Jak dbać o rośliny?

Jak dbać o rośliny?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeśli chcesz, aby rośliny w twoim ogródku zawsze wyglądały pięknie, musisz o nie odpowiednio dbać. Czasami samo podlewanie może nie wystarczyć. Zobacz, jak odpowiednio dbać o swoje rośliny.

Podlewanie

Swojej roślinie poza odpowiednim światłem, musisz dostarczyć także odpowiednią ilość wody. Do podlewania używaj najlepiej takiej odstanej, która ma temperaturę pokojową. Nie przelewaj jednak swoich roślin, ponieważ nadmiar wody, także może im zaszkodzić. Częstotliwość tego zabiegu będzie zależeć od kilku kwestii, między innymi od wymagań rośliny, temperatury, czy od wielkości doniczki, jeśli w takowej się znajduje. Warto także zwrócić uwagę na porę dnia, w której podlewasz sadzonki. Najlepiej robić to rano, gdy słońce jeszcze nie grzeje tak mocno. 

Nawozy

Jeśli trzymasz rośliny w doniczkach, ważne jest, abyś dostarczał im odpowiednią ilość składników mineralnych. Nawozy to najskuteczniejsza metoda, jednak pamiętaj, że dostosować musisz je do swoich sadzonek. Nie każdy tego typu preparat sprawdzi się w każdej sytuacji. Storczyk, kaktus czy paprocie wymagają innego nawożenia. Zwróć uwagę także na jego formę. W sklepach znajdziesz nawozy takie jak: 

  • nawozy płynne; 
  • nawozy krystaliczne;
  • nawozy w formie stałej na przykład w postaci granulek, czy pałeczek;
  • nawozy dolistne. 

Alternatywą dla tych nawozów są nawozy organiczne jak biohumus, który jest najłatwiejszy w stosowaniu. 

Liście lub korzenie mogą ulec uszkodzeniu jeśli zastosujesz zbyt duże stężenie nawozu, dlatego pamiętaj, aby każdy z nich stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Pielęgnacja i czyszczenie 

Jeśli hodujesz rośliny w domu, musisz utrzymywać je w czystości, ponieważ warstwa kurzu, która znajdzie się na ich liściach, może spowodować spowolnienie procesu fotosyntezy, który jest dla nich bardzo ważny. Możesz czyścić je wilgotną szmatką lub specjalną chusteczką nasączaną nawozem. Ważne, aby taki zabieg wykonywać tylko u roślin z dużymi liśćmi. Te, które mają je drobne lepiej umieścić pod prysznicem. Jeśli zaś twoja roślina posiada wosk ochronny na powierzchni liści, z kurzu możesz oczyścić ją za pomocą miękkiego pędzelka. 

Gdy przystąpisz do czyszczenia sadzonek, przyjrzyj się im dokładnie. Po zauważeniu przekwitłych pędów lub uschniętych liści, od razu je usuń. Od czasu do czasu warto je również przycinać, dzięki czemu pobudzisz je do wzrostu czy ograniczysz nadmiernie wybujałe pędy. Jeśli opiekujesz się roślinami w miejscu publicznym i zaobserwowałeś szkodniki, które obgryzają rośliny, wejdź na stronkę http://www.vaco.com.pl/, gdzie uzyskasz profesjonalną pomoc w dezynfekcji, dezynsekcji czy deratyzacji. 

Zaczynasz swoją przygodę z roślinami? Kup nasiona na poplon, ponieważ tam znajdziesz największy ich wybór. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Scott Webb

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie są rodzaje zaworów do wody?
Jakie są rodzaje zaworów do wody?
Zawory do wody są kluczowymi elementami w systemie dostarczania wody. Bez nich, nie byłoby możliwe przepływanie wody z jednego miejsca do drugiego. W przypadku gdy konieczne jest regulowanie przepływu, zawory są również bardzo przydatne. Istnieje wiele rodzajów zaworów, które można użyć w różnych sytuacjach w zależności od wymagań technicznych i użytkowych. W tym artykule omówiono najpopularniejsze rodzaje zaworów do wody i ich zastosowania.
Ranking kosiarek elektrycznych – czy warto z niego skorzystać, wybierając sprzęt?
Ranking kosiarek elektrycznych – czy warto z niego skorzystać, wybierając sprzęt?
Każdy trawnik należy regularnie kosić. Do tego rodzaju pracy wykorzystamy kosiarkę. Dzięki niej uda się uporać z wysoką trawą, nawet na skarpach czy nierównych terenach. Do wyboru są jednak różne modele kosiarek, które mają nie tylko odmienne ceny. Jak dobrać odpowiedni sprzęt?
Lampy i oświetlenie w stylu skandynawskim – aranżacje wnętrz
Lampy i oświetlenie w stylu skandynawskim – aranżacje wnętrz
Jeśli chcesz stworzyć w swoim mieszkaniu podobną atmosferę, postaw na styl skandynawski. Prosty, bezpretensjonalny, funkcjonalny i… ekologiczny.
Ostatnie wpisy