Jakie rośliny są najłatwiejsze w uprawie?

Jakie rośliny są najłatwiejsze w uprawie?

Inne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z ogrodnictwem, nie powinniśmy kupować roślin, które sprawiają problemy w uprawie. Wysokie wymagania glebowe, podatność na mróz, czy choroby roślin mogą okazać się zbyt przytłaczające dla początkującego ogrodnika. Które rośliny są najłatwiejsze w uprawie? – Podpowiada sklep W.Legutko.

Dlaczego warto zająć się ogrodnictwem?

Ogrodnictwo umożliwia nam bezpośredni kontakt z naturą, co jest niezwykle korzystne dla zdrowia  (w tym również zdrowia psychicznego). Dzięki uprawie roślin możemy odstresować się po ciężkim dniu w pracy. Mamy pretekst, żeby oddychać świeżym powietrzem, a nie spędzać popołudnia przed telewizorem. Ogrodnictwo to pasja bardzo praktyczna. Jeżeli zdecydujemy się na posadzenie warzyw i ziół, będziemy cieszyć się ich wyśmienitym smakiem i walorami odżywczymi.

Uprawa ogrodu wiąże się ze sporym wysiłkiem, dlatego może okazać się znakomitą alternatywą dla siłowni i innych sportów.

Jako, że ogrodnictwo to dziedzina wymagająca od nas dużej wiedzy i zaangażowania, na początek warto jest wybierać rośliny łatwe w uprawie. Są gatunki, które udają się nawet początkującym ogrodnikom. Wybierając je minimalizujemy ryzyko zniechęcenia spowodowanego porażką w uprawie.

Rośliny odpowiednie dla początkującego ogrodnika

Jeżeli zakładamy swój pierwszy ogród, warto jest rozważyć zakup roślin jednorocznych. Ich niewątpliwą zaletą jest szybki wzrost. Dodatkowo nie jesteśmy na nie skazani przez długi czas, co ma znaczenie, gdy dopiero eksperymentujemy z uprawą.

Roślinami, które świetnie sprawdzą się na początek są aksamitki, słoneczniki, nagietki, rumianek, nasturcje, cynie. Krzewy, które nie będą sprawiały problemów początkującym to między innymi porzeczka ozdoba, forsycje, jaśminowce, kaliny, bzy, kosodrzewiny, jałowce, tuje, cisy. W przypadku gdy dysponujemy dużym ogrodem, możemy pokusić się o posadzenie w nim drzew. Na początek odpowiednie będą świerki, klony, akacje, czy lipy.

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych nasion, upewnijmy się jakich warunków potrzebuje dana roślina. Nigdy nie sadźmy gatunków, które potrzebują dużo słońca na stanowiskach zacienionych. Upewnijmy się też, czy posiadamy w swoim ogrodzie odpowiednią (dla konkretnego gatunku) glebę. Jeżeli nie, możemy rozważyć dodatkowe nawożenie.

W naszym pierwszym ogrodzie nie powinno zabraknąć ziół i warzyw. Warto posadzić między innymi lubczyk, kolendrę, tymianek, trybulę, cząber, bazylię. Warzywa, które powinny się udać każdemu to marchew, pietruszka, cukinia, ogórki, czy fasolka szparagowa.

Jakość nasion ma znaczenie

Błędem osób, które po raz pierwszy sadzą rośliny w swoim ogrodzie jest kupowanie słabej jakości nasion. Pamiętajmy, że cena nie może być jedynym czynnikiem decydującym o zakupie. Wystrzegajmy się nasion sprzedawanych na wagę. Są one znacznie tańsze, jednak możemy mieć pewność, że ich zdolność kiełkowania będzie słaba.

Unikajmy kupowania na zapas. Jest to niewskazane, gdyż większość nasion po pewnym czasie traci zdolność kiełkowania.

Przy wyborze konkretnych roślin należy uwzględnić także ich termin kwitnienia lub dojrzewania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Figurki z Ćmielowa. Ponadczasowa porcelana
Figurki z Ćmielowa. Ponadczasowa porcelana
Chcesz zainwestować w kultowe figurki z Ćmielowa? Poznaj już teraz niezwykłą historię tych małych, porcelanowych dzieł sztuki i zostań dumnym właścicielem chociaż jednego z nich!
Jak funkcjonalnie urządzić pokój nastolatka
Jak funkcjonalnie urządzić pokój nastolatka
Nastolatkowie tworzą w swoim pokoju bezpieczną i bardzo osobistą przestrzeń, która pomaga w wykształceniu rozwijającego się poczucia własności i prywatności. Podpowiadamy, jak funkcjonalnie urządzić pokój dla dorastającego dziecka.
Ekogroszek: Czym jest i jakie są jego zalety?
Ekogroszek: Czym jest i jakie są jego zalety?
Ekogroszek — ekologiczne paliwo stałe z wysoką wydajnością energetyczną. Odkryj zalety i inwestuj w przyszłość ogrzewania!
Ostatnie wpisy