Aranżacja kuchni – jak ulokować sprzęty?

Aranżacja kuchni – jak ulokować sprzęty?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kuchnia to jedno z najważniejszych wnętrz – w końcu nie bez powodu mówi się o niej, że jest sercem domu. Powinna więc być miejscem, które jest nie tylko przytulne i cieszące oko, ale również funkcjonalne i wygodne. Dowiedz się, jak zaplanować aranżację kuchni oraz jak ulokować wszystkie sprzęty i gadżety, aby Twoja kuchnia stała się pięknym, ale jednocześnie praktycznym miejscem do przygotowywania posiłków. 

Od czego zacząć urządzanie kuchni? 

Projekt kuchni powinien być przede wszystkim dobrze przemyślany. Od czego jednak zacząć? Jeśli chcesz zaaranżować kuchnię w nowo wybudowanym domu, to jej projekt warto przygotować już na etapie samej budowy lub prac wykończeniowych. Dzięki temu unikniesz wielu utrudnień w rodzaju niewygodnego dostępu do instalacji wodno-kanalizacyjnej lub źle ulokowanych gniazdek elektrycznych. Jeśli zaś projektujesz kuchnię w mieszkaniu lub w starym domu, to koniecznie weź pod uwagę umiejscowienie wszystkich tych elementów (grzejniki, rury i gniazdka elektryczne), które dyktują miejsce najważniejszych sprzętów w kuchni. Przygotowując projekt, pamiętaj także o dokładnych pomiarach wnętrza. Wykonanie dokładnych pomiarów pomoże Ci między innymi w podjęciu takich decyzji jak wybór AGD wolnostojącego, czy w zabudowie, a także jakiego rodzaju okap sprawdzi się najlepiej. Planując aranżację, uwzględnij także występujące już walory kuchni, na przykład duże okna, lub wysoki sufit.

Ustawienie najważniejszych sprzętów

Jednym z ważniejszych, jak nie najważniejszym, elementem każdej kuchni jest jej wyposażenie. Aby kuchnia stała się miejscem praktycznym i wygodnym, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie rozmieszczenie wszystkich sprzętów. Prostą, ale bardzo funkcjonalną zasadą, która pomoże Ci w zaaranżowaniu kuchni, jest ustawienie strategicznych elementów wyposażenia (lodówka, kuchenka i zlewozmywak jednokomorowy) na planie trójkąta równoramiennego lub równobocznego. Dzięki temu Twoja kuchnia stanie się miejscem intuicyjnym, a przygotowanie posiłków będzie szło szybko i sprawnie. 

Ważnym aspektem, który również należy wziąć pod uwagę w kontekście ulokowania sprzętów kuchennych, jest wybór pomiędzy AGD wolnostojącym a AGD w zabudowie. Zależy to przede wszystkim od wymiarów i metrażu Twojej kuchni. Wybierając sprzęt AGD lub projektując zabudowę, warto mieć na uwadze kilka przydatnych wskazówek, na przykład, że piekarnik nie powinien być zabudowany obok chłodziarki,  a najbardziej ergonomiczne miejsce dla niego to od wysokości blatu w górę, czy też, że płyta elektryczna lub gazowa nie powinna znajdować się nad zmywarką.

Zdj. główne: Sidekix Media/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ogrzewanie pelletowe – inwestycja na lata
Ogrzewanie pelletowe – inwestycja na lata
Ogrzewanie pelletowe to coraz popularniejsze rozwiązanie w Polsce. Jest to ekologiczna, oszczędna i wygodna forma ogrzewania, która może przynieść wiele korzyści użytkownikom. W artykule przedstawimy zalety ogrzewania pelletowego oraz omówimy, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas decyzji o inwestycji w ten rodzaj ogrzewania.
Kamera do użytku domowego – jaką wybrać?
Kamera do użytku domowego – jaką wybrać?
Kamery do użytku domowego stają się coraz bardziej popularne. Służą nie tylko do monitorowania domu pod naszą nieobecność. Sprawdź, kiedy warto je wykorzystać.
Podatek katastralny – co to oznacza?
Podatek katastralny – co to oznacza?
Korzystanie z nieruchomości wiąże się z koniecznością poniesienia określonych wydatków. Obecnie są one znaczące, ale w niedługim czasie mogą podnieść się poprzez wprowadzenie tzw. podatku katastralnego. Na czym dokładnie polega taka opłata? Kogo dotknie nowy podatek, jeśli zostanie on wprowadzony w Polsce?
Ostatnie wpisy