Osoby, które decydują się wybudować swój własny dom w procesie projektowania budynku, muszą podjąć decyzję odnośnie do formy ogrzewania. Odpowiednio ogrzane wnętrza są ważnym elementem decydującym o komforcie i użyteczności przestrzeni mieszkalnej. Najlepszą temperaturą w okresie zimowym jest 20-23°C, przy jednoczesnym zapewnieniu wilgotności powietrza w okolicach 40-70%. Jaki system grzewczy najlepiej poradzi sobie z takim zadaniem?
Najczęściej wybieranym systemem w domach jednorodzinnych, jest centralne ogrzewanie. Jest to rozwiązanie, które pozwala zapewnić komfort cieplny i nie jest trudne w użytkowaniu. Dzięki temu ciepło jest wytwarzane w jednym miejscu, a następnie transportowane systemem rur do grzejników, które rozmieszczone są we wszystkich pomieszczeniach. Pozwala to na utrzymanie jednakowej temperatury w całym budynku.
Centralne ogrzewanie jest to system grzewczy, którego celem jest jednoczesne ogrzanie wielu pomieszczeń. Źródłem wytwarzania ciepła jest najczęściej piec umieszczony w specjalnie przystosowanym pomieszczeniu gospodarczym, który zwany jest kotłownią.
Centralne ogrzewanie można podzielić na:
Centralne ogrzewanie to rozbudowany system, który może różnić się od siebie w zależności od rodzaju użytej instalacji. W ofercie sklepów jest wiele różnych opcji, dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Rozwój technologii, szukanie wydajniejszego sposobu ogrzewania oraz piece, które nie wymagają dużej ingerencji, sprawiają, że centralne ogrzewanie jest najpopularniejszym systemem grzewczym.
Można wyszczególnić centralne ogrzewanie wykorzystujące czynniki grzewcze:
Najpopularniejsze paliwa to:
Można wybrać również centralne ogrzewanie, które używa innych elementów do przekazania ciepła do pomieszczenia. Najczęściej są to:
Świetną alternatywą dla tradycyjnych grzejników jest wybór ogrzewania podłogowego. Dzięki zamontowaniu odpowiedniego systemu rurek pod powierzchnią podłogi dostarczamy ciepło do całego pomieszczenia lub jego wybranego elementu. Na rynku dostępne są różne rodzaje ogrzewania podłogowego, które wykorzystują do grzania wodę, powietrze lub energię elektryczną. Najczęściej stosowanym ogrzewaniem w kuchni, łazience, czy salonie, jest to z zastosowaniem systemu rurek z wodą zainstalowanych w wylewce betonowej. Ogrzewanie podłogowe sprawia, że nawet zimą możemy chodzić po mieszkaniu na boso, bo podłoga jest podgrzewana.