Jak sprawdzić kąt widzenia kamery monitoringu?

Jak sprawdzić kąt widzenia kamery monitoringu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na efektywne funkcjonowanie systemu monitoringu wizyjnego wpływ ma wiele różnorodnych czynników od klasy i jakości zastosowanych urządzeń, poprzez ich parametry, aż do tego, jaki kąt widzenia mają zastosowane w nim kamery. Jak więc sprawdzić ten parametr i czy szerzej w jego przypadku, to zawsze lepiej? 

Czym jest kąt widzenia kamer? 

Kąt widzenia kamery to ilość obrazu, jaką jest ona w stanie objąć podczas jego rejestracji. Na ten parametr wpływ mają dwa czynniki. Pierwszym z nich jest rozmiar matrycy. Im większą matrycę ma kamera, tym jej kąt widzenia jest większy. Rozmiar matrycy podawany jest w specyfikacjach kamer najczęściej jako wartości ułamkowe np. ½, ¼, ⅓.

Drugim z parametrów wpływających na kąt widzenia kamery jest natomiast ogniskowa obiektywu, wyrażana w milimetrach. Na rynku wyróżnia się kamery ze stałą ogniskową 2,8 mm lub 3,6 mm, a także zmienną w przedziale od 2,8 do 12 mm. 

Jak dobierać kamerę do pożądanego kąta widzenia? 

W praktyce parametry te powinny być dobierane ściśle do potrzeb użytkowników. Jeśli chce on widzieć jak najszerszy obraz, to powinien wybrać kamerę o jak największej matrycy i z najmniejszą ogniskową. 

Warto jednak pamiętać, że tak szerokie widzenie kamery może wpływać na zniekształcenie rejestrowanego obrazu, co w efekcie może doprowadzić do problemów z identyfikacją na przykład intruzów na posesji. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co można samodzielnie wymienić w meblach?
Co można samodzielnie wymienić w meblach?
Remont i wymiana mebli to ogromne koszty. Przekonaj się, jakie elementy w meblach możesz wymienić samodzielnie.
Inspiracje do nieszablonowego wystroju wnętrz
Inspiracje do nieszablonowego wystroju wnętrz
Szukasz inspiracji na oryginalne wnętrze? Sprawdź, jakie elementy wystroju możesz wprowadzić do aranżacji.
Powstają urządzenia, które mają zapobiegać marnotrawieniu wody
Powstają urządzenia, które mają zapobiegać marnotrawieniu wody
Najnowsze urządzenia wykorzystują technologię, która pozwoli zaoszczędzić w twoim domu nawet do 5 tys. litrów wody rocznie!
Ostatnie wpisy