Jak sprawdzić, czy hasło jest mocne?

Jak sprawdzić, czy hasło jest mocne?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Bezpieczeństwo w sieci powinno być ważną kwestią dla wszystkich osób, które korzystają z internetu. Słabe hasło może stać się łatwym kąskiem dla hakerów. Jak się przed tym ustrzec?

Ustawianie silnych haseł – czy to konieczne?

Podczas rejestracji do różnych serwisów i usług internetowych, musimy nadać hasło do swojego konta. Wiele osób w takim przypadku wymyśla hasło, które jest łatwo zapamiętać. Systemy tworzenia haseł są różne, jednak często pojawia się w nich imię danej osoby, miejscowość, imię męża/żony/dziecka/zwierzaka, czy nawet samo słowo „hasło” – czy takie hasła są bezpieczne? Niestety nie. Warto zadbać o to, by ustawiać hasła mocne, trudne do złamania. Jak sprawdzić, czy Twoje hasła są silne? Z pomocą przyjdą Ci narzędzia online. 

Kaspersky Password Checker

Narzędzie stworzone przez firmę Kaspersky Lab, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania zabezpieczającego komputery, a ich flagowym produktem jest program antywirusowy. Długoletnie doświadczenie (działają od 1997 roku), skuteczność narzędzi i ich popularność są niejako gwarantem rzetelności przygotowanego narzędzia do sprawdzania mocy hasła.

Twórcy Kaspersky Password Checker zapewniają, że nie przechowują sprawdzanych haseł, zatem dane wpisywane przez użytkownika są całkowicie bezpieczne. Narzędzie działa dwutorowo – sprawdza moc hasła oraz weryfikuje, czy hasło nie znajduje się w żadnej bazie danych upublicznionych haseł. Samo korzystanie z narzędzia Kaspersky Password Checker jest bardzo proste i sprawdzenie mocy hasła zajmuje dosłownie kilka chwil.

Menedżer haseł Google

Z pomocą w kontekście mocy haseł przychodzi też Google. Światowy gigant informatyczny jest pewnym źródłem wiedzy o bezpieczeństwie w sieci. Menedżer haseł Google wspiera użytkownika już na etapie tworzenia hasła. Jego główne cele to:

  • pomoc w tworzeniu i zapisywaniu unikalnych i silnych haseł;
  • ochrona zapisanych haseł dzięki wbudowanym zabezpieczeniom;
  • automatyczne wypełnianie haseł, które zostały zapisane na danym koncie Google.

Dodatkową i bardzo przydatną opcją Menedżera haseł Google są powiadomienia, które są wysyłane do użytkownika, jeśli zapisane na koncie hasła wyciekły do internetu. Narzędzie od Google pozwala też na bieżące monitorowanie stanu haseł oraz ich mocy. Przeglądając zapisane w narzędziu hasła, zobaczysz, które zdaniem Google są słabe i łatwe do odgadnięcia i które z nich są używane na większej liczbie kont (sytuacją idealną jest indywidualne hasło do każdego konta). Samo korzystanie z Menedżera haseł Google jest proste i zdecydowanie pomaga zapanować nad dużą liczbą haseł do różnych kont.

Jak tworzyć mocne hasła?

Zdaniem specjalistów hasła wymyślone przez człowieka są zawsze słabe. Powód tego jest banalny – pisząc na klawiaturze używamy powtarzalnych, a przez to przewidywalnych wzorców. Dlatego najlepiej korzystać z generatora haseł losowych. Bardzo intuicyjnym programem jest na przykład Avast Password Generator, który używa entropii matematycznej. Utworzone przez niego losowe hasła mogą składać się z liter, cyfr i symboli. Avast gwarantuje, że tworzone hasła widzi jedynie osoba korzystająca z generatora, zatem jeśli potrzebujesz nowego, silnego hasła, warto skorzystać z ich programu.

Zdj. główne: Mourizal Zativa/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać zdrowe i smaczne przysmaki dla konia: poradnik karmienia
Jak wybrać zdrowe i smaczne przysmaki dla konia: poradnik karmienia
Zapewnij swojemu koniowi najlepszą dietę z naszym poradnikiem dotyczącym wyboru zdrowych i smacznych przysmaków. Dowiedz się, jakie składniki są najważniejsze.
Nowoczesny salon. Jak powinien wyglądać?
Nowoczesny salon. Jak powinien wyglądać?
Czy chcesz urządzić swój salon zgodnie z nowoczesnymi trendami? To właśnie dla Ciebie przeznaczony jest ten artykuł, w którym doradzimy, jak powinien wyglądać nowoczesny salon w 2022 roku.
Płynowskazy dla branży przemysłowej
Płynowskazy dla branży przemysłowej
Kotły parowe może nie spotykane są na każdym kroku. Można być jednak pewnym tego, że znajdują się one w powszechnym użytku.
Ostatnie wpisy