Ile waży San Francisco? O zagrożeniu zapadania się dużych miast

Ile waży San Francisco? O zagrożeniu zapadania się dużych miast

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przeciętny człowiek nie zastanawia się jaki jest ciężar miast. Masy betonu, żelaza, ludzi i pojazdów są jednak tak niewyobrażalne, że doprowadziły do realnych konsekwencji w postaci zapadania się miast. Jak wielka jest skala problemu?

San Francisco przedmiotem badań

Tom Parsons, geofizyk z agencji United States Geological Survey badał San Francisco pod kątem tego, jak duże osiedla miejskie mogą wpływać na rzeczywistą powierzchnię Ziemi, a konkretnie ją obniżać. San Francisco to obszar metropolitalny zamieszkany przez prawie 7,5 mln ludzi i ważący mniej więcej półtora biliona kilogramów. 

Według obliczeń Parsonsa, San Francisco mogło zapaść się do tej pory o 8 centymetrów w związku z jego dynamicznym rozwojem. Jednak proces będzie się pogłębiał, a według jego wyliczeń do 2050 roku zapaść się może nawet o 30 centymetrów. Ciężar San Francisco jest wystarczający, by przyczynić się do wygięcia litosfery, na której położone jest centrum miasta, jak i do zmiany poziomu płyt tektonicznych, które tworzą powierzchnię Ziemi. 

Zapadające się miasta

San Francisco nie jest ewenementem. Najszybciej zapadającym się miastem jest Dżakarta. Jest ona najszybciej tonącym miast na świecie,a według przewidywań ekspertów do 2050 roku stolica Indonezji może znaleźć się w całości pod wodą.


Źródło: agencja informacyjna Newseria

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik, jak wybrać płytki, które idealnie będą pasować we wnętrzach naszego domu
Poradnik, jak wybrać płytki, które idealnie będą pasować we wnętrzach naszego domu
Odkryj tajniki wyboru idealnych płytek do wnętrza domu. Poradnik dla początkujących pomoże Ci zrozumieć kluczowe aspekty, które warto uwzględnić, wybierając materiały wykończeniowe.
Jakich urządzeń nie może zabraknąć w inteligentnym domu?
Jakich urządzeń nie może zabraknąć w inteligentnym domu?
Nowoczesne technologia wkroczyła do naszej codzienności i staje się nieodłącznym elementem nowoczesnych domów. Jakich rozwiązań nie może więc w nich zabraknąć?
Wynajem czy kupno własnego domu — na co lepiej postawić?
Wynajem czy kupno własnego domu — na co lepiej postawić?
Decyzja o nabyciu własnego domu to jedna z najważniejszych w życiu. To, czy możemy sobie na to pozwolić, zależy jednak od naszej sytuacji materialnej i życiowej. Szczególnie młodzi ludzie stają przed dylematem, czy lepiej kupić, czy wynająć nieruchomość? Oba rozwiązania mają swoje dobre i złe strony.
Ostatnie wpisy