Pierwsze zakupy smart home w zakresie ogrzewania

Pierwsze zakupy smart home w zakresie ogrzewania

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeszcze kilkanaście lat temu dom z systemem smart home wydawał się chwilową zachcianką. Obecnie coraz chętniej wykorzystujemy nowe technolegie, które ułatwiają nam codziennie funkcjonowanie i pomagają w oszczędzaniu.

Smart Home (inteligentny dom) jest systemem automatyki domowej, dzięki któremu wszystkie podłączone urządzenia mogą działać automatycznie. Najważniejsze podczas tworzenia systemu powinno być scentralizowanie kontroli nad wszystkimi urządzeniami. Zadanie ułatwiają specjalnie aplikacje, umożliwiające zarządzanie każdym elementem.

Koszt systemu smart home może różnić się między poszczególnymi gospodarstwami domowymi ze względu na jego wielkość i nasze potrzeby. Najlepszą opcją jest zdecydowanie się na automatyczne sterowanie systemem alarmowym, klimatyzacją, oświetleniem, roletami zewnętrznymi, nawadnianiem ogrodu i ogrzewaniem. Minimalistom może wystarczyć automatyczne zarządzanie temperaturą.

Inteligentne ogrzewanie – zalety

Klasycznym urządzeniem, które pozwala ręcznie regulować temperaturę, jest głowica termostatyczna przy kaloryferze. Jej główna wada polega na tym, że musimy samodzielnie ją przekręcać, aby kontrolować temperaturę i dopasowywać ją do naszych potrzeb. Tradycyjny sposób ogrzewania często wiąże się z wysokimi rachunkami za energię. O wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest automatyczne sterowanie ogrzewaniem. Inteligentna technologia pozwala zaoszczędzić nawet 40 proc. energii, co przekłada się na realne oszczędzanie.

Nowoczesne termostaty zostały wyposażone w moduł WiFi bądź ZigBee, dzięki czemu możemy zarządzać ogrzewaniem przez smartfon. Przy pomocy dedykowanych aplikacji:

  • sprawdzamy ilość zużytej energii,
  • sprawdzamy bieżącą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach po kolei,
  • dopasowujemy temperaturę do indywidualnych wymagań, będąc w dowolnym miejscu,
  • programujemy zmiany temperatur dla każdego pomieszczenia.

Istotną zaletą inteligentnego ogrzewania jest również to, że mamy możliwość przełączenia całego systemu grzewczego w tryb oszczędny, na przykład podczas wyjazdu na urlop.

Na co zwrócić uwagę podczas pierwszego zakupu smart home w zakresie ogrzewania?

Jeżeli dopiero zaczynamy budowanie systemu smart home w naszym gospodarstwie, nie musimy od razu decydować się na rozbudowaną sieć inteligentnych urządzeń. W przypadku ogrzewania możemy zacząć od jednej inteligentnej głowicy termostatycznej. Po pewnym czasie, gdy przekonamy się do jej działania i funkcjonalności, dokupimy kolejne elementy, na przykład zestaw z mostkiem, pozwalający na zdalne sterowanie. Inteligentne ogrzewanie sprawdzi się szczególnie w dużych mieszkaniach, które trudno ogrzać. System smart home pomaga optymalizować koszty ciepła i zapobiegać jego stratom.

Wśród przykładowych systemów inteligentnego ogrzewania można wymienić produkty Netatmo, Somfy czy Meross. Producenci oferują zestawy różniące się pomiędzy sobą liczbą dostępnych elementów, dzięki czemu mamy możliwość dopasowania urządzeń do własnych wymagań.

Zainstalowanie w swoim domu inteligentnego ogrzewania wiąże się z pewnymi wydatkami, tak jak podczas zakupu jakiegokolwiek artykułu gospodarstwa domowego, jednak dzięki systemowi smart home w dłuższej perspektywie czasu oszczędzamy na rachunkach, a koszty wynikające z zainstalowania takich udogodnień mogą zwrócić się już po dwóch sezonach.

Zdj. główne: geralt/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na co zwrócić uwagę przed wyborem okularów ochronnych?
Na co zwrócić uwagę przed wyborem okularów ochronnych?
Najważniejszym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas pracy jest bezpieczeństwo. Wzrok jest jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym zmysłem człowieka. Jego ochrona powinna więc być priorytetem. Do ochrony wzroku podczas wykonywania różnego rodzaju prac służą okulary ochronne. Czy wiesz, jak wybrać odpowiednie gogle, by zapewnić oczom maksimum ochrony? Co z osobami, które na co dzień noszą okulary korekcyjne? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i wyjaśnić, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze okularów ochronnych.
Symulator obecności domowników – sprytny sposób na każdą porę roku
Symulator obecności domowników – sprytny sposób na każdą porę roku
Chcesz odstraszyć włamywaczy od domu i zapewnić swojej rodzinie bezpieczeństwo? Poznaj symulator obecności domowników – system, który ochroni Cię przed złodziejami.
Inspiracje do urządzenia dużej kuchni
Inspiracje do urządzenia dużej kuchni
W końcu możesz pozwolić sobie na dużą kuchnię? Wykorzystaj ten luksus! W projekcie uwzględnij funkcjonalność i komfort użytkowania, ale pozwól sobie również na rozwiązania z rozmachem.
Ostatnie wpisy