Jak zabezpieczyć dom przed wybuchem gazu?

Jak zabezpieczyć dom przed wybuchem gazu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeśli w Twoim domu znajduje się instalacja gazowa, to ważne jest, abyś wiedział jak się odpowiednio zabezpieczyć przed wybuchem gazu oraz jego potencjalnymi skutkami. Poznaj dokładne przyczyny wybuchu oraz dowiedz się, co zrobić, aby się przed nimi uchronić.

Najczęstsze przyczyny wybuchu gazu w domu

Przyczyną wybuchu gazu jest najczęściej nieszczelna instalacja gazowa lub nieprawidłowe działanie urządzeń gazowych. Ulatniający się stopniowo gaz miesza się z powietrzem, co tworzy prawdziwą mieszankę wybuchową – wystarczy jedynie iskra, płomień lub nawet podwyższona temperatura, aby doszło do wybuchu. Wybuch gazu jest więc niczym innym, jak gwałtownym spalaniem związku chemicznego pod wpływem tlenu, któremu towarzyszy nagły wzrost temperatury i ciśnienia.

A co może być powodem uszczelnienia instalacji gazowej? Bardzo często są to czynniki naturalne takie jak ruch uliczny, osiadanie budynku czy delikatne wstrząsy tektoniczne. Jednak największym zagrożeniem jest bez wątpienia stara instalacja  wykonana z rur stalowych, które są podatne na korozję.

Jak uchronić się przed wybuchem gazu?

Jak więc uchronić siebie i swój dom przed wybuchem gazu? Przede wszystkim warto regularnie sprawdzać i kontrolować stan instalacji gazowej. Ważne jest, aby robić to co najmniej raz do roku, żeby mieć pewność, że nie doszło do uszczelnienia. Pamiętaj także, że sprawdzenia instalacji powinna dokonywać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia, z wykorzystaniem specjalnych przyrządów pomiarowych.

Bardzo ważne jest również prawidłowe wentylowanie pomieszczeń. Pod żadnym pozorem nie zasłaniaj otworów wentylacyjnych,  ponieważ to właśnie one umożliwiają odpływ gazu z pomieszczenia, jeśli dojdzie do jego wycieku. Warto także zainwestować w detektor lub czujnik gazu. Takie urządzenie może okazać się bardzo przydatne, ponieważ w razie zbyt dużego stężenia gazu w powietrzu, nada ono sygnał dźwiękowy. Możesz wybierać spośród modeli działających zarówno samodzielnie, jak i we współpracy z systemem alarmowym Twojego domu.

O czym jeszcze należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, aby nigdy nie modyfikować instalacji gazowej samodzielnie. Wszelkie prace powinny być przeprowadzane wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Pamiętaj także, aby używać tylko i wyłącznie sprawnych elementów instalacji gazowej takich jak kuchenki czy ogrzewacze. Każdy z nich powinien spełniać określone normy oraz posiadać wszystkie niezbędne atesty. Ponadto pamiętaj, aby używać wszystkich tych urządzeń zgodnie z instrukcją załączoną przez producenta. 

Ubezpiecz swoje mieszkanie

Warto także pomyśleć nad ubezpieczeniem swojego mieszkania od nieszczęśliwych wypadków, takich jak właśnie wybuch gazu. Dzięki takiemu ubezpieczeniu zabezpieczysz finansowo swoje mieszkanie, dom, dom w budowie czy przebudowie wraz z całym jego wyposażeniem i przynależnościami, takimi jak strych, piwnica czy garaż. Jeśli więc dojdzie do wybuchu lub innego zdarzenia losowego, lub spowodowanego działaniem osób trzecich, ubezpieczyciel pokryje wszystkie straty.

Zdj. główne: Ilse Driessen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie są rodzaje zawiasów meblowych i jak je dobrać?
Jakie są rodzaje zawiasów meblowych i jak je dobrać?
W poniższym artykule przedstawimy różne rodzaje zawiasów meblowych oraz podpowiemy, na jakie kryteria zwracać uwagę podczas ich doboru.
Jak wybrać odpowiednie kwiaty na ceremonię pogrzebową? Poradnik i znaczenie popularnych gatunków
Jak wybrać odpowiednie kwiaty na ceremonię pogrzebową? Poradnik i znaczenie popularnych gatunków
Zrozumienie symboliki i znaczenia kwiatów jest kluczowe podczas wyboru odpowiedniego bukietu na ceremonię pogrzebową. Nasz poradnik pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.
Systemy instalacji fotowoltaicznej off-grid i on-grid – czym są?
Systemy instalacji fotowoltaicznej off-grid i on-grid – czym są?
Poznaj systemy instalacji fotowoltaicznej off-grid i on-grid. Czym się od siebie różnią i który z nich wybrać do swojego domu? Jakie są ich zalety oraz wady?
Ostatnie wpisy