Jak przetrzymywać kosztowności w domu – wybór sejfu domowego

Jak przetrzymywać kosztowności w domu – wybór sejfu domowego

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Spis treści

Przetrzymywanie kosztowności w domu wiąże się z pewnym ryzykiem, bowiem zawsze możemy stać się ofiarą złodziei. Jednak czy rzeczywiście nie można się przed tym zabezpieczyć? Jest kilka sposobów, aby efektywnie przechowywać cenne rzeczy w domu, i to przy niskim nakładzie finansowym. Wystarczy po prostu zainwestować w dobry sejf.

Niektórym przechowywanie pieniędzy czy innych kosztowności (ale także na przykład broni czy dokumentów) w sejfach może kojarzyć się bardziej z filmami o przygodach Jamesa Bonda czy kultową komedią „Vabank” z Janem Machulskim w roli słynnego kasiarza Henryka Kwinto, niż z codzienną rzeczywistością. Nic bardziej mylnego. Sejfy od długiego czasu są powszechnie wykorzystywane dla ochrony tego, co w domu najcenniejsze. Można nawet powiedzieć, że sejfy – mimo upływu czasu – w ogóle się nie starzeją, nie wychodzą z mody. I właśnie trwałość to podstawowa i najważniejsza ich cecha.

Kosztowności: w domu czy w banku?

Pewnym minusem ukrywania kosztowności w sejfie jest to, że właśnie tego typu rzeczy złodziej będzie szukał w pierwszej kolejności. Nikt raczej nie trzyma w sejfie skarpetek, więc to normalne, że w pewnym sensie wykładamy kawę na stół i niejako wskazujemy, gdzie znajdują się szczególnie dla nas cenne rzeczy. Problem w tym, że zlokalizować kosztowności (co w przypadku sejfów meblowych też nie jest takie oczywiste) – to jedno, a dobrać się do nich – to zupełnie inna sprawa. Dlatego sejf powinien być zarówno niewidoczny, jak i posiadać doskonałe zabezpieczenia.

Często wybieraną alternatywą dla trzymania kosztowności w domu jest przechowywanie ich w specjalnych depozytach (skrytkach), które oferują banki czy prywatne formy depozytowe. Głównym problemem z tym związanym są opłaty, które trzeba za takie przechowywanie uiszczać. W sakli roku jest to z reguły kilkaset złotych. Jest jeszcze jeden mankament przechowywania kosztowności w bankowych skrytkach: ich wielkość. Z reguły mają one rozmiar podręcznego bagażu lotniczego, więc zbyt dużo tam nie zmieścimy. Sumując te dwa minusy zewnętrznych skrytek (które żadnym sposobem nie chcą dać plusa, jak sugerowałaby matematyka), warto zwrócić się ku rozwiązaniu domowego sejfu.

Czytaj także: Sejf na broń i kosztowności – jak wybrać sejf domowy?

Jaki sejf meblowy wybrać?

Sejfy meblowe to najlepsze rozwiązanie, aby przechowywać kosztowności w domu. Po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, może je ukryć w różnego rodzaju meblach: szafach, komodach, najróżniejszych wnękach. Słowem: wszędzie tam, gdzie nie będzie rzucał się w niepożądane oczy. Przy wyborze sejfu do domu należy również przyjrzeć się jego klasie bezpieczeństwa, która informuje nas o stopniu zabezpieczeń przed ewentualnym włamaniem lub działaniem ognia.

Właśnie sejfy ognioodporne charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Przykładowo, firma Yale posiada w swoim katalogu sejf YFM/352/FG2/B, który może chronić kosztowności przed ogniem nawet do godziny czasu. Nawiasem mówiąc, model ten ma dużo więcej zalet, na przykład możliwość nadawania kodów jednorazowych w przypadku, kiedy używa się go przez krótki czas. Co więcej, jeśli użytkownik ma wrażenie, że może być obserwowany w trakcie wprowadzania kodu, sejf daje możliwość wprowadzania prawidłowego hasła po uprzednim wprowadzeniu losowo wybranych cyfr. W dodatku sejf posiada zabezpieczenie godzinowe, dzięki czemu można zablokować go na okres od 1 do 48 godzin przed ponownym otwarciem. Biorąc pod uwagę niemałe wymiary (36 x 41 x 36 cm) model ten idealnie nadaje się do bezpiecznego przechowywania kosztowności w domowych biurowych czy warunkach.

Kasetka na pieniądze i sejfy na klucze

Kasetki na pieniądze to już rozwiązanie lżejszego kalibru, a co za tym idzie – również dużo tańsze niż sejfy meblowe. Zajmują też dużo mniej miejsca. Kasetki wykonane są zwykle z wysokiej jakości metalu o dużej trwałości. W dodatku są one z reguły lakierowane, więc korozja raczej im nie straszna. W kasetkach możemy przechowywać zarówno niewielkie sumy pieniędzy, kosztowności czy też dokumenty, zarówno w domu jak i w biurze.

Czytaj także: Sejf, kasetka na pieniądze, czy szafa pancerna – jak zabezpieczyć kosztowności w domu?

Należy wspomnieć jeszcze o sejfach na klucze. Rozwiązanie znane z pewnością użytkownikom Airbnb, którzy wynajmowali mieszkania w podróży. Sejf lub skrzynka na klucze zwykle przymocowana jest przy drzwiach do mieszkania i zabezpieczone specjalnym kodem. W ten sposób chronimy klucze nie tylko przed złodziejem, ale też przed zaginięciem.

Ceny domowych sejfów

Jednak aby zabezpieczyć nasze kosztowności w domu najpierw musimy wyłożyć nieco własnych pieniędzy. Spokojnie, zakup domowego sejfu z pewnością nas nie zrujnuje. Oczywiście ich ceny wahają się od kilkuset do kilku czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na domowe potrzeby często wystarczy jednak zainwestować do tysiąca złotych, aby kupić dobry sejf meblowy. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać.

Niewielki sejf meblowy (18 x 20 x 28 cm) o niewielkiej wadze (ok. 7 kg) marki Burg Wächter do przechowywania kosztowności, broni czy dokumentów i zamykany na klucz będzie nas kosztował poniżej 300 złotych. Bardziej zaawansowane technologicznie i pojemniejsze sejfy to już oczywiście większy wydatek. Na przykład sejf tej samej firmy o klasie bezpieczeństwa B, wyposażony w materiał ogniochronny, o pojemności ponad 20 l – to już koszt około 800 zł. Z kolei za wspomniany wyżej sejf Yale będziemy musieli zapłacić około 1200 zł.

Kasetki o sejfy na klucze kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych. Przykładowo, kasetka metalowa z uchwytem ukrytym w pokrywie firmy Stahl o wymiarach 20 x 16 x 9 cm równa się z wydatkiem około 50 zł. Z kolei sejf na klucze o długości do 7 cm dobrej marki Burg Wächter z możliwością ustalenia własnego kodu dostępu to koszt zaledwie 100 zł.

Sprawdź ofertę sejfów domowych, kasetek i sejfów na klucze w katalogu OBI.

Podsumowanie

Sejf meblowy jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem dla ochrony kosztowności w warunkach domowych. Jeśli często nie ma nas w mieszkaniu, a jednocześnie nie chcemy oddawać kilkuset złotych bankom za przechowywanie naszych cenności, dobry sejf powinien spełnić swoją rolę.

Materiały graficzne od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak stworzyć imponujący pierwszy wrażenie: Najlepsze dekoracje wejścia do domu
Jak stworzyć imponujący pierwszy wrażenie: Najlepsze dekoracje wejścia do domu
W tym artykule przedstawimy kilka inspirujących pomysłów na dekorację wejścia do domu, które pomogą Ci stworzyć imponujące pierwsze wrażenie.
Jak naprawić błąd 0xc00007b? Co on oznacza?
Jak naprawić błąd 0xc00007b? Co on oznacza?
Błąd 0xc00007b może dotyczyć zarówno dopiero co pobranego programu, gry czy aplikacji. Zobacz, co właściwie oznacza?
Jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku?
Jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku?
Zastanawiasz się, jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku? Wyjaśniamy krok po kroku. To nic skomplikowanego!
Ostatnie wpisy