Kolektory hybrydowe mają za zadanie łączyć panel fotowoltaiczny z kolektorem słonecznym. Jest to bardzo praktyczny i funkcjonalny system, który pozwala łączyć ze sobą dwa niezależne urządzenia i uniknąć konieczności instalowania dwóch, odrębnych sprzętów. Dzięki temu instalacja fotowoltaiki może jednocześnie spełniać dwa zadania – zarówno produkować własną energię, jak i być źródłem ciepła w domu. Kolektor hybrydowy potrafi zsynchronizować te dwa obszary, które mogą się wzajemnie uzupełniać.
Warto sprawdzić, czy montaż kolektora hybrydowego będzie dobrym rozwiązaniem na twojej nieruchomości. Przed podjęciem decyzji, warto poznać sposób działania tego systemu oraz jego wady i zalety.
Działanie kolektora hybrydowego jest proste. Główna zasada jest oparta o to, że przednia część kolektora gromadzi promienie słoneczne, które w dalszym procesie są przetwarzane na energię elektryczną. Druga część kolektora, która zlokalizowana jest z tyłu urządzenia, nazywana kolektorem płaskim, ma za zadanie odbierać ciepło i eliminować jego zbyt dużą wartość z modułu fotowoltaicznego. W następnym kroku przekazuje nadmiar do instalacji odpowiedzialnego za ogrzewanie budynku.
Może to być instalacja ciepłej wody użytkowej lub centralne ogrzewanie. Takie rozwiązanie pozwala w pełni wykorzystać potencjał sieci fotowoltaicznej, dzięki zwiększonej efektywności układu prądowego. Odpowiednio schłodzone ogniwa umożliwiają produkcję większej ilości prądu elektrycznego. To z kolei powoduje, że więcej ciepła jest wytworzone, a budynek lepiej ogrzany. Efektem tego są znacznie niższe rachunki nie tylko za energię elektryczną, ale również za ogrzewanie.
Kolektor hybrydowy najczęściej montowany jest na dachu budynku, na którym założone są panele fotowoltaiczne. Dach powinien być płaski lub skośny, a jeśli jego konstrukcja uniemożliwia instalację kolektora, może być on przymocowany do elewacji budynku. Wydawać by się mogło, że system pobierania energii słonecznej jest aktywny jedynie wiosną oraz latem i to tylko w słoneczne dni. Jednak dobry kolektor pozwala na przetwarzanie energii nawet w pochmurne dni oraz jesienią i zimą. Na rynku aktualnie można znaleźć wiele urządzeń tego typu. Najlepiej jeśli podczas audytu fotowoltaicznego specjalista oceni jaki typ kolektora najlepiej sprawdzi się na danej nieruchomości.
Wiele osób nawet początkowo sceptycznie nastawionych do inwestowania w dodatkowy sprzęt, jakim jest kolektor hybrydowy, w ogólnym rozrachunku jest zadowolona z tego zakupu. Główną zaletą jest możliwość produkowania znacznie większej ilości energii elektrycznej niż w przypadku standardowego modułu fotowoltaicznego.
Utrzymywanie ogniw w optymalnej temperaturze sprawia, że kolektory hybrydowe rzadziej się psują i są bardziej wydajne. Kolektor zarówno podgrzewa ciepłą wodę, jak i później wspomaga proces grzewczy budynku. Wiele osób podkreśla, że dużym plusem dla nich był fakt, że tego typu urządzenie nie zajmuje dużo miejsca. Do wytwarzania prądu oraz ciepła wystarczy jeden moduł. Jest to również rozwiązanie ekonomiczne, bo pozwala uniknąć konieczności zakupu dwóch urządzeń – kolektora oraz modułu fotowoltaicznego.
Warto wiedzieć, że optymalną temperaturą, w której najefektywniej pracują ogniwa kolektora, jest 40 stopni Celsjusza. Niestety jeśli temperatura jest wyższa, wówczas wydajność paneli fotowoltaicznych się zmniejsza. Każdy wzrost powoduje spadek produkcji energii elektrycznej. Dlatego tutaj pojawia się pewien paradoks, że w upalne i słoneczne dni, kiedy produkcja powinna być największa pod wpływem przegrzania kolektora może spaść nawet o 40%. Niektórzy zauważają, że w takiej sytuacji lepiej sobie radzą kolektory słoneczne. Minusem może być też kwestia ceny kolektora hybrydowego, która jest dość wysoka.