Odwierty pod pompy ciepła – jak wyglądają, cena, pozwolenie

Odwierty pod pompy ciepła – jak wyglądają, cena, pozwolenie

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Profesjonalne odwierty pod pompy ciepła to otwory, w których montuje się sondy gruntowe. Takie wiercenia mogą być pionowe lub poziome. Wybór rodzaju kolektorów zależy od wielu czynników, w tym od możliwości technicznych terenu.

Jak dokładnie wyglądają takie wiercenia? Czy do wykonywania odwiertów potrzebne jest pozwolenie? Ile kosztuje wykonanie odwiertów pionowych lub poziomych? Sprawdź koniecznie!

Czym są pompy ciepła?

Świadomość ekologiczna wzrasta, co jest widoczne szczególnie w ostatnich latach. Dzięki temu popularne staje się również wybieranie ekologicznych rozwiązań grzewczych, w tym pomp ciepła.

Instalacja pomp ciepła to też jedna z najbardziej opłacalnych opcji (pozwala zmniejszyć koszty grzewcze nawet do 75%), które znajdziemy obecnie na rynku. Warto zaznaczyć, że możemy wyróżnić kilka rodzajów pomp ciepła – gruntowe, wodne i powietrzne.

Gruntowe pompy ciepła są urządzeniami pozwalającymi na pobieranie i rozprowadzanie po budynku energii cieplnej, która gromadzi się w głębokich pokładach gruntu. W odróżnieniu od tradycyjnych urządzeń grzewczych – w tym elektrycznych czy gazowych – pompy ciepła nie generują szkodliwych spalin. To pozwala na ograniczenie zanieczyszczeń, które codziennie dostają się do atmosfery. Pompa ciepła jest urządzeniem cichym, ekologicznym i bardzo wydajnym.

Odwierty pod pompy ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć

Gruntowe pompy ciepła wymagają wywiercenia otworu w głąb ziemi. W specjalnych otworach umieszczane są sondy. Sonda pompy to rura z krążącą w niej specjalną cieczą, która pobiera ciepło z gruntu.

Wiercenie można wykonać zarówno wówczas, gdy budowa nieruchomości została już zakończona, jak i wtedy, kiedy zostały wylane fundamenty lub budowa jeszcze się nie rozpoczęła. Ta druga opcja zapewnia jednak większą dostępność miejsca do wykonywania niezbędnych prac.

Aby pozyskać znaczną ilość energii i dostarczyć odpowiednią ilość ciepła do ogrzania budynku, na ogół wystarczy od dwóch do trzech odwiertów na działce.

Ich ilość powinni jednak oszacować specjaliści, którzy mają odpowiednie doświadczenie w branży. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wywiercona została odpowiednia liczba odwiertów do gruntowej pompy ciepła.

odwierty pod pompy ciepła
Fot.: chernikovatv/

Pompa ciepła – głębokość odwiertów

To, na jaką głębokość wiercimy, ustala się najczęściej biorąc pod uwagę m.in.:

  • ukształtowanie terenu,
  • dostępność miejsca,
  • warunki geologiczne,
  • wysokość lustra wody,
  • moc pompy ciepła.

Firmy wykonujące odwierty pionowe określają głębokość odwiertu wykonując wcześniej wiercenie próbne. To pozwala na dokładniejszą ocenę pojemności cieplnej gruntu.

Stosując kolektor poziomy, odwierty sięgają często na głębokość od 1,5 do 2 metrów. Najlepiej też, aby odległość pomiędzy nitkami wymiennika poziomego wynosiła od 0,5 do 0,9 metra.

Zastosowanie kolektora pionowego wymaga najczęściej odwiertów na głębokości od 50 do 150 metrów, a nawet głębiej. Takie odwierty zwiększają efektywność oraz stabilność pracy, w porównaniu z płytkim wierceniem.

Nie wolno zapomnieć o zachowaniu odpowiedniej odległości odwiertów pompy gruntowej z pionowym kolektorem. Zmienia się ona w zależności od długości sond.

Jeżeli długość nie przekracza 70 metrów, wspomniana odległość powinna wynosić 6 metrów, natomiast przy długości od 70 do 100 metrów, odległość ta powinna wzrosnąć do 8 metrów. W przypadku, gdy sonda będzie miała długość powyżej 100 metrów, odległość pomiędzy kolektorami pionowymi musi wynosić minimum 8 procent głębokości odwiertu.

Pompa ciepła – kolektory pionowe i poziome

Na instalację kolektorów poziomych najczęściej decydują się inwestorzy mający do dyspozycji dużą i niezagospodarowaną jeszcze działkę. Rury wypełnione odpowiednią substancją zakopuje się na wcześniej ustaloną głębokość. Substancja krąży po rurach i odbiera ciepło z gruntu, a dzięki wymiennikowi ciepła, zostaje ono przekazane pompie, która odbiera je i ochładza czynnik. Czynnik wraca do wężownic, ociepla się i dochodzi do powtórzenia procesu.

Sondy pionowe to z kolei rury, które umieszcza się w odwiertach pionowych. W przypadku kolektorów pionowych (nazywanych pionową sondą gruntową), zasada działanie wygląda podobnie, jak w kolektorze poziomym.

Często wykorzystywanym dolnym źródłem ciepła są też wody głębinowe.

Kolektory pionowe mają tę przewagę nad poziomymi, że nie zajmują dużo miejsca, są wydajniejsze i nie obniżają temperatury gruntu na większym obszarze, a tym samym nie opóźniają wegetacji roślin. Ich cena bywa jednak wyższa. Ponadto w głęboko położonych warstwach gruntu praktycznie przez cały rok utrzymuje się niezmienna temperatura.

Czy odwiert pod pompę ciepła wymaga pozwolenia?

Decydując się na pompy ciepła, warto wiedzieć, że jeżeli odwierty wykonuje się na obszarach górniczych lub poza nimi, ale na głębokości większej niż 30 metrów, niezbędne będzie sporządzenie projektu robót geologicznych. Taki projekt powinien być zaakceptowany przez odpowiednie organy. Natomiast w przypadku, gdy odwiert wykonywany jest na głębokość powyżej 100 metrów, należy sporządzić plan ruchu Zakładu Górniczego i poczekać na zaakceptowanie go przez Okręgowy Urząd Górniczy.

Ile kosztuje odwiert pod gruntową pompę ciepła?

Cena odwiertu najczęściej liczona jest za metr bieżący wiercenia. Koszt ten ustala się indywidualnie dla każdego zlecenia i zależy m.in. od możliwości terenu czy głębokości odwiertu.

Pomimo że koszty takich odwiertów nie należą do najmniejszych, instalując pompę ciepła, uzyskamy niezawodną i energooszczędną formę ogrzewania, o bardzo długim okresie działania. Kolektor pionowy nie zajmuje dużo miejsca. Ponadto jego wpływ na otoczenie jest minimalny.Pamiętajmy jednak, że odwierty do gruntowej pompy ciepła wymagają odpowiedniego sprzętu oraz posiadania specjalistycznej wiedzy. Dlatego wybierajmy tylko profesjonalnych fachowców, którzy mają doświadczenie w wykonywaniu tego rodzaju prac. Takie rozwiązanie to gwarancja poprawnego zakończenia inwestycji!

Zdjęcie główne: Chalabala/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowe mieszkania na sprzedaż w Lublinie – jak znaleźć dobrą lokalizację?
Nowe mieszkania na sprzedaż w Lublinie – jak znaleźć dobrą lokalizację?
osiadanie własnego mieszkania daje poczucie bezpieczeństwa. Jednak znalezienie wymarzonego lokum nie jest wcale takie proste.
Szybki odbiór mieszkania: jak się do tego przygotować?
Szybki odbiór mieszkania: jak się do tego przygotować?
Oto kilka wskazówek, jak przygotować się do szybkiego odbioru mieszkania.
Jak zapłacić mandat przez internet?
Jak zapłacić mandat przez internet?
Złamałeś przepisy drogowe i dostałeś od policji mandat? Dowiedz się, jak w prosty sposób go opłacić za pomocą bankowości internetowej. To prostsze, niż myślisz!
Ostatnie wpisy