Wydajność i ekologia w ogrzewaniu domu dzięki powietrznej pompie ciepła

Wydajność i ekologia w ogrzewaniu domu dzięki powietrznej pompie ciepła

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pompy ciepła uchodzą za technologię zeroemisyjną. Nie ingerują w otoczenie, nie generują też uciążliwego hałasu. Spośród obecnych na rynku rodzajów najczęściej wybiera się powietrzne pompy ciepła. Co wpływa na ich popularność? Jakie są korzyści tego rozwiązania?

Dlaczego pompy ciepła uchodzą za bardzo ekologiczne

Pompy ciepła nie potrzebują do działania gazu ani innych paliw kopalnych. Użytkownicy chwalą sobie dużą niezależność od zmiennych cen rynkowych owych surowców. Ponadto pompy uchodzą za urządzenia stosunkowo tanie w eksploatacji, a tym samym nie ingerują w sposób znaczny w najbliższe otoczenie.

 

Pompy ciepła uchodzą za niezwykle mało emisyjne. To idealne rozwiązanie grzewcze dla tych, którzy dążą do radykalnego ograniczenia własnego śladu węglowego. A jeśli do zasilania pompy wykorzystamy energię pochodzącą z fotowoltaiki, wówczas jeszcze bardziej przyczynimy się do ochrony naszej planety.

Powietrzna pompa ciepła – opis działania

Pompa ciepła zbudowana jest z czterech niezwykle istotnych elementów. Posiada wymiennik ciepła zwany też parownikiem, sprężarkę, zawór rozprężny oraz skraplacz. Pompa ciepła wyposażona jest w specjalne rurki. Tworzą one obieg. W nich cyrkuluje czynnik roboczy, który odbiera energię z otoczenia i przekazuje ją do poszczególnych elementów pompy. W efekcie ciepło trafia do urządzeń grzewczych w domowych pomieszczeniach.

Parownik odpowiada za ogrzanie czynnika. Dzieje się to za pośrednictwem powietrza z zewnątrz urządzenia. Ma miejsce odbiór energii, a następnie odparowanie w parowniku. Czynnik trafia do sprężarki, gdzie znacząco wzrasta jego temperatura. Następnie czynnik wędruje do skraplacza, dzięki któremu ciepło zostaje przekazane do domowej instalacji grzewczej. Po oddaniu ciepła musi nastąpić schłodzenie czynnika, aby cały cykl mógł odbyć się na nowo.

Kiedy warto zdecydować się na zakup powietrznej pompy ciepła

Powietrzna pompa ciepła to dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie możemy skorzystać z innych rodzajów pomp, gdyż nie możemy pozwolić sobie na odwierty w gruncie albo nie mamy dostępu do źródeł wodnych. Powietrzna pompa to jednocześnie najtańsze (w większości przypadków) rozwiązanie tego typu. Odznacza się stosunkową łatwością montażu na tle pomp wodnych czy gruntowych.

Dobrym momentem na zakup powietrznej pompy ciepła jest budowa domu. W ten sposób najłatwiej dopasujemy technologię grzewczą do specyficznych cech danego budynku oraz oczekiwań jego przyszłych mieszkańców. Powietrzne pompy dobrze sprawdzają się zwłaszcza w przypadku mniejszych nieruchomości. Nie wymagają tak dużej powierzchni jak np. pompy gruntowe.

Na powietrzną pompę ciepła mogą zdecydować się również właściciele budynków, w których przeprowadzana jest modernizacja. Tego typu pompy nie wymagają gruntownych zmian w infrastrukturze. Można dopasować je do istniejącej już technologii grzewczej. Warto wcześniej przeanalizować jej zapotrzebowanie na moc i ocenić możliwe oszczędności takiego rozwiązania.

Zalety inwestycji w ekologiczną pompę

Powietrzne pompy ciepła dobrze sprawdzają się w umiarkowanym klimacie. Warto jednak pamiętać, że zimy oraz ujemne temperatury nie są sprzymierzeńcami tego typu urządzeń. W bardziej wymagającym klimacie, gdzie ujemne temperatury utrzymują się przez dłuższy czas, lepiej wypadają gruntowe pompy ciepła, które odznaczają się najwyższą stabilnością pracy.

Powietrzna pompa ciepła pozwala uniezależnić się od opłat narzucanych przez sieci gazownicze, jednak warto pamiętać, że technologia okaże się dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie ma przyłącza gazowego. Właściciele niedużych nieruchomości, którzy dążą do zachowania każdego metra kwadratowego swojej posesji, mogą wybrać pompę powietrza w miejsce pieca w połączeniu z dedykowanym zbiornikiem na olej.

Montaż pompy ciepła nie wymaga pozwolenia. Jego zaletą jest stosunkowo cicha praca i brak ingerencji w najbliższe otoczenie. Ekologia rozwiązania przejawia się również w tym, że wytworzona energia trwa w obiegu i jest wielokrotnie przetwarzana. To czyni technologię wysokowydajną bez większych nakładów energetycznych. To z kolei oznacza większe oszczędności w domowym budżecie.

O czym warto pamiętać?

Pompy ciepła to urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Rozważając zakup pompy, możemy ubiegać się o dofinansowanie do inwestycji. Możemy też korzystać ze specjalnych ulg podatkowych, dzięki czemu zwiększymy opłacalność całego przedsięwzięcia.

A jeśli zastanawiamy się nad oszczędnością miejsca na naszej działce, warto uważniej przyjrzeć się pompom ciepła typu monoblok albo split. W tym pierwszym przypadku wszystkie elementy zawierają się w jednym urządzeniu. Z kolei w przypadku wersji SPLIT będziemy mieli do czynienia z dwoma modułami. Wybierając powietrzną pompę ciepła, warto zwrócić uwagę na ten podział. Wybór każdego z tych modeli ma swoje zalety, które warto przeanalizować już na etapie projektu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie zalety ma grill gazowy?
Jakie zalety ma grill gazowy?
Planujesz zakup grilla do ogrodu lub na taras? Przeczytaj, dlaczego zakup grilla gazowego to dobra inwestycja.
Jak wybrać idealny zestaw mebli dla twojej łazienki?
Jak wybrać idealny zestaw mebli dla twojej łazienki?
Wybór odpowiedniego zestawu meblowego dla łazienki nie jest łatwym zadaniem. Dowiedz się, jak prawidłowo dobrać meble, aby stworzyć harmonijną i funkcjonalną przestrzeń.
Sposoby na pozbycie się szkodników z ogrodu i wnętrz
Sposoby na pozbycie się szkodników z ogrodu i wnętrz
Szukasz sposobów na skuteczną walkę ze szkodnikami? Wypróbuj koniecznie te rozwiązania!
Ostatnie wpisy