Jak wykorzystać wodę deszczową? Sprytne oszczędzanie wody!

Jak wykorzystać wodę deszczową? Sprytne oszczędzanie wody!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz zaoszczędzić na zużyciu wody i przyczynić się do ochrony środowiska? Postaw na ekologiczne rozwiązania, które pozwolą Ci wykorzystać deszczówkę! 

W Polsce cena za m3 wody wynosi około 5 zł. Według wyliczeń ekspertów, każdy z nas, zużywa około 150 litrów wody dziennie. Z tego 20-40 litrów służy wyłącznie do spłukiwania toalet. Podwyżki cen wprowadzane są po to, aby zmusić nas do ograniczenia zużycia wody. Zanim jednak taka woda trafi do rur w naszych domach, musi przejść konkretne testy jakości. Deszczówki sprawdzi się podczas wykonywania niektórych czynności domowych, kiedy nie potrzebujemy wysokiej jakości wody.

Jak wykorzystać deszczówkę? 

Woda, która zbierana jest z dachów i podwórza jest ściekiem, dlatego powinna być odprowadzana do kanalizacji deszczowej. Ekologicznym rozwiązaniem jest zbieranie miękkiej wody deszczowej i wykorzystywanie jej do podlewania ogrodu czy spłukiwania wody w toalecie. W takiej wodzie występują związki magnezu i wapnia, dlatego nie nadaje się ona do picia. Sprawdzi się świetnie do prania ubrań lub mycia samochodu

Instalując sprzęt do zbierania deszczówki, należy pamiętać o tym, aby wykonana była z  tworzyw sztucznych. Jeśli instalacja będzie umieszczona na dworze, nie powinna być wykonana z materiałów podatnych na korozję, takich jak miedź czy stal. 

Wciąż wzrastające rachunki za wodę i malejące zasoby wodne na świecie zwiększają świadomość ludzi na temat ekologii i zagrożeń, jakie czyhają na nas jeżeli nie zaczniemy dbać o nasze środowisko.  

Istotną zaletą stosowania deszczówki jest obniżenie kosztów zaopatrzenia w wodę oraz ograniczenie ilości ścieków deszczowych. Retencja w instalacjach indywidualnych oraz zmiana systemów kanalizacyjnych, może mieć pozytywny wpływ na jakość zbiorników wodnych.  

Korzyści wynikające z używania wody deszczowej

Zamontowanie instalacji zbierania wód opadowych ma wiele korzyści, które wpłyną nie tylko na Twój portfel i środowisko, ale również na jakość Twoich ubrań i stan roślin.  

Dzięki własnej instalacji wodnej zmniejszysz koszty związane z dostawą wody wodociągowej. Woda kanalizacyjna w mniejszym stopniu obciąża system, gdyż nie jest odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji, co pomaga zmniejszyć miejscowe podtopienia. Deszczówka zawiera mniej kamienia i idealnie sprawdzi się do podlewania roślin, prania ubrań lub spłukiwania wody w toalecie. Zapobiega odkładaniu się kamienia w pralkach oraz w toaletach. 

Instalacje do wykorzystywania wody deszczowej  

Jednym z najczęstszych sposobów zbierania deszczówki jest gromadzenie jej z dachu pokrytego dachówką lub blacho-dachówką. Dzięki takiej instalacji możesz zebrać około 90% opadającej wody. Drugim sposobem pozyskiwania wody deszczowej jest wykonanie instalacji zbiornikowej, dzięki której będziesz mógł magazynować, a następnie wykorzystywać ją do wcześniej wymienionych celów. Od rury spustowej musisz poprowadzić przewody, które umożliwią odprowadzanie wody do zbiornika. Jest on najczęściej zakopany pod ziemią i służy do magazynowania wody deszczowej w czasie opadów. W przypadku braku opadów przez dłuższy czas zbiornik zostanie napełniony wodą wodociągową. 

Kolejnym i jednocześnie najtańszym sposobem na wykorzystanie wody opadającej jest zbieracz deszczówki. Koszt takiego rozwiązania to około 160 zł, a jego największą zaletą jest możliwość włączenia w istniejący już system orynnowania. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie dywany nowoczesne 3D wybrać do salonu?
Jakie dywany nowoczesne 3D wybrać do salonu?
Ludzie dzielą się na tych, którzy uwielbiają dywany i tych, którzy świadomie z nich rezygnują. Niewątpliwie jednak nowoczesne propozycje przyciągają nawet malkontentów. Dywany sięgają po modne wzornictwo i są doskonałym sposobem na ożywienie wnętrza.
Jak wybrać odpowiednie systemy posadzek przemysłowych, dostosowane do potrzeb naszej działalności?
Jak wybrać odpowiednie systemy posadzek przemysłowych, dostosowane do potrzeb naszej działalności?
Poznaj kryteria wyboru systemów posadzek przemysłowych. Dowiedz się jakie są rodzaje, jakie oferują możliwości oraz jakie zasady ich użytkowania pomogą w uzyskaniu optymalnego efektu.
Podatek katastralny – co to oznacza?
Podatek katastralny – co to oznacza?
Korzystanie z nieruchomości wiąże się z koniecznością poniesienia określonych wydatków. Obecnie są one znaczące, ale w niedługim czasie mogą podnieść się poprzez wprowadzenie tzw. podatku katastralnego. Na czym dokładnie polega taka opłata? Kogo dotknie nowy podatek, jeśli zostanie on wprowadzony w Polsce?
Ostatnie wpisy