Jak dostosować wielkość telewizora do wielkości salonu?

Jak dostosować wielkość telewizora do wielkości salonu?

Media i technologie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Salon to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu. Jemy w nim posiłki z rodziną czy spotykamy się z przyjaciółmi. Jednym ze stałych elementów wyposażenia pomieszczenia jest telewizor. Warto dowiedzieć się, jak dostosować wielkość ekranu do metrażu salonu. Jak można to zrobić? Najważniejsze informacje znajdziesz u nas!

Czy telewizor może być za duży?

O ile każdy jest w stanie sobie wyobrazić za mały telewizor, na którym niewiele widać, to nie wszyscy biorą pod uwagę to, że urządzenie może być też za duże. Niekiedy rozmiar jest pierwszym i najważniejszym kryterium, które decyduje o kupnie konkretnego produktu.

Zbyt duży ekran sprawi, że oczy będą bardziej zmęczone w trakcie oglądania programów czy filmów. Prowadzi to do obniżenia jakości samopoczucia, zaczerwienienia lub suchości oczu. Do tego dochodzą też aspekty estetyczne. Za duży telewizor w salonie nie będzie wartością dodaną do wystroju wnętrza. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak dopasować rozmiar TV do pomieszczenia.

Od czego zależą wymiary telewizora?

Wydawać by się mogło, że wystarczy kupić największy telewizor. Wtedy rozrywka będzie stać na najwyższym poziomie, sprawiając mnóstwo przyjemności oglądającemu. Niestety nie jest to takie proste. Oczywiście, jeżeli komuś zależy na prawidłowym korzystaniu z urządzenia.

Wybierając telewizor, trzeba wziąć pod uwagę takie kwestie, jak: wymiary TV a wysokość zawieszenia, dystans od ekranu czy spektrum widzenia w stosunku do odległości urządzenia. Dzięki temu będzie można kupić właściwy produkt i w pełni wykorzystać jego potencjał.

Wymiary TV a wysokość zawieszenia

W pierwszym przypadku jest przyjęta konkretna zasada obliczania wymiarów. Telewizor 42” powinien być zawieszony na wysokości 142,24 cm (56”). Mowa tutaj o odległości od podłogi do środka telewizora. Z kolei dystans dla urządzeń o przekątnej ekranu 55”, 65” i 70” wynosi, kolejno 154,94 cm (61”), 165,1 cm (64”) i 177,8 cm (67”). Oznacza to, że im większy jest telewizor, tym wyżej powinien być zawieszony.

Przekątna ekranu a dystans oglądania

Następną kwestią jest odległość oglądającego od ekranu telewizora. Działa tutaj ta sama zasada. Jeśli telewizor jest duży, to i taki powinien być dystans utrzymywany przez użytkownika. Przypatrzmy się najczęściej wybieranym rozmiarom telewizorów. Od urządzeń z ekranem o przekątnej: 32”, 43”, 48”, 55” i 60” trzeba usiąść w odległości minimum: 1,37 m, 1,83 m, 2,05 m, 2,35 m oraz 2,56 m. 

Spektrum widzenia

Jest jeszcze jedna kwestia związana z odległością oglądającego od telewizora – spektrum widzenia. Society of Motion Picture and Television Engineers (SMPTE) zaleca1 taki dystans, aby ekran wypełniał minimum 30° pola widzenia.

Przykładowo, dla telewizora o przekątnej 55” jest to dystans równający się ok. 2,30 metrów. Zachowując odpowiednią odległość, oglądanie ulubionego programu będzie nie tylko przyjemniejsze, ale także zdrowsze, w szczególnie dla Twoich oczu.

W jakiej cenie można kupić telewizor?

Skoro masz już pojęcie, jaki rozmiar powinien mieć Twój telewizor, to powinieneś dowiedzieć się też, ile mniej więcej kosztuje urządzenie i co właściwie na to wpływa. Pierwszym czynnikiem są wymiary przekątnej ekranu – im większe, tym wyższa cena produktu.

Kolejna kwestia to technologia zastosowana w telewizorze, typ panelu i funkcje. Biorąc pod uwagę te kryteria, najwięcej trzeba zapłacić za telewizory typu 8K QLED. Następne miejsca w tej hierarchii zajmują urządzenia OLED, 4K HD i LED 1080p.

Zdj. główne: R ARCHITECTURE/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kamery IP: Nowoczesne rozwiązanie do monitoringu i bezpieczeństwa
Kamery IP: Nowoczesne rozwiązanie do monitoringu i bezpieczeństwa
W dzisiejszym świecie, w którym bezpieczeństwo jest coraz większym priorytetem, technologia odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu ochrony naszych domów. Przedstawiamy kompleksową analizę korzyści i możliwości, jakie oferują kamery IP.
Albicla popularniejsza w sieci niż… morsowanie! Czym zabłysnął portal?
Albicla popularniejsza w sieci niż… morsowanie! Czym zabłysnął portal?
Czym zabłysnął portal Ablicla? Na razie błędami, kopią regulaminu i skargami od użytkowników.
Częste usterki drzwi
Częste usterki drzwi
Drzwi są barierą między sferą prywatną, a światem zewnętrznym. Jeden zepsuty element może sprawić, że przestają one pełnić swoje zadanie. Zobacz, jakie są częste usterki drzwi.
Ostatnie wpisy