Centralne ogrzewanie – fakty i mity

Centralne ogrzewanie – fakty i mity

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Centralne ogrzewanie to jeden z najpopularniejszych sposobów na dostarczenie ciepła w domach jednorodzinnych i innych budynkach mieszkalnych. Jego działanie polega na wytworzeniu ciepła, zazwyczaj za pomocą pieca, a następnie rozprowadzenie go do kaloryferów rozmieszczonych w różnych pokojach mieszkania. Warto poznać fakty oraz mity dotyczące centralnego ogrzewania i wtedy podjąć decyzję, jaki system grzewczy wybrać do własnego domu. 

Prawdą jest, że centralne ogrzewanie nie kosztuje mało, ale dobrej jakości piec oraz kaloryfery to inwestycja na długie lata. Wiele osób ogrzewa swoje domy za pomocą prądu lub gazu, jednak coraz popularniejsze jest ekologiczne korzystanie z energii słonecznej. Niektórzy rezygnują również z tradycyjnych grzejników, które wiszą na ścianie na rzecz ogrzewania podłogowego. Aby chronić budynek przed utratą ciepła, warto odpowiednio go ocieplić i uszczelnić okna. 

Co należy wiedzieć o centralnym ogrzewaniu?

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb domowników. Zapewnienie ciepła w domu jest jedną z najważniejszych kwestii podczas budowy domu, od tego zależy czy budynek jest funkcjonalny i dobrze się w nim mieszka. Przy wyborze systemu grzewczego należy przeanalizować wielkość powierzchni domu oraz liczbę osób, która będzie w nim mieszkać. Centralne ogrzewanie to system grzewczy, który wytwarza ciepło w jednym, określonym miejscu. Ciepło uzyskiwane w tym obszarze jest następnie rozprowadzane po całym domu za pomocą specjalnej instalacji. W poszczególnych pomieszczeniach znajdują się odpowiednie odbiorniki grzejniki, dzięki którym dociera ono w każde wskazane miejsce. 

Fakty i mity na temat centralnego ogrzewania

  1. Fakt: Kluczowym elementem centralnego ogrzewania jest kocioł 

W kotle powstaje ciepło, które za pomocą systemu instalacji rozprowadzane jest po całym domu. Powstaje ono w wyniku spalenia wybranego rodzaju paliwa, a do grzejników jest transportowane w postaci nagrzanej wody. W ofercie sklepów dostępny jest szeroki wybór kotłów centralnego ogrzewania. Są to np. kotły gazowe i elektryczne, na paliwa stałe bądź płynne. Kocioł jest postawiony w specjalnym, wyizolowanym pomieszczeniu, które nosi nazwę kotłowni.

  1. Mit: Można rozprowadzać ciepło bez zorganizowanej sieci przewodów 

Aby ciepło było sprawnie i prawidłowo rozprowadzone po pomieszczeniach budynku potrzebna jest odpowiednio zaprojektowana sieć przewodów. Dobrze jest już na etapie budowy zadbać o dobry wybór systemu grzewczego, bo zmiana instalacji często oznacza remont całego domu. Ciepło jest transportowane przez rury ukryte w strukturze domu. Nośnikiem jest woda, która płynie do znajdujących się w poszczególnych pokojach grzejników. W budynkach, gdzie konieczne jest ogrzanie kilku pięter, należy utworzyć tzw. pion, który doprowadzi ciepło na każdą kondygnację. 

  1. Fakt: Najpopularniejsze są piece gazowe

Jedną z najważniejszych decyzji odnośnie do systemu grzewczego jest wybór paliwa do kotła, którym będzie zasilane centralne ogrzewanie. Jest to istotna kwestia, bo od niej zależeć będzie koszt zakupu instalacji i jej eksploatacji oraz funkcjonalność i wydajność pieca. Najpopularniejszą opcją w Polsce są piece ogrzewane gazowo. Ich niewątpliwym plusem jest to, że gaz jest stosunkowo tanim paliwem, a przy tym piec jest wygodny w eksploatacji. Zakup instalacji jest sporym wydatkiem, ale jego cena nie jest wygórowana. Piec gazowy nie musi stać w wyizolowanym pomieszczeniu, dlatego można go postawić w garażu lub w piwnicy. 

  1. Mit: Ogrzewanie centralnie nie jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku

Ogrzewanie centralne jak najbardziej może być ekologiczne i przyjazne środowisku. Zależy to jednak od paliwa, jakie będzie spalane w procesie pozyskiwania ciepła. Ekologiczne ogrzewanie będzie możliwe, jeśli piec będzie spalał drewno lub pellet. W obu przypadkach system grzewczy nie przyczynia się do emisji szkodliwych spalin. Drewno jest materiałem, który zajmuje dużo miejsca, dlatego trzeba mieć dużą powierzchnię, żeby pomieścić opał na zimę. Sama obsługa kotła jest dość wymagająca i kłopotliwa. W odróżnieniu od kotła na pellet, który jest praktycznie bezobsługowy. To ekologiczne rozwiązanie, gdzie spalane są sprasowane trociny i drewniane zrębki. Jest to rozwiązanie nieco droższe, bo więcej kosztuje piec oraz jego eksploatacja. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać dobrze wykonane meble tapicerowane do wnętrz Twojego domu?
Jak wybrać dobrze wykonane meble tapicerowane do wnętrz Twojego domu?
Odkryj tajniki wybierania mebli tapicerowanych, które doskonale wpasują się w Twoje wnętrza. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i jakie trendy obecnie królują.
Recykling a nowoczesne technologie – zobacz innowacyjne urządzenia
Recykling a nowoczesne technologie – zobacz innowacyjne urządzenia
Dowiedz się, na czym polega recykling i jakie urządzenia są wykorzystywane!
Cyfryzacja administracji w Polsce – nasz kraj w pierwszej dziesiątce
Cyfryzacja administracji w Polsce – nasz kraj w pierwszej dziesiątce
Cyfryzacja administracji państwowej w Polsce postępuje. Dziś możemy pochwalić się 9. miejscem w rankingu e-partycypacji opracowanym przez ONZ.
Ostatnie wpisy