Na efektywne funkcjonowanie systemu monitoringu wizyjnego wpływ ma wiele różnorodnych czynników od klasy i jakości zastosowanych urządzeń, poprzez ich parametry, aż do tego, jaki kąt widzenia mają zastosowane w nim kamery. Jak więc sprawdzić ten parametr i czy szerzej w jego przypadku, to zawsze lepiej?
Kąt widzenia kamery to ilość obrazu, jaką jest ona w stanie objąć podczas jego rejestracji. Na ten parametr wpływ mają dwa czynniki. Pierwszym z nich jest rozmiar matrycy. Im większą matrycę ma kamera, tym jej kąt widzenia jest większy. Rozmiar matrycy podawany jest w specyfikacjach kamer najczęściej jako wartości ułamkowe np. ½, ¼, ⅓.
Drugim z parametrów wpływających na kąt widzenia kamery jest natomiast ogniskowa obiektywu, wyrażana w milimetrach. Na rynku wyróżnia się kamery ze stałą ogniskową 2,8 mm lub 3,6 mm, a także zmienną w przedziale od 2,8 do 12 mm.
W praktyce parametry te powinny być dobierane ściśle do potrzeb użytkowników. Jeśli chce on widzieć jak najszerszy obraz, to powinien wybrać kamerę o jak największej matrycy i z najmniejszą ogniskową.
Warto jednak pamiętać, że tak szerokie widzenie kamery może wpływać na zniekształcenie rejestrowanego obrazu, co w efekcie może doprowadzić do problemów z identyfikacją na przykład intruzów na posesji.