Wymiana powietrza w domu energooszczędnym

Wymiana powietrza w domu energooszczędnym

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dom energooszczędny to inwestycja, na którą warto się zdecydować. Jednym z czynników wpływających na bycie eko – a jednocześnie na obniżenie rachunków – jest odpowiedni system wymiany powietrza.

Każdemu zależy na tym, aby stałe opłaty wynosiły możliwie jak najmniej. Dobrym rozwiązaniem, aby to osiągnąć, jest na przykład budowa energooszczędnego domu. Budynki projektowane w ten sposób są bardziej przyjazne dla środowiska oraz odgrywają dużą rolę w kwestii wysokości rachunków za energię elektryczną i ogrzewanie, oczywiście na korzyść ich mieszkańców. Warto się dowiedzieć, jak można zaoszczędzić w takim domu za sprawą nowoczesnej i sprawnej wentylacji.

Do czego służy wentylacja?

Wymiana powietrza w znajdujących się w naszym domu pomieszczeniach jest niezbędna, aby dało się w nim normalnie funkcjonować. Przez wentylację z budynku może uciekać znaczna ilość ciepła. Strata może sięgać nawet około 50%.

Skutki nieprawidłowej wentylacji można sklasyfikować wyłącznie jako negatywne i niepożądane. Stanowią zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również życia przebywających w takim domu osób. Przede wszystkim przestarzały lub wadliwy mechanizm przyczynia się do niewystarczającego dopływu tlenu, czyli niedoboru świeżego powietrza, bez którego w pomieszczeniach nie da się oddychać lub jest to znacznie utrudnione.

>> Zobacz też: Jak zadbać o właściwą wentylację w kuchni?

Szkodę zdrowiu można wyrządzić również poprzez wdychanie szkodliwych, sztucznych substancji mogących pochodzić z różnych elementów wyposażenia wnętrza. Powodem dyskomfortu są też zaduch oraz intensywne, niemiłe zapachy niemające drogi ujścia. Ponadto niewydolna wentylacja odbija się na kondycji samego domu. Chodzi tutaj głównie o zawilgocenia, a w konsekwencji powstawanie grzybni na ścianach, która powoduje zniszczenie wnętrza budynku, a jej pozbycie się nie należy do najłatwiejszych.

Zaoszczędź poprzez wymianę powietrza

Podstawową zasadą dla osób pragnących sprawić sobie dom energooszczędny za sprawą prawidłowej wentylacji, będzie podjęcie starań, aby jak najbardziej ograniczyć straty ciepła. Taki budynek musi cechować się zatem doskonałą szczelnością. Dotyczy to z pewnością takich elementów jak drzwi i okna, a także inne drogi, przez które z łatwością powietrze może uciekać na zewnątrz. Również ściany powinny być jak najlepiej zaizolowane. Dlaczego to takie ważne? Różnego rodzaju szczeliny sprawiają, że z wnętrza pomieszczeń na zewnątrz przedostaje się ciepłe powietrze, przez to potrzeba więcej energii, aby zrównoważyć straty wynikające z tej ucieczki. To wszystko generuje niestety ogromne koszty.

Istnieje jednak skuteczne rozwiązanie służące ograniczeniu wydatków w tym zakresie, czyli zadbanie o nowoczesny i sprawny system wentylacji pomieszczeń. Jednocześnie nie można zapomnieć o przepływie powietrza między pomieszczeniami, które gwarantują choćby podcięcia w drzwiach.

Powszechnie wykorzystywanym systemem była dawniej głównie wentylacja zwana grawitacyjną. Tej metody nie można określić jednak efektywną, co oznacza, że nie pozwala ona na osiągnięcie celu, jakim jest energooszczędność naszego domu.

W nowoczesnym budownictwie stosuje się natomiast wentylację mechaniczną, która za sprawą specjalnego urządzenia pozwala na odzyskiwanie ciepła z usuwanego powietrza. Profesjonalnie nazywa się ono rekuperatorem i łączy funkcje nawiewne oraz wywiewne. Właściwy proces zachodzi dzięki odzyskowi ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz i przekazania go powietrzu nawiewanemu do środka budynku. Znacznie zmniejsza to zużycie energii potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń. Szacuje się, że wynosi ono o połowę mniej. Dostępne na rynku są również bardziej zaawansowane instalacje, poprzez które powietrze jest filtrowane. Jednocześnie pozwalają mieć wpływ na jego temperaturę.

Koszty, które musimy ponieść w związku z energią elektryczną zużywaną do wymiany powietrza, są nieuniknione, dlatego warto wziąć pod uwagę instalację nowoczesnego systemu wentylacji, aby móc zaoszczędzić, a przy tym zadbać o środowisko.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak odświeżyć wygląd swojego domu dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zastosowanym w meblach i drzwiach
Jak odświeżyć wygląd swojego domu dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zastosowanym w meblach i drzwiach
Odkryj nowy wymiar estetyki oraz funkcjonalności mebli i drzwi, które przemienią Twój dom. Artykuł zawiera sugestie jak odmienić wygląd wnętrza dzięki nowoczesnym rozwiązaniom.
Zalety montażu klimatyzacji w domu
Zalety montażu klimatyzacji w domu
Każda ekstremalna temperatura wpływa bardzo mocno na nasze samopoczucie. Dzięki montażowi klimatyzatora można łatwo zarządzać warunkami termicznymi w mieszkaniu. Przekonaj się, dlaczego warto zdecydować się na zakup klimatyzacji.
Blokady rowerowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze zabezpieczeń rowerowych?
Blokady rowerowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze zabezpieczeń rowerowych?
Jaka blokada rowerowa jest najlepsza? Na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu? Przeczytaj nasz najnowszy artykuł i dowiedz się więcej!
Ostatnie wpisy