Na co zwrócić uwagę w projekcie monitoringu w domu?

Na co zwrócić uwagę w projekcie monitoringu w domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Monitoring domu pomaga zwiększyć poczucie bezpieczeństwa na swoim terenie. Sprawdza się na przykład, kiedy chcemy mieć na oku dzieci pod opieką obcych osób albo jesteśmy na wakacjach. Czy warto inwestować w monitoring domu? Na co zwrócić uwagę podczas jego projektowania? Wyjaśniamy!

Projekty domów coraz częściej uzupełnia się o profesjonalny monitoring. Może się to wydawać zbędną inwestycją, jednak nikt nie zaprzeczy, że komfortowe mieszkanie w domu jednorodzinnym jest uzależnione nie tylko od praktycznych i estetycznych rozwiązań projektowych, lecz także przemyślanych elementów bezpieczeństwa.

Podstawą w kwestii bezpieczeństwa z pewnością są solidne drzwi zewnętrzne i rolety antywłamaniowe. Nie zapewnią one jednak całkowitej ochrony. Z pomocą przychodzi monitoring, który może zarejestrować wszystko, co dzieje się na posesji podczas naszej nieobecności. Jest to szczególnie przydatne, gdy ktoś nas okradnie. Co ważne, instalacja monitoringu wcale nie musi być dużym wydatkiem. Rynek oferuje wiele rozwiązań w korzystnych cenach. Bez względu na to, jaki koszt poniesiemy w przypadku instalacji monitoringu, pamiętajmy, że będzie on mniejszy niż ewentualne straty w wyniku wandalizmu lub włamania z kradzieżą.

Systemy monitoringu domu

Do wyboru mamy wiele dostępnych systemów monitoringu domu pozwalających kontrolować nasz teren. Technologie są sukcesywnie ulepszane, aby jakość obrazu była coraz lepsza lub możliwy był podgląd w różnorodnych urządzeniach, na przykład przez telefon. Systemy różnią się pomiędzy sobą zastosowaną technologią. Jakie opcje mamy do wyboru?

Monitoring analogowy

Oferuje technologię w najniższej jakości (rozdzielczość obrazu to maksymalnie 960H), mimo to jest najczęściej wybierany ze względu na niski koszt zakupu i montażu.

Monitoring HD

Jego maksymalna rozdzielczość wynosi 1080p. Charakteryzuje się wysoką odpornością na zakłócenia, niskimi opóźnieniami i prostą modyfikacją. Ponadto jest kompatybilny z technologią analogową.

Monitoring IP

Oparty o łącze LAN, przez co rejestratory da się dowolnie ulokować. Wyróżnia go wykorzystanie najwyższej rozdzielczości obrazu, który może być zarejestrowany w jakości HD, Full HD, a nawet 4K. Sygnał w urządzeniu nie ulega zakłóceniom, dzięki czemu mamy możliwość odczytania szczegółowego obrazu.

Monitoring AHD

Jego działania mogą się opierać na systemie monitoringu analogowego. Umożliwia zapis obrazu w rozdzielczości HD 720 i Full HD, ale maksymalna odległość przesyłu obrazu wynosi tylko 500 m.

Monitoring HD

Wspierany przez system ASC (Auto Signal Compensation), dzięki czemu wszelkie zniekształcenia są redukowane do minimum. Wykorzystuje się w nim kamery megapikselowe, które zapewniają obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości i szybką transmisję danych.

Na jaki monitoring domu się zdecydować?

Projektując domowy monitoring, zwracajmy uwagę przede wszystkim na nasze potrzeby. Możemy zdecydować się na monitoring zewnętrzny lub wewnętrzny. Zewnętrzny system powinien zostać wykonany z materiałów odpornych na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Na zewnątrz najczęściej wybiera się kamery kompaktowe przypominające prostopadłościan, kamery obrotowe, które rejestrują obraz dookoła siebie, albo bardziej uniwersalne kamery tubowe w formie walca.

Z kolei w pomieszczeniach sprawdzają się kamery kopułowe, zwłaszcza gdy zależy nam na estetyce tych urządzeń. Zaletą modeli kopułowych jest to, że nie widać dokładnie, w którą stronę są skierowane, co wpływa na większe poczucie prywatności domowników. Warto także zdecydować się na monitoring bezprzewodowy, niewymagający prac instalacyjnych i mocowania kabli.

Zdj. główne: Miguel A. Amutio/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ile waży San Francisco? O zagrożeniu zapadania się dużych miast
Ile waży San Francisco? O zagrożeniu zapadania się dużych miast
Czy niektóre miasta mogą całkowicie zniknąć? Jak się okazuje, masy betonu, żelaza, ludzi i pojazdów są jednak tak ogromne, że doprowadziły do realnych konsekwencji w postaci zapadania się miast.
Filtr odwróconej osmozy – co warto wiedzieć?
Filtr odwróconej osmozy – co warto wiedzieć?
Czysta woda jest powinna być wolna od zanieczyszczeń i zapachów. Woda z kranu może mieć czasem mętny odcień lub nieprzyjemny zapach. Można w niej również znaleźć zawiesiny, takie jak drobne ziarna piasku. Sugeruje to, że uzdatnianie wody było wadliwe. Filtry do wody służą do eliminowania z wody zbędnych dodatków. Kiedy warto w nie zainwestować? 
Monitorowanie zużycia energii elektrycznej
Monitorowanie zużycia energii elektrycznej
Kontrolowanie na bieżąco zużycia energii elektrycznej jest bardzo ważne, szczególnie jeśli masz panele fotowoltaiczne.
Ostatnie wpisy