Elektryczne czy na opał – jakie ogrzewanie domu wybrać?

Elektryczne czy na opał – jakie ogrzewanie domu wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wybierając dom jednorodzinny zamiast mieszkania w bloku, musisz liczyć się z tym, że wiele rzeczy trzeba będzie wykonywać samodzielnie. Choć sezon grzewczy dawno się skończył, w wielu domkach jednorodzinnych nadal trzeba palić w piecu, aby mieć na przykład ciepłą wodę w kranie. Jaki rodzaj ogrzewania jest najbardziej wydajny, ekonomiczny i ekologiczny? Przekonaj się.

Ogrzewanie na opał – rodzaje i koszty

Wśród opału jest kilka bardziej i mniej opłacalnych opcji. Są również warianty przyjaźniejsze dla środowiska od innych. Omówimy wszystkie z tych propozycji. 

Opalanie węglem cieszy się od kilku lat złą sławą, dzieje się tak nie bez powodu. Przede wszystkim piece opalane węglem są bardzo niebezpieczne. Podczas spalania węgla wydziela się czad, który zabija rocznie około 100 osób. Ryzyko zaczadzenia jest dość wysokie, a podtrucia tlenkiem węgla jeszcze wyższa. Węgiel emituje też do atmosfery mnóstwo zanieczyszczeń, szkodliwych gazów, pyłów i innych substancji, które przyczyniają się do zanieczyszczenia i niskiej jakości powietrza. Tona węgla kosztuje od 700 do 900 złotych, co oznacza, że ogrzewanie domu o powierzchni 150 m2 będzie kosztowało około czterech tysięcy złotych. 

Opalanie ekogroszkiem jest nieco droższe, tona tego materiału kosztuje około 1000 złotych, jednak jest to dużo wygodniejsza i, jak sama nazwa wskazuje, bardziej ekologiczna opcja. Ekogroszek jest bowiem używany w niskoemisyjnych piecach z automatycznym podajnikiem (tak zwanych piecach na ekogroszek), przez co emisja szkodliwych substancji z tego materiału jest niższa w porównaniu do tradycyjnego pieca opalanego węglem. Automatyczne kotły są również dużo wygodniejsze, dzięki podajnikowi, interwencja użytkownika przy piecu jest minimalna. 

Opalanie pelletem jest bardzo atrakcyjną alternatywą dla węgla i ekogroszku. Pellet drzewny jest wykonywany z odpadów obróbki drewna – trocin, wiórów, kory. Ma formę niewielkich pałeczek, które powstają w wyniku sprasowania suchego materiału, a do jego produkcji nie wykorzystuje się kleju ani żadnych innych chemicznych środków wiążących, które mogłyby emitować podczas spalania szkodliwe substancje. To najbardziej ekologiczne rozwiązanie, ponieważ drewniany pellet nie wytwarza w czasie spalania dwutlenku węgla, który jest jednym z głównych sprawców ocieplenia klimatu. Kolejnym ogromnym plusem pelletu jest jego cena, bowiem rok ogrzewania domu o powierzchni 150 m2 kosztuje przy jego użyciu około 1700 złotych. 

Ogrzewanie elektryczne – wady i zalety

Coraz bardziej popularne w Polsce staje się ogrzewanie elektryczne. Pozornie jest bardziej przyjazne dla środowiska od opału, jednak należy pamiętać, że polskie elektrownie opalane są głównie węglem, co sprawia, że wcale nie jest to ekologiczna opcja. Ogrzewanie elektryczne może być neutralne dla środowiska, o ile energię elektryczną czerpiesz ze Słońca, za pomocą paneli fotowoltaicznych. Elektryczne ogrzewanie to dla domu o powierzchni 150 m2 kosztuje rocznie (bez paneli fotowoltaicznych) około 5 tysięcy złotych. 

Istnieją różne rodzaje ogrzewania elektrycznego, ale wszystkie z nich zużywają podobną ilość energii, a co za tym idzie, ceny nie różnią się zbytnio od siebie. Montaż każdej z tych opcji jest dosyć drogi i wiąże się z poważnymi pracami remontowymi, więc rodzaj ogrzewania, jaki wybierzesz,  musisz dopasować do zasobności swojego portfela oraz możliwości, jakie daje Twój dom.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podcasty naukowe – co warto słuchać?
Podcasty naukowe – co warto słuchać?
Podcasty naukowe, czyli czego warto słuchać, by dowiedzieć się więcej o świecie!
Jak elastyczne przestrzenie biurowe na godziny wspierają rozwój twojego biznesu?
Jak elastyczne przestrzenie biurowe na godziny wspierają rozwój twojego biznesu?
Odkryj korzyści płynące z wykorzystania elastycznych przestrzeni biurowych na godziny dla dynamicznego rozwoju twojej firmy.
Trendy w social mediach 2021
Trendy w social mediach 2021
Media społecznościowe cały czas ewoluują. Sprawdź, jakie trendy panują w nich w 2021 roku.
Ostatnie wpisy