Pierwsze zakupy smart home w zakresie ogrzewania

Pierwsze zakupy smart home w zakresie ogrzewania

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeszcze kilkanaście lat temu dom z systemem smart home wydawał się chwilową zachcianką. Obecnie coraz chętniej wykorzystujemy nowe technolegie, które ułatwiają nam codziennie funkcjonowanie i pomagają w oszczędzaniu.

Smart Home (inteligentny dom) jest systemem automatyki domowej, dzięki któremu wszystkie podłączone urządzenia mogą działać automatycznie. Najważniejsze podczas tworzenia systemu powinno być scentralizowanie kontroli nad wszystkimi urządzeniami. Zadanie ułatwiają specjalnie aplikacje, umożliwiające zarządzanie każdym elementem.

Koszt systemu smart home może różnić się między poszczególnymi gospodarstwami domowymi ze względu na jego wielkość i nasze potrzeby. Najlepszą opcją jest zdecydowanie się na automatyczne sterowanie systemem alarmowym, klimatyzacją, oświetleniem, roletami zewnętrznymi, nawadnianiem ogrodu i ogrzewaniem. Minimalistom może wystarczyć automatyczne zarządzanie temperaturą.

Inteligentne ogrzewanie – zalety

Klasycznym urządzeniem, które pozwala ręcznie regulować temperaturę, jest głowica termostatyczna przy kaloryferze. Jej główna wada polega na tym, że musimy samodzielnie ją przekręcać, aby kontrolować temperaturę i dopasowywać ją do naszych potrzeb. Tradycyjny sposób ogrzewania często wiąże się z wysokimi rachunkami za energię. O wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest automatyczne sterowanie ogrzewaniem. Inteligentna technologia pozwala zaoszczędzić nawet 40 proc. energii, co przekłada się na realne oszczędzanie.

Nowoczesne termostaty zostały wyposażone w moduł WiFi bądź ZigBee, dzięki czemu możemy zarządzać ogrzewaniem przez smartfon. Przy pomocy dedykowanych aplikacji:

  • sprawdzamy ilość zużytej energii,
  • sprawdzamy bieżącą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach po kolei,
  • dopasowujemy temperaturę do indywidualnych wymagań, będąc w dowolnym miejscu,
  • programujemy zmiany temperatur dla każdego pomieszczenia.

Istotną zaletą inteligentnego ogrzewania jest również to, że mamy możliwość przełączenia całego systemu grzewczego w tryb oszczędny, na przykład podczas wyjazdu na urlop.

Na co zwrócić uwagę podczas pierwszego zakupu smart home w zakresie ogrzewania?

Jeżeli dopiero zaczynamy budowanie systemu smart home w naszym gospodarstwie, nie musimy od razu decydować się na rozbudowaną sieć inteligentnych urządzeń. W przypadku ogrzewania możemy zacząć od jednej inteligentnej głowicy termostatycznej. Po pewnym czasie, gdy przekonamy się do jej działania i funkcjonalności, dokupimy kolejne elementy, na przykład zestaw z mostkiem, pozwalający na zdalne sterowanie. Inteligentne ogrzewanie sprawdzi się szczególnie w dużych mieszkaniach, które trudno ogrzać. System smart home pomaga optymalizować koszty ciepła i zapobiegać jego stratom.

Wśród przykładowych systemów inteligentnego ogrzewania można wymienić produkty Netatmo, Somfy czy Meross. Producenci oferują zestawy różniące się pomiędzy sobą liczbą dostępnych elementów, dzięki czemu mamy możliwość dopasowania urządzeń do własnych wymagań.

Zainstalowanie w swoim domu inteligentnego ogrzewania wiąże się z pewnymi wydatkami, tak jak podczas zakupu jakiegokolwiek artykułu gospodarstwa domowego, jednak dzięki systemowi smart home w dłuższej perspektywie czasu oszczędzamy na rachunkach, a koszty wynikające z zainstalowania takich udogodnień mogą zwrócić się już po dwóch sezonach.

Zdj. główne: geralt/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak urządzić gabinet adwokata?
Jak urządzić gabinet adwokata?
Przestrzeń biurowa powinna prezentować profesjonalizm adwokata – na co jednak zwrócić uwagę podczas jej urządzania? Sprawdź nasze wskazówki!
Lampy do sypialni – idealne oświetlenie dla Twojego miejsca relaksu
Lampy do sypialni – idealne oświetlenie dla Twojego miejsca relaksu
Oświetl swoją sypialnię w stylowy sposób! Wybierz idealne lampy, które stworzą przyjemną atmosferę dla Twojego miejsca odpoczynku.
Grzejnik i obraz w jednym? Smart rozwiązanie do Twojego stylowego domu
Grzejnik i obraz w jednym? Smart rozwiązanie do Twojego stylowego domu
Grzejnik jako obraz zdobiący wnętrze? Tak, to możliwe.
Ostatnie wpisy