Od czego zacząć budowę inteligentnego domu?

Od czego zacząć budowę inteligentnego domu?

ElektrykaSmart home
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Inteligentny dom takie ułatwienie to marzenie wielu osób, zarówno świeżo upieczonych inwestorów, jak i posiadaczy domów. Od czego zacząć tworzenie takiego systemu? Podpowiadamy!

Czym jest inteligentny dom?

Nasze domy na co dzień wyposażamy w nowoczesne urządzenia, a zaawansowane technologie nie są już niczym nadzwyczajnym. Jeżeli jednak chodzi o hasło inteligentny dom, dla wielu osób wciąż brzmi to dość tajemniczo i luksusowo. Nie zmienia to jednak faktu, że takie właśnie inwestycje stają się u nas coraz popularniejsze. Czym jest inteligentny dom? Jakie urządzenia musisz mieć, aby Twój dom był za taki właśnie uznany? Jeżeli zastanawiasz się, jak to działa i od czego rozpocząć, chętnie podpowiemy od czego zacząć budowę domu inteligentnego. Choć na początku może brzmieć to dość zawile, tak naprawdę chodzi o komfort domowników oraz o to, aby było… jak najprościej. 

Koncepcja inteligentnego domu 

Jeśli chcesz jak najbardziej zwiększyć bezpieczeństwo oraz wygodę swoją i pozostałych domowników, zdecydowanie powinieneś zainteresować się koncepcją inteligentnego domu. Smart home to także oszczędności w rachunkach za prąd czy ogrzewanie, dlatego tym bardziej warto zgłębić ten temat. Osoby, które się na takie rozwiązanie zdecydowały, mówią jednogłośnie – było warto! Inteligentny dom to tak naprawdę po prostu pewna sieć urządzeń, detektorów i czujników podpiętych pod jeden system zarządzający, który samodzielnie jest w stanie reagować na różne sygnały.

Sterowanie oświetleniem zewnętrznym oraz wewnętrznym czy klimatyzacją to tylko niektóre z możliwości systemu smart home. Co istotne, nie jest tak, że tylko osoby, które dopiero budują dom, mogą zdecydować się na takie rozwiązanie. Jest to opcja dostępna także dla domów wybudowanych już jakiś czas temu i na co dzień użytkowanych.

Od czego zacząć?

Zanim przystąpisz do realizowania systemu smart home w swoim domu, przede wszystkim przemyśl to, czego od niego oczekujesz. Możliwości jest wiele, a technologia idzie ciągle do przodu, więc tym bardziej jest w czym wybierać. System może być mniej lub bardziej rozbudowany. Przykładowe jego elementy to:

  • monitoring,
  • system kontrolujący temperaturę w pomieszczeniach,
  • automatyka oświetlenia,
  • czujniki bezpieczeństwa,
  • system audio,
  • inteligentne gniazdka.

Wielu ekspertów podkreśla, że to właśnie od przemyślenia tego, czego potrzebujemy, powinno zacząć się przygotowania do wprowadzenia systemu smart home. Być może interesują Cię tylko niektóre rozwiązania, co nieco ułatwi sprawę, lub też chcesz zaszaleć w temacie. Każda opcja kusi!

Smart home – ile kosztuje?

Sądzisz, że wprowadzenie systemu smart home wiąże się z wysokimi kosztami? Wcale nie musi tak być. Oczywiście, jest to uzależnione od Twoich wymagań i rozwiązań, na jakie się zdecydujesz. Jeżeli chcesz, możesz wydać na to kilkaset tysięcy. Mimo wszystko trzeba pamiętać o tym, że minęły czasy, gdy nowoczesne rozwiązania były synonimem luksusu. Dzisiaj wydatki w tej kwestii da się zaplanować całkiem rozsądnie.

Przede wszystkim nie zapominaj o tym, że w Waszym domu wszystko powinno być dostosowane do Was, a więc również do Waszych możliwości finansowych. Podsumowując, inteligentny dom będzie kosztował Was tyle, ile rzeczywiście chcecie i jesteście w stanie na ten cel przeznaczyć. 

Właściwie… do czego to jest potrzebne?

No dobrze, interesujesz się inteligentnym domem, ponieważ jest to modne, ale w rzeczywistości nie widzisz korzyści? Zobaczysz je od razu, gdy zrealizujesz swoje plany. System smart home sprawi, że w domu poczujesz się bezpieczniej, a także mniej będziesz się o niego martwić, przebywając poza nim, ponieważ inteligentny dom świetnie będzie imitować Twoją obecność. Kuszą także inteligentne gniazdka, które wyłączysz za pomocą smartfona.

Koniec z zamartwianiem się o to, czy przed wyjściem żelazko zostało wyłączone! Chcesz mieć ciepły obiad od razu, gdy wrócisz z pracy? Piekarnik może zacząć podgrzewać, gdy będziesz jeszcze w drodze. Brzmi dobrze? Najpierw przemyśl, które elementy smart home najbardziej będą Ci potrzebne i działaj. Powodzenia!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
„Jedziesz do Lidla? Szkoda zdrowia” – kampania Deli2.pl krytykowana w sieci
„Jedziesz do Lidla? Szkoda zdrowia” – kampania Deli2.pl krytykowana w sieci
Nie wiesz, o co chodzi z aferą wokół kampanii reklamowej Deli2.pl i billboardami nawiązującymi do Lidla? Dowiedz się, na czym polegają nietrafione działania komunikacyjnymi nowego e-sklepu!
Czy sieć 5G rozwinie polską gospodarkę?
Czy sieć 5G rozwinie polską gospodarkę?
Kontrowersyjna sieć 5G daje szansę na rozwój naszej gospodarki oraz poprawę sytuacji przedsiębiorców względem ich europejskich konkurentów.
Jak wzmocnić bezpieczeństwo w fabryce?
Jak wzmocnić bezpieczeństwo w fabryce?
Szukasz sposobów na to, żeby poprawić bezpieczeństwo pracowników? W artykule analizujemy różne dostępne metody.
Ostatnie wpisy