Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na wakacje?

Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na wakacje?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wakacje są niestety dobrym czasem dla włamywaczy. Pod naszą nieobecność dom jest też narażony np. na zalanie wodą lub inne awarie. Jakie są najważniejsze zasady, które pozwolą nam zniwelować niebezpieczeństwo? Oto najważniejsze z nich. 

Zabezpieczenie przed włamaniem

Groźba, jaką jest wakacyjne włamanie dokonane pod naszą nieobecność, musi się spotkać z naszym zdecydowanym przeciwdziałaniem. Tutaj potrzeba dwóch rodzajów aktywności: odpowiedniego przygotowania wnętrza domu i zadbania o to, by okna i drzwi stanowiły zaporę trudną do sforsowania. 

Lista rzeczy koniecznych do zrobienia

Przede wszystkim należy starać się ukryć cenne przedmioty tak, żeby były trudne do zlokalizowania. Nawet w przypadku wtargnięcia bandytów do środka straty będą zminimalizowane. Niekiedy dobrym pomysłem jest przechowanie szczególnie cennych drobiazgów u znajomych. Warto jest też zaprzestać informowania wszystkich wokół o szczegółowych datach naszej nieobecności. Taka wiadomość może stać się przypadkiem inspiracją dla złodziei, by podjąć ryzyko.

>> Zobacz też: Praktyczna elektronika do domu – co ułatwi codzienne funkcjonowanie?

Okna i drzwi

Oczywiście to szczelnie zamknięte okna i drzwi będą podstawową barierą dla naszych nieprzyjaciół, którzy mogą zechcieć okraść dom. W szczególności warto zwrócić uwagę na to, czy zamknięte i dobrze działające są drzwi balkonowe lub tarasowe. To tą drogą najczęściej następuje atak. Dobrze, gdy mamy też rolety zewnętrzne. Trzeba je tak zamknąć, żeby nie udało się ich ręcznie podnieść od zewnątrz. 

Inteligentne systemy

Obecnie ochrona przed włamaniem to już coś więcej niż tylko bariery fizyczne. W odstraszeniu przestępców pomagają też nowoczesne systemy zabezpieczeń. 

System alarmowy

System alarmowy jest ważny zwłaszcza w przypadku domków jednorodzinnych, które znajdują się nieco na uboczu. Jego montaż i prawidłowe funkcjonowanie są w cenie. Ważne też, żebyśmy pamiętali o jego włączeniu przed wyjazdem. 

Monitoring

Instalacja monitoringu sama w sobie będzie zniechęcała włamywaczy. Dodatkowo warto zadbać o transmisję w czasie rzeczywistym, co pozwoli nam mieć baczenie na posesję nawet podczas błogiego urlopu. 

Symulacja obecności

Czujniki ruchu, systemy uruchamiające światło lub imitujące włączony telewizor to kolejne elementy, które mogą nam bardzo pomóc. Nowoczesne systemy, chociaż kosztowne, bywają solidnym odstraszaczem dla potencjalnych złodziei.

Zagrażają nam nie tylko włamania: zabezpiecz wodę, gaz i prąd

Chociaż tradycyjnie najbardziej boimy się tego, że do wnętrza naszego domu dostaną się złodzieje, to katastrofa może mieć dużo bardziej prozaiczne podłoże. Podstawowe trudności, z których powodu możemy mieć kłopoty, mogą być związane z awariami wody, gazu i prądu. Media muszą być przed wyjazdem drobiazgowo sprawdzone i zabezpieczone. Co trzeba zrobić w pierwszej kolejności?

  • Skontrolować szczelność rur,
  • wyjąć wtyczki z gniazdek (zostawiamy tylko lodówkę i alarm, czyli sprzęty i systemy niezbędne),
  • odciąć dopływ wody do mieszkania (będziemy bezpieczni w przypadku pęknięcia rury lub uszkodzenia kranu),
  • zakręcić zawór instalacji gazowej.

Ubezpieczenie domu – na wszelki wypadek

Oczywiście wszystkie wskazane zasady dotyczące zachowania bezpieczeństwa w domu na czas wakacji są niezwykle istotne i pomocne. W praktyce zdarza się jednak, że katastrofa przydarza się pomimo naszych starań. Stąd też konieczne jest ubezpieczenie nieruchomości. Istotne jest nie tylko to, żeby wykupić polisę ubezpieczeniową, ale także, aby drobiazgowo sprawdzić zawarte w niej zapisy. Zwłaszcza przed dłuższym wyjazdem wakacyjnym jest to nieodzowne działanie. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co brać pod uwagę przy wyborze mieszkania?
Co brać pod uwagę przy wyborze mieszkania?
Szukasz mieszkania? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na kupno! Spraw, by ta inwestycja cieszyła Cię przez kolejne lata.
Zdalny monitoring instalacji fotowoltaicznej – nowoczesne rozwiązanie dla bezpieczeństwa
Zdalny monitoring instalacji fotowoltaicznej – nowoczesne rozwiązanie dla bezpieczeństwa
W tym artykule omówimy, czym jest zdalny monitoring instalacji fotowoltaicznej, jakie korzyści płyną z jego zastosowania oraz jak działa taki system.
Licytacje komornicze – działki do sprzedaży od komornika
Licytacje komornicze – działki do sprzedaży od komornika
Poszukując gruntu, nieraz trudno jest trafić na interesujące ogłoszenie na rynku komercyjnym.
Ostatnie wpisy