Multiroom – Jak nagłośnić cały dom

Multiroom – Jak nagłośnić cały dom

RTV i AGD
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Co zrobić, jeśli jeden z domowników chce oglądać kanały sportowe, natomiast druga osoba w tym samym czasie programy informacyjne, albo chcą posłuchać innej muzyki w tym samym czasie? Rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi multiroom.

Czym jest system multiroom?

Multiroom to system umożliwiający oglądanie różnych kanałów telewizyjnych jednocześnie i niezależnie – na kilku telewizorach, w różnych pomieszczeniach. Te same kanały dostępne są w całym domu i to w takiej samej jakości.

Aby system multiroom działał, wystarczy jedna antena, ale każdy telewizor wymaga osobnego dekodera. Po podłączeniu dekoderów, uzyskujemy funkcję multiroom.

W zależności od oferty operatora i konfiguracji Multiroom HD pozwala na korzystanie z nawet sześciu odbiorników w tym samym czasie. Co więcej, opcja HD umożliwia odbiór kanałów HD, program TV i kontrolę rodzicielską. W ramach podłączenia multiroom HD z dodatkowym dekoderem, uzyskujemy możliwość nagrywania programów telewizyjnych.

Możemy także wybrać usługę Multiroom Smart, która polega na połączeniu dekodera z Internetem – zyskujemy wtedy dostęp do platform streamingowych i serwisów rozrywkowych.

Dużą zaletą opcji multiroom jest fakt, że nie musimy kupować wielu anten, co przekłada się na ograniczenie okablowania i widocznych talerzy satelitarnych przed domem.

Jak działa multiroom?

Warto wiedzieć, że nie na każdym dekoderze możemy korzystać z usługi multiroom HD. Należy pamiętać, że dekodery wymagają dostępu do Internetu – muszą być sparowane z sygnałem antenowym w jednej sieci LAN lub przez Wi-Fi. Aczkolwiek, w najnowszych odbiornikach konieczne jest posiadanie Wi-Fi i to najlepiej w całym budynku. Dekodery muszą być podłączone do tej samej sieci bezprzewodowej.

Aby odbiorniki działały poprawnie, wszystkie dekodery muszą być wykorzystywane w obrębie jednego gospodarstwa domowego.

Sygnał, który gwarantuje odbiór kanałów, jest odbierany z anten satelitarnych i telewizji naziemnej, następnie trafia on do centralnego punktu całej instalacji, czyli tzw. multiswitcha, a potem do każdego telewizora w domu. Co więcej, multiswitch można połączyć z sygnałami przesyłającymi obraz z monitoringu albo z odtwarzacza DVD.

Najczęściej możesz dobrać usługę multiroom to aktualnej usługi telewizyjnej. Jeśli chcesz kupić multiroom, to taką opcję oferuje Polsat Box (dawny Cyfrowy Polsat), Vectra, UPC, Canal+ lub Orange. Aby poznać szczegóły oferty, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z operatorem.

Podłączenie kilku telewizorów do jednej anteny, tworzy sieć punktów, co znacznie zmniejsza koszty związane z odbieraniem wielu kanałów. Nie trzeba także podpisywać dodatkowej umowy, tak aby na wszystkich telewizorach był dostęp do tych samych programów.

Jak podłączę multiroom HD?

Istnieją dwa sposoby na aktywację multiroomu. Pierwszą opcją jest aktywacja automatyczna – w przypadku urządzeń typu EVOBOX HD, EVOBOX LITE, EVOBOX PVR albo EVOBOX IP, wystarczy podłączyć sprzęt do tej samej sieci Wi-Fi albo sparować dekoder z innymi odbiornikami z pomocą technologii Bluetooth.

Druga możliwość to aktywacja za pomocą karty z dekodera podstawowego, aczkolwiek należy pamiętać, że każdy z odbiorników wymaga osobnej konfiguracji. Najpierw należy wyjąć kartę z dekodera podstawowego i z dodatkowego dekodera, następnie włożyć kartę z pierwotnego odbiornika do dodatkowego i poczekać, aż urządzenie potwierdzi odblokowanie sygnału. Na sam koniec należy włożyć odpowiednią kartę do odbiorników.

kobieta zmieniająca muzykę na panelu ściennym
Fot>: seventyfourimages/elements.envato.com

System nagłaśniający multiroom

System nagłaśniający multiroom powstał z myślą, aby móc cieszyć się muzyką w każdym pomieszczeniu, ale bez mnóstwa niepotrzebnych sprzętów, które nie pasują do wystroju wnętrza i zajmują dużo przestrzeni. System audio multiroom działa na tej samej zasadzie, co telewizja multiroom, czyli w jednym, niewidocznym miejscu instalujemy jednostkę centralną, która dostarcza różną muzykę do wybranych przez nas pomieszczeń – o tym, w którym pokoju będzie grać muzyka (i jaki rodzaj) decydujemy za pomocą kontrolera. Kontroler przekazuje dźwięki z urządzeń źródłowych takich jak np. serwer muzyczny czy odtwarzacz CD / DVD do poszczególnych pokoi. W pomieszczeniach zazwyczaj instaluje się klawiatury (panele ścienne) na ścianach, za pomocą których możemy wybrać muzykę oraz parametry słuchania (takie jak głośność).

Aby podłączyć system nagłaśniający, możemy zakupić amplituner kina domowego, który posiada wbudowany system multiroom oraz dwie strefy, pozwalające na słuchanie muzyki w dwóch pokojach. Co więcej, możemy także sterować urządzeniami za pomocą aplikacji w telefonie.

Ciekawym rozwiązaniem będą głośniki sufitowe, które są niezwykle eleganckie i kompaktowe.

Czy warto postawić na opcję multiroom?

Multiroom umożliwia jednoczesne oglądanie telewizji na różnych odbiornikach w tym samym gospodarstwie domowym. To rozwiązanie przyda się w domach wielorodzinnych albo w większych domach jednorodzinnych, które posiadają jedną antenę. Multiroom jest znacznie korzystniejszą opcją, gdyż nie musimy podpisywać kolejnej umowy na każdy telewizor i dekoder.

Zdjęcie główne:Pressmaster/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przewodnik po wyborze mebli wypoczynkowych: Jak dopasować je do swojego wnętrza
Przewodnik po wyborze mebli wypoczynkowych: Jak dopasować je do swojego wnętrza
W tym przewodniku przedstawimy kilka kluczowych czynników, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze mebli wypoczynkowych i jak je dopasować do swojego wnętrza.
E-recepta w telefonie? To możliwe!
E-recepta w telefonie? To możliwe!
W dzisiejszych czasach e-recepta jest powszechnie akceptowaną formą przepisywania lekarstw. Aby ułatwić sobie życie, warto wiedzieć, jak można przenieść elektroniczne recepty bezpośrednio na swój telefon komórkowy.
Jak zabezpieczyć dom na wyjazd?
Jak zabezpieczyć dom na wyjazd?
Poznaj sposoby na zabezpieczenie domu pod Twoją nieobecność. Opcji jest co najmniej kilka! Sprawdź!
Ostatnie wpisy