Multiroom audio, czyli nagłośnienie całego domu. Jak zaprojektować?

Multiroom audio, czyli nagłośnienie całego domu. Jak zaprojektować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nagłośnienie całego domu jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Nie kojarzy się już z luksusem właśnie przez to, że na multiroom audio decyduje się coraz więcej osób. Zobacz, jak je zaprojektować.

Czym właściwie jest multiroom audio?

To systemy audio-video, które mają możliwość nadawania do wielu pomieszczeń jednocześnie. W miejscach takich jak sklepy stosowane są od bardzo dawna. Mają jednak możliwość integracji z elementami inteligentnego domu, dlatego też są coraz chętniej instalowane przez osoby prywatne. Na rynku dostępne są systemy bezprzewodowe i przewodowe.

Jak projektuje się system multiroom audio?

W przypadku montażu systemu przewodowego, najczęściej proces wykonania go powierza się profesjonalnym firmom. Przeprowadzają one z klientem rozmowy na temat jego oczekiwań i na podstawie wytycznych przygotowują wstępny projekt i kosztorys. 

Jeśli klientowi odpowiada propozycja przedstawiona przez firmę, instalatorzy wykonują specjalną infrastrukturę kablową. Obejmuje ona kable głośnikowe dla wszystkich stref, czyli danych pomieszczeń w domu. Następnie sprawdzana albo wykonywana jest instalacja sieci internetowej. Potem montowane są głośniki, a w kolejnym etapie system uzbrajany jest we wzmacniacze, odtwarzacze strefowe i serwery audio.

Zaprojektuj nagłośnienie domu samodzielnie

Zaletą bezprzewodowego systemu multiroom audio jest to, że można zaprojektować go samodzielnie. Nie wymaga też montowania specjalnych kabli, ponieważ w większości takich przypadków działanie systemów multiroom audio opiera się na połączeniu urządzeń z wykorzystaniem sieci Wi-Fi, która istnieje już w domu.

Najprostsze połączenia multiroom można uzyskać dzięki Bluetooth, jednak są one mocno ograniczone. Warte polecenia jest Google Chromecast. Jeżeli wszystkie urządzenia posiadają oznaczenie „Chromecast built-in” i są podłączone do tej samej sieci, mogą one bezprzewodowo się komunikować, w rezultacie tworząc bezprzewodową sieć multiroom. Pozwala to na łączenie ze sobą urządzeń różnych marek. 

To bardzo duża zaleta tej metody, ponieważ wielu producentów posiada autorskie rozwiązania multiroom, które ograniczają możliwości łączenia urządzeń tylko do tych danej marki.

Jak to działa?

System multiroom audio jest bardzo prosty w obsłudze. Podstawowe ustawienia i możliwości odtwarzania, takie jak zmiana głośności, przewijanie utworów albo pauzowanie, można regulować dzięki aplikacjom, które są dostępne najczęściej na systemach Android i iOS. 

Największą zaletą systemu multiroom jest to, że w każdym pomieszczeniu domu może grać zupełnie inna piosenka – albo przeciwnie, wszędzie ta sama. Wszystko zależy od preferencji użytkownika.

Zalety systemu

Multiroom audio to urządzenia i rozwiązania, które na rynku dostępne są od wielu lat. Są wciąż rozwijane, dlatego też coraz większa ilość osób decyduje się na takie rozwiązanie. Nie dość, że są proste w obsłudze, ponieważ możemy kontrolować dźwięk w całym domu za pomocą jednej aplikacji, to jeszcze łatwo łączyć ze sobą urządzenia. 

Bezprzewodowa łączność dotyczy nie tylko głośników, ale także źródeł muzyki. Za pomocą aplikacji zainstalowanej na przykład na smartfonie mamy możliwość przesyłania muzyki z YouTube czy Spotify, plików na komputerze, a nawet płyt winylowych – jeśli gramofon posiada taką opcję.

Najbardziej zautomatyzowane systemy posiadają możliwość ustawienia konkretnej piosenki na budzik o danej godzinie albo automatycznego włączenia muzyki po wejściu do pomieszczenia.

Zdj. główne: Steve Harvey/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy kuchenki gazowe to przeszłość?
Czy kuchenki gazowe to przeszłość?
Czy kuchenki gazowe odchodzą do lamusa i już niedługo nie będzie można ich kupić? A może wbrew pozorom to wciąż dobre rozwiązanie? Wejdź i dowiedz się więcej.
Jak skutecznie pozbyć się kamienia z wc?
Jak skutecznie pozbyć się kamienia z wc?
Doradzamy, jak usunąć kamień z toalety.
Uniwersalne pomysły na prezent
Uniwersalne pomysły na prezent
Poznaj uniwersalne pomysły na prezent, które można podarować niezależnie od okoliczności. Te podarunki na pewno będą trafione. 
Ostatnie wpisy