Zmiana ogrzewania na elektryczne – jak to przeprowadzić?

Zmiana ogrzewania na elektryczne – jak to przeprowadzić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz zmienić ogrzewanie na elektryczne w swoim domu? Jest to jak najbardziej wykonalne, choć wymaga przygotowania. Sprawdź, jak się do tego zabrać!

Ogrzewanie elektryczne – jego popularność rośnie

Chociaż z całą pewnością ogrzewanie elektryczne nie należy do najczęściej spotykanych w naszym kraju rozwiązań, jego popularność rośnie. To opcja prosta w instalacji, która  stanowi wygodną formę dostarczania ciepła do domu. Osoby, które szukają najlepszych rozwiązań, na pewno niejednokrotnie zastanawiały się właśnie na takim sposobem ogrzewania.

Jedni instalują je już na etapie budowy, inni natomiast decydują się na zmianę ogrzewania gazowego na elektryczne w już istniejącym domu. Chociaż utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie w eksploatacji, wcale nie musi tak być. Wszystko zależy od konkretnych rozwiązań. W niektórych przypadkach taki sposób ogrzewania może być dobrą opcją.

Rodzaje ogrzewania elektrycznego

Jeżeli mówimy o ogrzewaniu elektrycznym, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że mowa tak naprawdę o wielu różnych systemach, wśród których możemy wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Jest ono kojarzone z ogrzewaniem tzw. bezpośrednim, czyli grzejnikami albo elektrycznym ogrzewaniem podłogowym. Z dostępnych rozwiązań mamy jeszcze np. kotły elektryczne. Dużym plusem tego rozwiązania jest to, że działają one właściwie bezobsługowo, w pełni automatycznie. Jest to więc ciekawe rozwiązanie dla osób, które sporo wyjeżdżają. Kolejną opcją są piece akumulacyjne oraz pompy ciepła, czyli tzw. ogrzewanie elektryczne akumulacyjne.

Grzejniki to świetna opcja

Jeżeli chcesz zmienić ogrzewanie na elektryczne, powinieneś poważnie zastanowić się nad grzejnikami. Jest to najmniej skomplikowana opcja takiego typu ogrzewania. Wśród grzejników rozróżniamy dwa typy. Grzejniki akumulacyjne statyczne to takie, w których skumulowane ciepło przenika przez powierzchnię oraz ogrzewa powietrze, te zaś samoczynnie rozprzestrzenia się i uchodzi z otworów w górnej części urządzenia. Z kolei w przypadku grzejników akumulacyjnych dynamicznych jest tak, że urządzenie biernie oddaje ciepło, tak jak urządzenia statyczne, ale jest wzbogacone o system wymuszonego przepływu powietrza. To natomiast, ogrzane we wnętrzu urządzenia, za pomocą wentylatora wypychane jest u dołu grzejnika, zwiększając temperaturę w pomieszczeniu.

Wygoda to podstawa

Eksperci podkreślają, że ogrzewanie elektryczne za pomocą grzejników jest najwygodniejsze wśród sposobów ogrzewania pomieszczeń. Dlatego właśnie proponujemy wziąć je pod uwagę, jeżeli planujecie wymianę dotychczasowych grzejników zasilanych na przykład za pomocą węgla. Zanim zakupimy urządzenie, będziemy musieli przystosować naszą instalację elektryczną do nowego sposobu ogrzewania. Jak się za to zabrać?

Kiedy niezbędne jest zwiększenie mocy przyłączeniowej?

Może się okazać, że wielkość mocy przyłączeniowej przypisana do naszej instalacji będzie niewystarczająca. Żeby to sprawdzić, zsumuj moc wszystkich urządzeń elektrycznych, które zwykle pracują w tym samym czasie i dodaj do tego moc grzejników. Zwiększenie mocy przyłączeniowej i zmodernizowanie instalacji elektrycznej – o to warto zadbać na wstępie.

Jak przeprowadzić zmiany w instalacji elektrycznej?

No dobrze, ale na czym mają polegać te zmiany w instalacji elektrycznej? Każdy z grzejników, którymi planujesz ogrzewać dom, musi zostać połączony z rozdzielnicą za pomocą osobnego obwodu, ten natomiast trzeba wyposażyć w system zabezpieczeń. Tutaj na pewno potrzebna będzie pomoc wykwalifikowanego elektryka. 

Gdzie sprawdzi się ogrzewanie elektryczne?

Jeżeli Twój dom to budynek o małej powierzchni, z niskim zapotrzebowaniem na ciepło, warto zastanowić się nad ogrzewaniem elektrycznym, które uznawane jest za bardzo wygodną opcję. Nie zapominaj jednak o tym, że nie jest to najtańsze z dostępnych rozwiązań.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Inteligentny okap, czyli jaki? Przegląd nowoczesnych funkcji
Inteligentny okap, czyli jaki? Przegląd nowoczesnych funkcji
Planujesz zmienić okap w swojej kuchni? Podpowiadamy, czym jest nowoczesny okap i czy warto się na niego zdecydować.
Poradnik, jak wybrać płytki, które idealnie będą pasować we wnętrzach naszego domu
Poradnik, jak wybrać płytki, które idealnie będą pasować we wnętrzach naszego domu
Odkryj tajniki wyboru idealnych płytek do wnętrza domu. Poradnik dla początkujących pomoże Ci zrozumieć kluczowe aspekty, które warto uwzględnić, wybierając materiały wykończeniowe.
Klasyczne rozwiązania do pokoju dziecięcego
Klasyczne rozwiązania do pokoju dziecięcego
Pokój dla dziecka powinien przede wszystkim być przytulnym miejscem, które sprzyja kreatywności i rozwojowi. Aby tak właśnie się stało, warto postawić na klasyczne rozwiązania, które nigdy nie wychodzą z mody. Podpowiadamy więc, jak urządzić pokój dla Twojej pociechy.
Ostatnie wpisy