Zasilanie elektroniki ludzkim ciałem zamiast baterii? To nasza przyszłość!

Zasilanie elektroniki ludzkim ciałem zamiast baterii? To nasza przyszłość!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy ciepłota ludzkiego ciała może posłużyć do zasilania elektronicznych gadżetów? Okazuje się, że tak. Naukowcom udało się już opracować technologię, która na to pozwoli. Czy biologiczna bateria stanie się przełomowym odkryciem? Oto garść faktów na ten temat.

Dlaczego funkcjonalne zasilanie gadżetów może być ważne?

Warto zwrócić uwagę, że współczesne gadżety noszone na naszym ciele mogą mieć więcej funkcji niż niejeden komputer wykorzystywany w nie tak odległej przeszłości. Oczywiście większość wykorzystywanych przez nas funkcji tych rzeczy jest związana z rozrywką. Istnieją jednak również takie, które zmierzą nam tętno, pomogą ustalić stan zdrowia lub zaalarmują wówczas, gdy prawdopodobnie złapaliśmy infekcję.

Wearables i ich zasilanie

Urządzenia do noszenia, czyli wearables, mogą więc spełniać pożyteczne zadania. Tym bardziej warto więc, abyśmy mieli je zawsze na sobie. Niestety baterie, w które je wyposażono, wymagają ładowania. Tutaj właśnie genialną rolę może odegrać biologiczna bateria, która działa dzięki ciepłocie ludzkiego ciała.

Urządzenie, które pozwala czerpać energię z ludzkiego ciała

Przełom może stać się możliwy dzięki badaniom naukowców z uniwersytetu w Kolorado. To dzięki ich pracy wynaleziona została niebywale obiecująca technologia: urządzenie, które przekształca ludzkie ciepło w energię.

Jak to działa?

Okazuje się, że jest możliwe uzyskiwanie energii z ludzkiej skóry dzięki zastosowaniu generatorów termoelektrycznych. Ich atutem jest fakt, że mają bardzo rozciągliwy charakter, co pozwala je nosić jako dosyć dowolny dodatek do stroju. Sekret tkwi w tym, żeby powierzchnia urządzenia stykała się ze skórą człowieka. 

Z czego zbudowana jest bransoletka?

Chociaż może sprawiać wrażenie zwykłej bransoletki, to budowa urządzenia jest znacznie bardziej skomplikowana. Mamy tu do czynienia nie tylko z plastikiem, ale także chipami termoelektrycznymi i przewodami z ciekłego metalu. System cechuje się przy tym dużą rozciągliwością, co zasadniczo ułatwia jego noszenie. 

Jak wydajne jest urządzenie stworzone przez amerykańskich naukowców?

Obecnie nie można jeszcze mówić o bardzo dużej wydajności prototypu. Szacuje się, że jest to 1 wolt energii pozyskiwany z 1 cm kwadratowego skóry człowieka. Większość stosowanych współcześnie baterii jest bardziej wydajna, ale już ta niewielka ilość mocy pozwala na to, żeby zasilić bardzo niewielkie urządzenie z kategorii wearables. 

Jak rokuje urządzenie tworzące z naszego ciała biologiczną baterię?

Wynalazek naukowców z Kolorado przede wszystkim jest całkowicie bezpieczny dla ludzkiego zdrowia. Ilość energii, którą możemy dzięki niemu pozyskać, jest warunkowana także przez zakres naszej aktywności fizycznej. Dodatkowo kolejne opaski noszone na ręku mogą działać autonomicznie, produkując więcej mocy.

Jakie jeszcze zalety ma mieć omawiane urządzenie?

Celem jest taki rozwój projektu, żeby cena tej ciekawej technologii była możliwie niska, jej dostępność zaś bardzo szeroka. Dodatkowo opaski tworzy się w taki sposób, żeby miały wysoką odporność na zgniatanie i uszkodzenia mechaniczne. Wysoka jakość zastosowanych materiałów ma też zapewnić niską awaryjność.

Bateria przyszłości?

Czy urządzenie zmieniające ciało człowieka w biologiczną baterię może zrobić w przyszłości dużą karierę? Początki są z pewnością obiecujące. Naukowcy stawiają sobie za cel takie poprowadzenie programu, by uzyskać więcej energii elektrycznej dla zasilania bransolet fitness, zegarków multimedialnych czy innych gadżetów. Zaletą omawianej technologii ma być przede wszystkim to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych baterii nie będzie ulegać wyczerpaniu. Jest więc też całkowicie przyjazna środowisku – nie pozostawia nam „w spadku” przykrego problemu zużytych baterii, z którymi nie bardzo wiadomo co zrobić. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak napisać swoje pierwsze CV z Kreatorem CV?
Jak napisać swoje pierwsze CV z Kreatorem CV?
Odpowiednio przygotowany życiorys jest ważnym elementem rekrutacji, więc koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, a błyskawicznie poznasz sposób na stworzenie dobrego CV.
Rozrywka dla całej rodziny: pomysły na wspólne spędzanie czasu
Rozrywka dla całej rodziny: pomysły na wspólne spędzanie czasu
Odkryj nasze pomysły na wspólną rozrywkę, która umocni więzi i wypełni wasze życie radością.
Drabiny aluminiowe: Wybór i zastosowanie w różnych branżach
Drabiny aluminiowe: Wybór i zastosowanie w różnych branżach
W tym artykule przyjrzymy się bliżej drabinom aluminiowym, omawiając ich różnorodne zastosowania oraz kluczowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze drabiny aluminiowej.
Ostatnie wpisy