Wirtualny dom za… 2 mln złotych!

Wirtualny dom za… 2 mln złotych!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Cyfrowy świat wkracza w nowy etap. W tym roku został sprzedany dom na Marsie za ponad 2 mln złotych. Kto zaprojektował ten dom? Dlaczego cena domu była tak wysoka?

Kristy Kim, projektant domu na Marsie

Mars House został stworzony przez Kristy Kim, artystkę pochodzącą z Toronto. Wirtualny dom jest jej pierwszym takim projektem, który został sprzedany za kryptowaluty na rynku tokenów NFT (non-fungible token).

Cena wirtualnego domu niektórych bardzo dziwi, ponieważ z tego domu można korzystać tylko w e-świecie. Nigdy nie zostanie zbudowany w realnym świecie.

Stylistyka domu pasuje do atmosfery panującej na Marsie. Są w nim przezroczyste ściany, na które został nałożony gradient. W Mars House artystka pokazała również swoje zamiłowanie do medytacji.

Dlaczego tak drogo?

Ponad 2 mln złotych za dom, który istnieje tylko wirtualnie i nigdy nie będzie miał fizycznej formy, to dużo. Jednak należy na to spojrzeć z innej strony. Współczesny świat staje się coraz bardziej wirtualny, coraz więcej osób spędza większość swojego życia w Internecie, w którym coraz popularniejszą płatnością są kryptowaluty.

Mars House został zakodowany za pomocą standardu blockchaina i technologii NFT, czyli stał się czymś unikatowym, czego nie można w żaden sposób podrobić – uniemożliwia to cyfrowy certyfikat (czyli prywatny klucz dostępu przypisany do jednostki – w tym przypadku do wirtualnej rzeczy). Szyfrowanie stanowi o autentyczności cyfrowej rzeczy i pokazuje, kto ją stworzył i kto jest jej obecnym właścicielem.

Wirtualny dom został wystawiony i sprzedany na rynku NFT Super Rare za cenę 288 jednostek Etheru.

>> Zobacz też: Od czego zacząć budowę inteligentnego domu?

Oświadczenie autorki Mars House

Kristy Kim w jednym z wywiadów oświadczyła, że większość pieniędzy ze sprzedaży Mars House zostanie przekazane na trasę koncertową dźwięku i światła, która ma promować zdrowie psychiczne. Głównym celem artystki było promowanie medytacji jako dobrego sposobu na samopoczucie.

W wywiadzie dla CNN artystka stwierdziła, że „Mars House reprezentuje następną generację NFT. (…) To znak, że coś nadejdzie, gdy wkraczamy w [rozszerzoną rzeczywistość] przyszłości, w której pojawiają się interfejsy, wraz z wprowadzeniem na rynek okularów Apple AR i soczewek kontaktowych AR. Sztuka, NFT, kryptowaluty… te radykalne zmiany i pomysły na to, jak będziemy żyć z zasobami cyfrowymi, stają się rzeczywistością i spowodują globalną zmianę paradygmatu”.

Sprzedaż Mars House za tak zawrotną cenę jest dowodem na to, że ludzkość wkracza coraz bardziej w wirtualny świat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie okna i drzwi do swojego domu – poradnik dla kupujących
Jak wybrać odpowiednie okna i drzwi do swojego domu – poradnik dla kupujących
Odkryj, jak wybór okien i drzwi wpływa na komfort oraz efektywność energetyczną twojego domu. Przeczytaj nasz poradnik i zrób świadomy wybór.
Jak naprawić błąd 0xc00007b? Co on oznacza?
Jak naprawić błąd 0xc00007b? Co on oznacza?
Błąd 0xc00007b może dotyczyć zarówno dopiero co pobranego programu, gry czy aplikacji. Zobacz, co właściwie oznacza?
Zasilanie elektroniki ludzkim ciałem zamiast baterii? To nasza przyszłość!
Zasilanie elektroniki ludzkim ciałem zamiast baterii? To nasza przyszłość!
Jak będzie działała elektronika przyszłości? Możliwe, że zasilimy ją własnym ciałem.
Ostatnie wpisy