Częste usterki drzwi

Częste usterki drzwi

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Drzwi to gwarancja prywatności, bariera chroniąca strefę komfortu oraz zabezpieczenie przed nieproszonymi gośćmi i światem zewnętrznym. Niestety nie są one niezawodne i czasem zdarza się, że w drzwiach pojawia się usterka. W takiej sytuacji przestają one pełnić swoją rolę i stają się bezużyteczne, a przynajmniej częściowo przestają spełniać oczekiwania. Dowiedz się, jakie są najczęstsze awarie, mogące pojawić się w drzwiach wejściowych oraz wewnętrznych.  

Usterki zawiasów    

Warunkiem łatwego i prawidłowego funkcjonowania drzwi są działające, pracujące gładko zawiasy. Kiedy zaczyna się problem związany w zawiasami, zaczynają one skrzypieć, a skrzydło drzwiowe nie przesuwa się z taką łatwością, jak powinno. Często wystarczy po prostu naoliwić mechanizm, by zaczął on na nowo działać bez zarzutu. Nie zawsze jednak sprawa jest tak prosta. Jeśli zawiasy do drzwi zaczną rdzewieć czy pojawia się na nich inny osad świadczący o niszczeniu metalu, konieczność ich wymiany to już kwestia czasu. Lepiej zrobić to jak najszybciej, ponieważ solidne, mocne zawiasy w drzwiach to nie tylko łatwość ich otwierania, lecz także gwarancja bezpieczeństwa. Zardzewiałe zawiasy dużo łatwiej jest rozbroić i wyważyć drzwi lub wymontować je z futryny.   

Problemy z klamką   

Bez klamki lub przekręcanej gałki nie ma praktycznie możliwości, aby otworzyć drzwi. To one odpowiadają za poruszanie mechanizmem, który zwalnia i otwiera zamek, aby zapewnić otwierającemu wejście do pomieszczenia. Wiele osób zna jednak uczucie, kiedy po naciśnięciu klamka zostaje w ręce, a drzwi nadal są zamknięte. Tutaj przyczyną usterki znowu może być rdza powstała w wyniku dostającej się do środka mechanizmu wilgoci. Wtedy konieczny jest zakup nowej klamki do drzwi wewnętrznych lub gałki. Zdarza się też, że problem jest dużo mniej poważny i powodem zepsucia systemu jest po prostu poluzowana śruba, która w końcu wypadła, oddzielając klamkę od drzwi. W tym wypadku wystarczy po prostu na nowo przymocować dźwignię do skrzydła drzwiowego i cały mechanizm będzie działał bez zarzutu.   

Kłopoty z drzwiami przesuwnymi    

Każdy, kto ma w swoim domu drzwi harmonijkowe lub przesuwne wie, że raz na jakiś czas zaczynają one sprawiać problemy. Niestety prowadnice do drzwi przesuwnych często blokują się przez nagromadzenie kurzu, osadu lub ciał obcych. Jeśli w kółka sunące po prowadnicy zaplączą się na przykład włosy lub sierść zwierzęcia, drzwi od razu przestają chodzić płynnie i zaczyna się problem, który należy jak najszybciej rozwiązać, zanim zacznie się on pogarszać. Również same prowadnice trzeba czasem wymienić, jeśli pojawi się w nich pęknięcie, oznaki korozji lub odpryski farby. Te usterki, jeśli nie zostaną jak najszybciej naprawione, będą stawały się coraz bardziej problematyczne, aż w końcu cały mechanizm ulegnie zniszczeniu. Drzwi harmonijkowe lubią także psuć się w zagięciach, przez co nie składają się tak, jak powinny. Często prowadzi to do tego, że wyłamują się one z prowadnicy lub blokują na stałe w jednej pozycji. 

Drzwi są jednymi z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domu. To dzięki nim mieszkanie jest bezpieczne, a domownicy mają poczucie intymności i prywatności. Skoro drzwi mają chronić przestrzeń prywatną przed naruszeniem przez nieproszone osoby, wszystkie ich części muszą funkcjonować bez zarzutu. Wszelkie usterki w drzwiach swojego domu naprawiaj niezwłocznie, wtedy nie musisz obawiać się dalszych problemów.

Zdj. główne: Maria Ziegler/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać dobry kocioł na pellet?
Jak wybrać dobry kocioł na pellet?
Obecnie każdy z nas zwraca uwagę na to, jaki system grzewczy będzie dbał o zapewnienie nam komfortu cieplnego w domu. Dawniej, większość z nas wybierała ogrzewanie elektryczne - czemu trudno się dziwić.
Sterowanie pralką i lodówką smartfonem – komfort czy niepotrzebny dodatek?
Sterowanie pralką i lodówką smartfonem – komfort czy niepotrzebny dodatek?
Zdalne sterowanie sprzętem AGD jest częścią tzw. inteligentnego domu. Może być bardzo przydatne w codziennym życiu.
Urządzenia kuchenne – must have w każdej restauracji
Urządzenia kuchenne – must have w każdej restauracji
Abyśmy mogli cieszyć się pysznymi potrawami serwowanymi w restauracjach, kuchnia lokalu gastronomicznego musi być dobrze wyposażona. Poznaj podstawowe sprzęty, które powinny się w niej znaleźć.
Ostatnie wpisy