Jak działa centralne ogrzewanie?

Jak działa centralne ogrzewanie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby, które decydują się wybudować swój własny dom w procesie projektowania budynku, muszą podjąć decyzję odnośnie do formy ogrzewania. Odpowiednio ogrzane wnętrza są ważnym elementem decydującym o komforcie i użyteczności przestrzeni mieszkalnej. Najlepszą temperaturą w okresie zimowym jest 20-23°C, przy jednoczesnym zapewnieniu wilgotności powietrza w okolicach 40-70%. Jaki system grzewczy najlepiej poradzi sobie z takim zadaniem?

Najczęściej wybieranym systemem w domach jednorodzinnych, jest centralne ogrzewanie. Jest to rozwiązanie, które pozwala zapewnić komfort cieplny i nie jest trudne w użytkowaniu. Dzięki temu ciepło jest wytwarzane w jednym miejscu, a następnie transportowane systemem rur do grzejników, które rozmieszczone są we wszystkich pomieszczeniach. Pozwala to na utrzymanie jednakowej temperatury w całym budynku. 

Czym jest centralne ogrzewanie?

Centralne ogrzewanie jest to system grzewczy, którego celem jest jednoczesne ogrzanie wielu pomieszczeń. Źródłem wytwarzania ciepła jest najczęściej piec umieszczony w specjalnie przystosowanym pomieszczeniu gospodarczym, który zwany jest kotłownią. 

Centralne ogrzewanie można podzielić na: 

 • źródło wytwarzania ciepła, które najczęściej jest produkowane w kotle oraz urządzeniach pomocniczych. Wiele osób decyduje się na piec gazowy, elektryczny lub grzany drewnem albo węglem. Ekologicznym rozwiązaniem są piece napędzane energią słoneczną. W wyniku spalania określonego paliwa w kotle powstaje określona ilość energii do ogrzania budynku;
 • system dystrybucji ciepła – jest to proces rozprowadzenia energii cieplnej do pomieszczeń. Centralne ogrzewanie pozwala na dostarczenie ciepła przez przekazywanie gorącej wody systemem rur lub ogrzanego powietrza dzięki kanałom powietrznym;
 • ostatnim etapem jest przekazanie ciepła do grzejników, anemostaty lub kratki grzewczej zamontowanej w poszczególnych pomieszczeniach. Pozwala to utrzymać odpowiednią temperaturę w całym domu. 

Jakie są rodzaje centralnego ogrzewania? 

Centralne ogrzewanie to rozbudowany system, który może różnić się od siebie w zależności od rodzaju użytej instalacji. W ofercie sklepów jest wiele różnych opcji, dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Rozwój technologii, szukanie wydajniejszego sposobu ogrzewania oraz piece, które nie wymagają dużej ingerencji, sprawiają, że centralne ogrzewanie jest najpopularniejszym systemem grzewczym.  

Można wyszczególnić centralne ogrzewanie wykorzystujące czynniki grzewcze: 

 • wodne,
 • powietrzne,
 • elektryczne,
 • parowe pary niskoprężnej.

Najpopularniejsze paliwa to: 

 • kocioł na paliwo stałe, głównie na węgiel, drewno, pellet czy ekogroszek,
 • kocioł na paliwo ciekłe – są to wszelkiego rodzaju oleje,
 • kocioł gazowy, czyli wykorzystanie gazu ziemnego lub LPG (jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie),
 • pompa ciepła, rozróżniamy trzy rodzaje pomp (powietrzne, wodne lub gruntowe).

Można wybrać również centralne ogrzewanie, które używa innych elementów do przekazania ciepła do pomieszczenia. Najczęściej są to: 

 • grzejniki,
 • ogrzewanie podłogowe lub ścienne,
 • anemostaty,
 • kratki grzewcze.

Ogrzewanie podłogowe i jego zalety 

Świetną alternatywą dla tradycyjnych grzejników jest wybór ogrzewania podłogowego. Dzięki zamontowaniu odpowiedniego systemu rurek pod powierzchnią podłogi dostarczamy ciepło do całego pomieszczenia lub jego wybranego elementu. Na rynku dostępne są różne rodzaje ogrzewania podłogowego, które wykorzystują do grzania wodę, powietrze lub energię elektryczną. Najczęściej stosowanym ogrzewaniem w kuchni, łazience, czy salonie, jest to z zastosowaniem systemu rurek z wodą zainstalowanych w wylewce betonowej. Ogrzewanie podłogowe sprawia, że nawet zimą możemy chodzić po mieszkaniu na boso, bo podłoga jest podgrzewana. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ekipa Friza na giełdzie – będzie kolejny fenomen?
Ekipa Friza na giełdzie – będzie kolejny fenomen?
Grupa twórców internetowych pod nazwą Ekipa bije rekordy popularności. Każdy ich projekt spotyka się z ogromnym entuzjazmem nastolatków i nie tylko. Twórcy internetowi wiedzą jak wykorzystać swoją sławę. Ich nowym celem jest wejście na giełdę? Czy i tam odniosą spektakularny sukces?
Czy rośliny doniczkowe poprawiają jakość powietrza w domu?
Czy rośliny doniczkowe poprawiają jakość powietrza w domu?
Dowiedz się, jak domowe rośliny doniczkowe mogą przyczyniać się do poprawy jakości powietrza, neutralizując szkodliwe substancje i zwiększając wilgotność.
Jak działa detektor gazu ziemnego?
Jak działa detektor gazu ziemnego?
Jak działa detektor gazu ziemnego? Monitor zbiera poziomy gazów w atmosferze w celu wykonania pracy. Urządzenia zasilane bateryjnie są powszechnie stosowane i mają wbudowane funkcje bezpieczeństwa.
Ostatnie wpisy