Ubezpieczenie domu i auta – dlaczego się opłaca?

Ubezpieczenie domu i auta – dlaczego się opłaca?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dom oraz auto są niezwykle wartościowe, nie tylko pod względem finansowym. Warto więc odpowiednio o nie zadbać. Jak? Ubezpieczając je. Dowiedz się, dlaczego jest to tak bardzo opłacalne. 

Powiedzenie „mądry Polak po szkodzie” niestety bardzo często sprawdza się w rzeczywistości. Jednak możesz tego uniknąć, jeśli zadbasz o swoje mienie odpowiednio wcześnie. Podpowiadamy, dlaczego warto ubezpieczyć dom oraz samochód.

Ubezpieczenie domu 

Ubezpieczenie domu lub ubezpieczenie mieszkania są niezwykle ważne. Dzięki nim możesz chronić mieszkanie, dom, dom w budowie czy przebudowie wraz z jego wyposażeniem i przynależnościami (czyli piwnicą, garażem, budynkami gospodarczymi, altaną itp.). Tego typu ubezpieczenie mienia, zabezpiecza finansowo nieruchomość przed szkodami wywołanymi przez zdarzenia losowe oraz działania osób trzecich. Ubezpieczyciel pokrywa w nim straty powstałe z określonych przyczyn losowych typu pożar, powódź, kradzież z włamaniem. Podstawowa polisa zazwyczaj chroni jedynie nieruchomość i elementy stałe, jednak możesz poszerzyć ją także o ruchomości domowe, czyli wyposażenie mieszkania lub domu takie jak sprzęt RTV, lub meble. Ubezpieczyć swoje lokum warto w każdym przypadku, jednak polisa odgrywa niezwykle ważną rolę przypadku domów położonych blisko rzeki lub u podnóża gór, co grozi powodziami lub lawinami. 

Jednak na jaką kwotę ubezpieczyć dom lub mieszkanie, aby polisa rzeczywiście miała sens? Warto przeanalizować wartość rynkową Twojego lokum i wybrać ubezpieczenie na taką samą kwotę. Pamiętaj, że suma ubezpieczenia to najwyższa kwota, na jaką możesz liczyć w razie szkody. Należy ją dobrać uważnie, żeby w razie straty mieszkania (np. spowodowanej pożarem) dostać za naszą nieruchomość odszkodowanie odpowiadające jej rzeczywistej wartości. Pamiętaj też, że obowiązuje zasada niemożności wzbogacenia się na polisie mieszkaniowej. Oznacza to, że ubezpieczenie nie może przekroczyć wartości poniesionych szkód.

Ubezpieczenie auta

Równie ważne, co ubezpieczenie swojego lokum, jest ubezpieczenie auta. Zacznijmy od tego, że po części wymaga tego od Ciebie prawo. Ubezpieczenie OC jest bowiem w Polsce obowiązkowe. Na czym ono polega? OC, czyli ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej jest materialnym zabezpieczeniem na wypadek spowodowania kolizji oraz spowodowania szkody osób trzecich. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, wtedy całą kwotę naprawy pokrywa ubezpieczyciel. Kiedy więc konieczne jest wykupienie takiej polisy? Tak naprawdę już w momencie zakupu auta, ponieważ ubezpieczenie OC powinno obowiązywać od momentu pierwszej rejestracji naszego auta.

Nieco inaczej wygląda sprawa z ubezpieczeniem AC, które jest całkowicie dobrowolne. Nie oznacza to jednak, że powinieneś z niego rezygnować. Autocasco bowiem chroni Twój samochód od szkody, a odszkodowanie wypłacane jest niezależnie od tego, kto tę szkodę spowodował. Co ważne, ta polisa chroni również wyposażenie pojazdu. AC zabezpiecza więc nie tylko przed kolizją, ale także przed kradzieżą, wandalizmem, włamaniem, działaniem czynnika termicznego, atmosferycznego lub chemicznego, zderzeniem ze zwierzęciem na drodze, a także przed kolizją z przedmiotem znajdującym się na zewnątrz pojazdu. Ponadto, zgłoszenie szkody z AC może jednak okazać się jedyną szansą na otrzymanie odszkodowania, na przykład w momencie, kiedy winny zdarzeniu kierowca zbiegnie z miejsca wypadku.

Zdjęcie główne: Sarah Brown/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przegląd ekspresów do kawy sterowanych bezprzewodowo
Przegląd ekspresów do kawy sterowanych bezprzewodowo
Dowiedz się, na które ekspresy do kawy sterowane bezprzewodowo warto się zdecydować!
Zastosowanie płyt komorowych w nowoczesnej architekturze
Zastosowanie płyt komorowych w nowoczesnej architekturze
Odkryj zalety płyt komorowych w architekturze nowoczesnej. Jak właściwości i elastyczność tych materiałów rewolucjonizują podejście do projektowania.
Czy technologia może pomóc w utrzymaniu czystości w domu?
Czy technologia może pomóc w utrzymaniu czystości w domu?
Dowiedz się, jak najnowsze osiągnięcia technologiczne mogą pomóc Ci utrzymać czystość w domu. Sprawdź, które urządzenia i aplikacje mogą łatwo zautomatyzować codzienne obowiązki.
Ostatnie wpisy