Jak funkcjonalnie urządzić pokój nastolatka

Jak funkcjonalnie urządzić pokój nastolatka

Ciekawostki
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nastolatkowie traktują swoje pokoje prawie jak przestrzeń świętą. Rzeczywiście, okres dojrzewania to czas, w którym młodzi ludzie zaczynają w bardzo dużym stopniu odczuwać potrzebę prywatności oraz manifestowania swojej autonomii. Często próby wyrażenia siebie i zaznaczenia swojego indywidualizmu widoczne są właśnie w pokoju nastolatka. Częste przemeblowania, przemalowywanie ścian i personalizacja mebli są właśnie sposobami na to, by odkryć swój styl i zapanować nad kawałkiem własnej przestrzeni. Podpowiadamy, jak praktycznie urządzić pokój dla nastolatka. 

Pozostaw nastolatkowi miejsce na modyfikacje 

Urządzając pokój dorastającego dziecka musisz liczyć się z tym, że będzie on wielokrotnie zmieniany i poprawiany. Nastolatkowie bardzo szybko zapalają się miłością do rzeczy, stylów czy zjawisk popkulturowych, po czym bardzo szybko nudzą się nimi i porzucają podjęte przed kilkoma tygodniami hobby czy odkrytego niedawno artystę. Tempo, w jakim młody człowiek może przejść od fascynacji heavy metalem do umiłowania muzyki klasycznej, jest porażające, dlatego jego pokój należy urządzać raczej w neutralnym stylu i kolorach. W ten sposób pomieszczenie staje się czystym płótnem, które nastolatek może dowolnie modyfikować za pomocą różnych dodatków i ozdób. Meble młodzieżowe mogą być naprawdę uniwersalne i łączyć w sobie nowoczesny, modny wygląd z ogromną funkcjonalnością. 

Zadbaj o miejsce do przechowywania   

Pamiątki, buty, stare ubrania, łupy z second handów i gadżety, wszystkie te rzeczy, najczęściej w dużych ilościach, znajdziesz w pokoju każdego nastolatka. Młodzi ludzie lubią zbierać różne przedmioty, przywiązują się do rzeczy i mają do nich stosunek sentymentalny. Jest to naturalny etap przechodzenia przez dojrzewanie, dlatego warto pozwolić na to nastolatkom. Zamiast narzekać i kazać dziecku ograniczyć ilość rzeczy trzymanych w pokoju, zapewnij mu dużo miejsca do przechowywania, aby przedmioty nie leżały na wierzchu i nie tworzyły w pokoju bałaganu. Szafy Forte są świetnym rozwiązaniem do pokoju nastolatka, ponieważ są bardzo pojemne, a przez praktyczny układ półek, łatwo jest w nich utrzymać porządek. Pojemne szafy bardzo ułatwiają sprzątanie, a jak wiadomo, utrzymywanie ładu w pokoju nie jest raczej mocną stroną młodzieży.  

Zapewnij przestrzeń do relaksu

Dorastające dzieci mają zupełnie inne potrzeby niż maluchy, dlatego wydzielenie w pokoju różnych stref staje się z czasem konieczne. Przestrzeń do nauki nie powinna pokrywać się z miejscem do odpoczynku i snu. Spotkania ze znajomymi oraz samotny relaks powinny odbywać się w cichej, spokojnej przestrzeni, wolnej od przedmiotów kojarzących się z pracą czy nauką. Niewielki stolik kawowy i wygodny fotel czy pufy pomagają w stworzeniu w pokoju kąta do odpoczynku. Może to być mały kącik, który nastolatek urządzi w taki sposób, by czuć się tam komfortowo i swobodnie. W większym pokoju dobrym wyborem do takiej przestrzeni może być makramowa huśtawka, a nawet hamak. Takie miejsce powinno pozwalać na wygodne spędzanie czasu w samotności lub w towarzystwie przyjaciół, rodziców lub rodzeństwa. Kącik do relaksu bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne, pomaga uspokoić umysł i walczyć z przestymulowaniem po długim dniu. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Dmitry Zvolskiy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pralka sterowana smartfonem – jaką wybrać?
Pralka sterowana smartfonem – jaką wybrać?
Pralki sterowane smartfonem - nie tylko dla fanów nowinek technologicznych, ale także osób, które cenią sobie wygodę w codziennym życiu. Dowiedz się o nich więcej!
Powstała ultraszybka ładowarka do aut elektrycznych!
Powstała ultraszybka ładowarka do aut elektrycznych!
Szybka ładowarka do smartfona to już codzienność, ale do samochodu? Prace nad innowacyjnymi urządzeniami trwają!
Jakie funkcje mają nowoczesne lodówki?
Jakie funkcje mają nowoczesne lodówki?
Szukasz lodówki do nowego domu lub mieszkania? A może irytuje Cię stary sprzęt i chcesz postawić na nowoczesne urządzenie, dostosowane do Twoich potrzeb? Sprawdź, na jakie funkcje warto zwrócić uwagę przy zakupie!
Ostatnie wpisy