Co brać pod uwagę przy wyborze mieszkania?

Co brać pod uwagę przy wyborze mieszkania?

PozostałeSmart home
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Planujesz zakup mieszkania? Tak duża zmiana wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć przed ostatecznym wyborem. W końcu nie codziennie inwestuje się pieniądze w nieruchomości: mieszkania to decyzja, którą podejmujesz na lata, a czasami – na całe życie.

Zwróć uwagę na wygląd mieszkania, budynku i otoczenia

Marzy Ci się mieszkanie z tarasem w Bydgoszczy, kawalerka w Warszawie albo apartament we Wrocławiu? Niezależnie od tego, w jakim mieście planujesz się osiedlić, musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii, żeby nie żałować swojego zakupu. Pierwszą z nich jest wygląd: zarówno mieszkania, jak i całego budynku, w którym się ono znajduje, a nawet otoczenia. Liczy się to, co zobaczysz! Czy elewacja budynku wygląda dobrze? Czy klatka schodowa jest czysta i zadbana? Czy windy są sprawne i wyposażone w kamery? Zwróć uwagę na wszystkie szczegóły. Oczywiście, pamiętaj, że nawet jako właściciel mieszkania nie odpowiadasz za wygląd bloku czy kamienicy, ale miej świadomość, że wpłynie on na komfort Twojego życia. Znacznie przyjemniej i bezpieczniej jest wracać do zadbanego budynku, którego klatkę otwiera kod domofonu. Zwróć również uwagę na wygląd mieszkania. Jeśli nie masz mu nic do zarzucenia na „pierwszy rzut oka”, przejdź do pytań o szczegóły. 

Szczegóły techniczne

Znalazłeś już wymarzone mieszkania, okolica wydaje się być w porządku, a sam budynek wygląda nieźle? W takim razie przyszedł czas na zadanie aktualnemu właścicielowi kilku pytań o szczegóły techniczne. Dowiedz się, w jaki sposób ocieplony jest budynek, w którym znajduje się interesujący Cię lokal. Pamiętaj, że to właśnie ocieplenie w dużej mierze wpłynie na koszty, które będziesz ponosić w związku z ogrzewaniem. Drugą kwestią jest obecność w mieszkaniu grzyba – obecnie lub w przeszłości. Właściciel nie ma prawa zatajać przed Tobą takich szczegółów, ale dla własnego spokoju lepiej jest o to dopytać. Pamiętaj, że pleśni bardzo trudno jest się pozbyć i rozwiązywanie tego problemu może trwać nawet latami. Jeśli chcesz kupić mieszkanie na najwyższym piętrze budynku, koniecznie dopytaj również o stan dachu. Zainteresuj się również stanem instalacji (wodociągów, instalacji elektrycznej i gazowej).

Ściany i podłogi, okna i drzwi…

Kolejnymi elementami, które na pewno będą wymagać Twojej uwagi, są ściany, podłogi, okna i drzwi. Zwróć uwagę na ich stan, a w przypadku rynku wtórnego, zapytaj o planowane remonty. Pamiętaj, że w bloku lub kamienicy możesz nie mieć możliwości przesunięcia ścian, a gruntowne remonty pochłaniają czas i pieniądze. Upewnij się, że cena mieszkania jest adekwatna do ilości pracy, które będziesz musiał w nie włożyć. Oczywiście, najlepiej byłoby, gdyby wszystkie omawiane elementy były w doskonałym stanie, ale musisz liczyć się z realiami. W tym przypadku po prostu warto na spokojnie wszystko przeliczyć, zanim podpiszesz wiążące Cię dokumenty. 

Fot.: Valentino Rodriguez/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zoptymalizować procesy produkcyjne za pomocą automatyki przemysłowej?
Jak zoptymalizować procesy produkcyjne za pomocą automatyki przemysłowej?
W tym artykule przyjrzymy się tematowi, jak zoptymalizować procesy produkcyjne za pomocą automatyki przemysłowej, ze szczególnym naciskiem na systemy wizyjne.
Nowoczesna łazienka w bloku – aranżacyjne pomysły
Nowoczesna łazienka w bloku – aranżacyjne pomysły
Planujesz remont łazienki? Oto pomysły na jej nowoczesną aranżację!
Automatyka przemysłowa i inteligentne budynki: Poradnik dla początkujących
Automatyka przemysłowa i inteligentne budynki: Poradnik dla początkujących
W poniższym artykule omówimy podstawowe zagadnienia związane z automatyką przemysłową i inteligentnymi budynkami.
Ostatnie wpisy