Jak dbać o rośliny?

Jak dbać o rośliny?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeśli chcesz, aby rośliny w twoim ogródku zawsze wyglądały pięknie, musisz o nie odpowiednio dbać. Czasami samo podlewanie może nie wystarczyć. Zobacz, jak odpowiednio dbać o swoje rośliny.

Podlewanie

Swojej roślinie poza odpowiednim światłem, musisz dostarczyć także odpowiednią ilość wody. Do podlewania używaj najlepiej takiej odstanej, która ma temperaturę pokojową. Nie przelewaj jednak swoich roślin, ponieważ nadmiar wody, także może im zaszkodzić. Częstotliwość tego zabiegu będzie zależeć od kilku kwestii, między innymi od wymagań rośliny, temperatury, czy od wielkości doniczki, jeśli w takowej się znajduje. Warto także zwrócić uwagę na porę dnia, w której podlewasz sadzonki. Najlepiej robić to rano, gdy słońce jeszcze nie grzeje tak mocno. 

Nawozy

Jeśli trzymasz rośliny w doniczkach, ważne jest, abyś dostarczał im odpowiednią ilość składników mineralnych. Nawozy to najskuteczniejsza metoda, jednak pamiętaj, że dostosować musisz je do swoich sadzonek. Nie każdy tego typu preparat sprawdzi się w każdej sytuacji. Storczyk, kaktus czy paprocie wymagają innego nawożenia. Zwróć uwagę także na jego formę. W sklepach znajdziesz nawozy takie jak: 

  • nawozy płynne; 
  • nawozy krystaliczne;
  • nawozy w formie stałej na przykład w postaci granulek, czy pałeczek;
  • nawozy dolistne. 

Alternatywą dla tych nawozów są nawozy organiczne jak biohumus, który jest najłatwiejszy w stosowaniu. 

Liście lub korzenie mogą ulec uszkodzeniu jeśli zastosujesz zbyt duże stężenie nawozu, dlatego pamiętaj, aby każdy z nich stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Pielęgnacja i czyszczenie 

Jeśli hodujesz rośliny w domu, musisz utrzymywać je w czystości, ponieważ warstwa kurzu, która znajdzie się na ich liściach, może spowodować spowolnienie procesu fotosyntezy, który jest dla nich bardzo ważny. Możesz czyścić je wilgotną szmatką lub specjalną chusteczką nasączaną nawozem. Ważne, aby taki zabieg wykonywać tylko u roślin z dużymi liśćmi. Te, które mają je drobne lepiej umieścić pod prysznicem. Jeśli zaś twoja roślina posiada wosk ochronny na powierzchni liści, z kurzu możesz oczyścić ją za pomocą miękkiego pędzelka. 

Gdy przystąpisz do czyszczenia sadzonek, przyjrzyj się im dokładnie. Po zauważeniu przekwitłych pędów lub uschniętych liści, od razu je usuń. Od czasu do czasu warto je również przycinać, dzięki czemu pobudzisz je do wzrostu czy ograniczysz nadmiernie wybujałe pędy. Jeśli opiekujesz się roślinami w miejscu publicznym i zaobserwowałeś szkodniki, które obgryzają rośliny, wejdź na stronkę http://www.vaco.com.pl/, gdzie uzyskasz profesjonalną pomoc w dezynfekcji, dezynsekcji czy deratyzacji. 

Zaczynasz swoją przygodę z roślinami? Kup nasiona na poplon, ponieważ tam znajdziesz największy ich wybór. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Scott Webb

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Cyfryzacja administracji w Polsce – nasz kraj w pierwszej dziesiątce
Cyfryzacja administracji w Polsce – nasz kraj w pierwszej dziesiątce
Cyfryzacja administracji państwowej w Polsce postępuje. Dziś możemy pochwalić się 9. miejscem w rankingu e-partycypacji opracowanym przez ONZ.
Jak połączyć lodówkę z WiFi?
Jak połączyć lodówkę z WiFi?
Lodówki z Wi-Fi to nowość na rynku. Są coraz bardziej popularne i użytkownicy tych urządzeń bardzo chwalą sobie ich funkcjonalność. Sprawdź, jak połączyć lodówkę z Wi-Fi.
Jak dobrze zaplanować przestrzeń w biurze dla maksymalnej produktywności?
Jak dobrze zaplanować przestrzeń w biurze dla maksymalnej produktywności?
Odkryj strategie optymalizacji przestrzeni biurowej wpływającej na wzrost produktywności. Dowiedz się, jak najlepiej zaprojektować i zagospodarować swoje miejsce pracy.
Ostatnie wpisy