Czy rower elektryczny jest pojazdem mechanicznym?

Czy rower elektryczny jest pojazdem mechanicznym?

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Rowery elektryczne cieszą się olbrzymią popularnością. Przez jakiś czas jednak były niejasne w świetle prawa, bowiem nie było oczywiste czy mogą być klasyfikowane jako pojazd mechaniczny.

Rower w świetle prawa

Według definicji rower to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.

Rower elektryczny w polskim prawie

Z racji, że obecne na polskim rynku jednoślady zachowują te wytyczne klasyfikowane są w świetle prawa jako jako zwykłe rowery. Mimo, wyższej prędkości, którą można osiągnąć za pomocą roweru elektrycznego, nie jest ona niemożliwa do osiągnięcia na zwykłym rowerze, zatem nie są one pojazdami mechanicznymi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowy dom, nowe możliwości – jak sprawić, by był inteligentny?
Nowy dom, nowe możliwości – jak sprawić, by był inteligentny?
Dynamiczny rozwój Internetu Rzeczy (IoT, od ang. Internet of Things) w ostatnich latach sprawia, że coraz częściej słyszymy o systemach inteligentnego domu jako dobrej inwestycji we własną wygodę i bezpieczeństwo.
Częste usterki drzwi
Częste usterki drzwi
Drzwi są barierą między sferą prywatną, a światem zewnętrznym. Jeden zepsuty element może sprawić, że przestają one pełnić swoje zadanie. Zobacz, jakie są częste usterki drzwi.
Czy meble tapicerowane wyciszają wnętrze?
Czy meble tapicerowane wyciszają wnętrze?
Warto wybrać meble tapicerowane, które pozwolą na wyciszenie wnętrza. Więcej na ich temat dowiesz się w artykule.
Ostatnie wpisy