Czy warto mieć telefon stacjonarny w domu?

Czy warto mieć telefon stacjonarny w domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Telefon stacjonarny to już raczej relikt przeszłości, o którym osoby urodzone po 2005 roku dowiadują się raczej z filmów i seriali. Kiedyś był on jednak obecny w każdym domu i to w kilku egzemplarzach. 

Obecnie niewiele osób posiada jeszcze telefon stacjonarny czy inaczej „domowy”. Czy rezygnacja z niego była dobrą decyzją? Poznaj zalety oraz wady telefonów stacjonarnych.

Idealny dla osób starszych

Niestety technologia wyprzedziła wielu seniorów. Dla osób w podeszłym wieku obsługa smartfona może okazać się zbyt skomplikowana, a jednak to zwłaszcza oni muszą mieć łatwy i szybką możliwość kontaktu z bliskimi oraz służbami, na przykład pogotowiem. W takiej sytuacji niezbędny jest bezprzewodowy telefon stacjonarny, który umożliwi osobie starszej kontakt ze światem w domowym zaciszu.

Telefon stacjonarny daje też rodzinie możliwość sprawdzenia, czy senior jest w domu i czy jest bezpieczny. Jest to przydatne zwłaszcza w przypadku, kiedy senior choruje i może np. stracić przytomność, a mieszka sam. Telefony stacjonarne są bardzo łatwe w obsłudze, dzięki czemu każdy laik technologiczny doskonale sobie z nimi poradzi.

Niskie koszty

Trudno znaleźć dobry telefon komórkowy w cenie poniżej tysiąca złotych. Dodatkowo, abonament w sieci komórkowej to koszt średnio pięćdziesięciu złotych, choć często jest on wyższy. Telefon stacjonarny można kupić za kilkadziesiąt złotych, a abonament w sieci stacjonarnej zaczyna się od ceny nawet 10 złotych! 

Niskie koszty zakupu i utrzymania telefonu stacjonarnego to bardzo mocny argument za tym, by jednak posiadać telefon domowy. Skoro prawie nic nie kosztuje, a może się przydać, warto zostawić go na półce w mieszkaniu, by w razie czego móc go użyć. Telefony komórkowe mają tę wadę, że rozładowują się, a ładowarki do nich szybko się psują. 

Wyobraź sobie sytuację, w której w sobotę po południu, kiedy sklepy są już zamknięte, przerywa Ci się kabel od ładowarki do smartfona. Kolejny dzień to niedziela niehandlowa, a Ty masz tylko pięć procent baterii. Przy takim scenariuszu przez cały weekend zostajesz bez kontaktu ze światem. Jeśli posiadasz w domu telefon stacjonarny, ten problem znika.

Zasięg w każdym miejscu

Każdy człowiek podczas rozmowy telefonicznej spaceruje po mieszkaniu. Są jednak miejsca, w których zasięg sieci komórkowej jest słabszy lub w ogóle znika, a Twoja rozmowa zostaje przerwana. Takie sytuacje są okropnie irytujące, ale niestety nadal zdarzają się bardzo często, na przykład na wsi, gdzie pola i lasy tłumią zasięg sieci.

Telefony stacjonarne – jak sama nazwa wskazuje – podłączone są do stacjonarnej sieci. Dzięki temu tak długo, jak masz prąd, możesz dzwonić i rozmawiać z każdym. Nie musisz obawiać się, że rozmowa zostanie przerwana przez słaby zasięg. Oczywiście jeśli masz telefon bezprzewodowy, nie będzie on działał poza domem, ewentualnie może działać w ogródku lub na ganku. Możesz jednak mieć pewność, że w domu zasięg będziesz mieć w każdym miejscu.

Brak prywatności

Minusem posiadania telefonu domowego jest możliwość podsłuchiwania rozmowy przez innych domowników. Niestety wszystkie aparaty w domu podłączone są pod jedną linię, co sprawia, że trudno o prywatną rozmowę. Doskonale wie o tym każdy, kto miał młodsze rodzeństwo lub jako nastolatek próbował zadzwonić wieczorem do dziewczyny.

Zdjęcie główne: pexels.com/Ron Lach

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak napisać swoje pierwsze CV z Kreatorem CV?
Jak napisać swoje pierwsze CV z Kreatorem CV?
Odpowiednio przygotowany życiorys jest ważnym elementem rekrutacji, więc koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, a błyskawicznie poznasz sposób na stworzenie dobrego CV.
Jak zabezpieczyć kuchnię? Które czujniki wybrać?
Jak zabezpieczyć kuchnię? Które czujniki wybrać?
Czujniki domowe pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich członków rodziny oraz posiadanego mienia. Wiele osób zastanawia się, jakie urządzenia warto zainstalować w […]
Jak wybór odpowiednich dodatków może podnieść standard Twojej restauracji
Jak wybór odpowiednich dodatków może podnieść standard Twojej restauracji
Odkryj, jak starannie dobrane dodatki mogą znacznie podnieść standard Twojej restauracji, zwiększyć zadowolenie klientów i wpłynąć na wzrost obrotów.
Ostatnie wpisy