Aranżacja kuchni – jak ulokować sprzęty?

Aranżacja kuchni – jak ulokować sprzęty?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kuchnia to jedno z najważniejszych wnętrz – w końcu nie bez powodu mówi się o niej, że jest sercem domu. Powinna więc być miejscem, które jest nie tylko przytulne i cieszące oko, ale również funkcjonalne i wygodne. Dowiedz się, jak zaplanować aranżację kuchni oraz jak ulokować wszystkie sprzęty i gadżety, aby Twoja kuchnia stała się pięknym, ale jednocześnie praktycznym miejscem do przygotowywania posiłków. 

Od czego zacząć urządzanie kuchni? 

Projekt kuchni powinien być przede wszystkim dobrze przemyślany. Od czego jednak zacząć? Jeśli chcesz zaaranżować kuchnię w nowo wybudowanym domu, to jej projekt warto przygotować już na etapie samej budowy lub prac wykończeniowych. Dzięki temu unikniesz wielu utrudnień w rodzaju niewygodnego dostępu do instalacji wodno-kanalizacyjnej lub źle ulokowanych gniazdek elektrycznych. Jeśli zaś projektujesz kuchnię w mieszkaniu lub w starym domu, to koniecznie weź pod uwagę umiejscowienie wszystkich tych elementów (grzejniki, rury i gniazdka elektryczne), które dyktują miejsce najważniejszych sprzętów w kuchni. Przygotowując projekt, pamiętaj także o dokładnych pomiarach wnętrza. Wykonanie dokładnych pomiarów pomoże Ci między innymi w podjęciu takich decyzji jak wybór AGD wolnostojącego, czy w zabudowie, a także jakiego rodzaju okap sprawdzi się najlepiej. Planując aranżację, uwzględnij także występujące już walory kuchni, na przykład duże okna, lub wysoki sufit.

Ustawienie najważniejszych sprzętów

Jednym z ważniejszych, jak nie najważniejszym, elementem każdej kuchni jest jej wyposażenie. Aby kuchnia stała się miejscem praktycznym i wygodnym, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie rozmieszczenie wszystkich sprzętów. Prostą, ale bardzo funkcjonalną zasadą, która pomoże Ci w zaaranżowaniu kuchni, jest ustawienie strategicznych elementów wyposażenia (lodówka, kuchenka i zlewozmywak jednokomorowy) na planie trójkąta równoramiennego lub równobocznego. Dzięki temu Twoja kuchnia stanie się miejscem intuicyjnym, a przygotowanie posiłków będzie szło szybko i sprawnie. 

Ważnym aspektem, który również należy wziąć pod uwagę w kontekście ulokowania sprzętów kuchennych, jest wybór pomiędzy AGD wolnostojącym a AGD w zabudowie. Zależy to przede wszystkim od wymiarów i metrażu Twojej kuchni. Wybierając sprzęt AGD lub projektując zabudowę, warto mieć na uwadze kilka przydatnych wskazówek, na przykład, że piekarnik nie powinien być zabudowany obok chłodziarki,  a najbardziej ergonomiczne miejsce dla niego to od wysokości blatu w górę, czy też, że płyta elektryczna lub gazowa nie powinna znajdować się nad zmywarką.

Zdj. główne: Sidekix Media/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak unowocześnić biuro?
Jak unowocześnić biuro?
Podpowiadamy, jakie zmiany warto dokonać w biurze dla lepszego komfortu pracy i efektywności.
Jak dobrze zaplanować przestrzeń w biurze dla maksymalnej produktywności?
Jak dobrze zaplanować przestrzeń w biurze dla maksymalnej produktywności?
Odkryj strategie optymalizacji przestrzeni biurowej wpływającej na wzrost produktywności. Dowiedz się, jak najlepiej zaprojektować i zagospodarować swoje miejsce pracy.
Nowoczesna łazienka w bloku – aranżacyjne pomysły
Nowoczesna łazienka w bloku – aranżacyjne pomysły
Planujesz remont łazienki? Oto pomysły na jej nowoczesną aranżację!
Ostatnie wpisy