Gdzie i jak zainstalować czujnik dymu i gazu?

Gdzie i jak zainstalować czujnik dymu i gazu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czujniki dymu i gazu należą do tych niepozornych urządzeń, które mogą uratować nam życie. Nie wystarczy jednak tylko kupić odpowiedni model, aby czuć się bezpiecznie w swoim domu – trzeba jeszcze prawidłowo go zamontować.

Każdy z nas chciałby traktować swój dom jako bezpieczną przystań, w której nic nie może nam się stać. Jednak w naszych ukochanych czterech ścianach może występować wiele potencjalnych zagrożeń, takich jak ulatniający się czad lub gaz, zwarcie instalacji, wadliwie działające piece, kuchenki gazowe, kominki czy gazowe podgrzewacze wody (czyli junkersy), a nawet przypalony obiad. 

Warto więc zainwestować w urządzenia, które pomogą chronić nasze zdrowie i życie. Co ważne, podczas zakupu detektora powinniśmy sprawdzić, czy wybrany przez nas model ma odpowiednie certyfikaty, które są wydawane przez europejskie instytucje.

Czujniki gazu i dymu nie należą do drogich sprzętów, a o ich skuteczności decyduje prawidłowa instalacja. Gdzie je zainstalować, aby działały prawidłowo i zapewniały nam bezpieczeństwo? Podpowiadamy.

Gdzie zainstalować czujnik dymu?

Czujnik dymu działa bez przerwy, kontrolując stan powietrza w mieszkaniu. W przypadku zagrożenia sygnalizuje niebezpieczeństwo głośnym alarmem. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów detektorów, różnią się one pomiędzy sobą budową oraz funkcjami. Jeżeli wybierzemy detektor zasilany bateriami, powinniśmy pamiętać o ich regularnym sprawdzaniu oraz wymienianiu, by urządzenie zawsze poprawnie działało.

Przed zamontowaniem detektora należy przeczytać instrukcję obsługi. Ze względu na to, że dym unosi się do góry, czujnik dymu najlepiej zamontować pionowo w najwyższym punkcie w danym pomieszczeniu, czyli na suficie, na samym środku. Zaleca się, aby czujniki dymu umieszczać we wszystkich pomieszczeniach poza łazienką, bowiem para wodna może zakłócać działanie detektora i wywoływać fałszywe alarmy.

Urządzeń nie powinno się montować w miejscach przewiewnych i na zewnątrz budynków, a także w okolicy okien, wentylatorów, klimatyzatorów, kuchenek oraz grzejników. Po zainstalowaniu czujnika nie zapomnijmy sprawdzić jego stanu technicznego i upewnić się, że dźwięk alarmu jest wystarczająco słyszalny.

Gdzie zainstalować czujnik gazu?

Czujnik gazu powinien znaleźć się w każdym domu, do którego jest doprowadzony gaz. Takie urządzenia alarmują o niebezpieczeństwie już przy 15% stężenia gazu. Mimo że gaz ma specyficzny zapach, który łatwo poczuć i rozpoznać, nie powinno się bagatelizować potencjalnego zagrożenia, ponieważ gaz może zacząć się ulatniać, gdy będziemy spać.

Czujniki gazu najlepiej zamontować na wysokości głowy stojącego dorosłego człowieka. Ważne, aby było to miejsce niedostępne dla dzieci. Urządzenie powinno się umieścić w okolicy sprzętów, przy których występuje spalanie, czyli kuchenki gazowej, pieca lub kominka, jednak nie za blisko nich, aby opary nie uszkodziły czujnika. Detektora nie można instalować w pobliżu okien oraz kratek wentylacyjnych, ponieważ przepływające powietrze zakłóca pomiary, a także w miejscach, które są nasłonecznione. Ponadto czujników dymu nie należy zasłaniać meblami lub innymi przedmiotami bądź umiejscawiać w tzw. martwej strefie, czyli w rogach pokoju albo pod szafkami.

Zdjecie główne: Brian Wangenheim/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto zainstalować system monitoringu na swoim obiekcie?
Dlaczego warto zainstalować system monitoringu na swoim obiekcie?
Zainstaluj system monitoringu i zyskaj spokój umysłu. Ochrona, kontrola i bezpieczeństwo Twojego obiektu - to wszystko dzięki nowoczesnym rozwiązaniom monitorującym.
Inteligentne lampy, które pomagają seniorom
Inteligentne lampy, które pomagają seniorom
W wyniku upadku co roku na świecie umiera ponad pół miliona osób. Nowoczesną technologią, która ma lepiej chronić seniorów jest inteligentna lampa. Zobacz, jak działa!
Co brać pod uwagę przy wyborze mieszkania?
Co brać pod uwagę przy wyborze mieszkania?
Szukasz mieszkania? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na kupno! Spraw, by ta inwestycja cieszyła Cię przez kolejne lata.
Ostatnie wpisy