Jaki klimatyzator wybrać – kompakt, split czy przenośny?

Jaki klimatyzator wybrać – kompakt, split czy przenośny?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zbliża się lato, a tym samym sezon upałów i wysokich temperatur. Coraz więcej osób decyduje się na zakup klimatyzatora, który obniży temperaturę w pomieszczeniach.  Problem pojawia się, gdy musimy określić, jaki rodzaj klimatyzacji spełni nasze oczekiwania. Poniższy artykuł z pewnością rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości i pomoże znaleźć najlepsze rozwiązanie do Twojego domu. 

Jeszcze kilka lat temu klimatyzacja w domu była oznaką luksusu, dziś stanowi wyposażenie, na które może pozwolić sobie coraz więcej osób. Na rynku dostępnych mamy kilka rodzajów klimatyzatorów. Dzięki niemu możemy kontrolować temperaturę, jaka panuje w pomieszczeniach. Wiatraki czy otwieranie okien w celu zrobienia przeciągu nigdy nie dadzą  takiego efektu jak dobrej jakości klimatyzator. Warto wspomnieć, że możliwy jest zakup klimatyzatora z opcją grzania, który świetnie sprawdzi się przed rozpoczęciem sezonu grzewczego w mieszkaniach. Dodatkowe funkcje, w jakie może być wyposażony klimatyzator, to oczyszczacz powietrza czy regulator poziomu wilgotności. 

Znaczenie ma również to, czy wybieramy klimatyzator kompaktowy, split, czy przenośny. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, dlatego warto dobrze je przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji. Sprawdź, która opcja będzie optymalnym sposobem na obniżenie temperatury w Twoim domu lub mieszkaniu. 

Czym się kierować przy wyborze klimatyzatora? 

Klimatyzator kompakt 

Klimatyzator kompakt to typ urządzenia, którego wszystkie części i elementy są umieszczone w obudowie. Taki klimatyzator musi być  zamontowany w miejscu z dostępem do powietrza z zewnątrz i wewnątrz. Niemniej jednak znakomicie chłodzi powietrze w pomieszczeniu, dzięki zaawansowanemu działaniu parownika i skraplacza. Klimatyzacja w tym przypadku wyprowadza ciepłe powietrze poza budynek. Rury wyprowadzajace powietrze mogą być zamontowane w otworze okiennym lub balkonowym. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest jego atrakcyjna cena. Użytkownicy chwalą również możliwość łatwego przenoszenia urządzenia. Do minusów zaliczyć trzeba jednak hałas, jaki powoduje klimatyzator oraz fakt, że nagromadzony w skraplaczu płyn trzeba regularnie usuwać. 

Klimatyzator split 

Drugim typem klimatyzatora, który możemy zamontować w swoim domu, jest klimatyzator split. Urządzenie to składa się z dwóch części: 

  • wewnętrznej, która znajduje się w pomieszczeniu,
  • zewnętrznej, którą najczęściej montujemy na tarasie lub balkonie. 

Obie części są ze sobą zespolone za pomocą systemu rurek, które odpowiadają za cyrkulację powietrza. Klimatyzatory split są w stanie lepiej schłodzić całe pomieszczenie i utrzymać optymalną dla nas temperaturę. Praca urządzenia jest dość cicha, dlatego jej działanie nie będzie nam w niczym przeszkadzać. 

Klimatyzator przenośny 

Ze schłodzeniem powietrza w pomieszczeniu świetnie poradzi sobie klimatyzator przenośny. Ten niewielkich rozmiarów gadżet pozwala obniżyć temperaturę w wybranym przez nas pokoju. To świetne rozwiązanie, które możemy zabrać ze sobą na wakacje lub pożyczyć swoim bliskim. Oczywiście praca klimatyzatora przenośnego nie da nam takich efektów, jak klimatyzacja typu split czy kompakt, ponieważ urządzenie to jest mniej wydajne. Klimatyzacja, którą możemy przenosić, musi być ustawiona w pokoju, gdzie mamy możliwość otworzenia okien. Przez uchylony lufcik wyprowadzamy na zewnątrz rurkę, która odprowadza ciepłe powietrze z pomieszczenia. Niestety nawet lekko otwarte okno będzie osłabiać pracę klimatyzatora. Wadą tych urządzeń jest również bardzo duży hałas, jaki generują.

Zdj. główne: Call Me Fred/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie są rodzaje sejfów?
Jakie są rodzaje sejfów?
Jak niezawodnie zabezpieczyć swoje cenne przedmioty przed kradzieżą, pożarem, powodzią czy trafieniem w niepowołane ręce? Przedstawiamy różne rodzaje sejfów, które zapewnią bezpieczeństwo Twoim rzeczom.
Jak zabezpieczyć kuchnię? Które czujniki wybrać?
Jak zabezpieczyć kuchnię? Które czujniki wybrać?
Czujniki domowe pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich członków rodziny oraz posiadanego mienia. Wiele osób zastanawia się, jakie urządzenia warto zainstalować w […]
Sposoby na ogrzewanie domu
Sposoby na ogrzewanie domu
Zastanawiasz się, która z metod ogrzewania domu na rynku będzie dla Ciebie najlepsza? Podpowiadamy!
Ostatnie wpisy