Monitorowanie zużycia energii elektrycznej

Monitorowanie zużycia energii elektrycznej

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Monitorowanie zużycia energii elektrycznej pozwala nam na znacznie lepsze zarządzanie naszymi wydatkami. Wiedząc, ile energii elektrycznej zużywamy możemy sprawdzać, czy rachunki, jakie do nas przychodzą, nie są zbyt wysokie. 

Kiedy monitorowania zużycia energii elektrycznej jest niezbędne?

Monitorowanie zużycia energii elektrycznej jest konieczne, kiedy posiadamy panele fotowoltaiczne. Monitorowanie ilości zużytego prądu pozwala nam sprawdzić pracę ogniw fotowoltaicznych. Producent ogniw powinien być na bieżąco informowany o ewentualnych usterkach systemu fotowoltaicznego. Sam monitoring ma opcję zabezpieczania poszczególnych modułów przed uszkodzeniami.

System informuje nas np. czy wyprodukowana energia jest równa jej zużyciu, czy może być mniejsza. W słoneczne dni, kiedy nie musimy ogrzewać domu, często powstaje również nadwyżka wyprodukowanego prądu. Jest ona wtedy wysyłana do sieci elektroenergetycznej.

Dzięki monitorowaniu instalacji PV możemy na bieżąco sprawdzać eksploatację systemu oraz mieć kontrolę nad wyprodukowanym prądem i jego zużyciem.  

System kontroluje zarówno natężenie promieniowania słonecznego, jak i temperaturę otoczenia oraz modułów. Sprawdzamy na bieżąco ilość wyprodukowanej energii oraz jej stosunek do prądu pobieranego z publicznej sieci elektroenergetycznej. Prąd wyprodukowany oraz pobierany z sieci publicznej podzielić można na fazy, co pomaga nam sprawdzać uzyski. Podział na fazy wskazuje nam produkcję dzienną, miesięczną i roczną.

Monitorowanie zużycia energii elektrycznej przez falownik

W instalacji fotowoltaicznej najczęściej stosowany jest falownik, który gromadzi dane na temat energii elektrycznej, a później przekształca je w sygnał elektryczny. Wszystkie dane pojawiają się na ekranie LCD.

Istnieją nowocześniejsze układy, które nazywane są Datamanager’ami. Pozwalają na rejestrację parametrów wejściowych oraz wyjściowych falownika. Można z jego pomocą odczytać napięcia, a także moce oraz prądy. Wszystkie dane wysyłane są do programów i tam można je analizować. Możliwa jest również ich archiwizacja, by móc porównać dane z tego i np. zeszłego roku. To da nam ogląd na ogólne zużycie energii elektrycznej w domu.

Monitorowanie produkcji energii elektrycznej jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na sprawdzenie, w jakich miesiącach zostało jej wyprodukowanej więcej, a w których mniej. Na produkcję prądu wpływa pora roku, zacienienie, czy kąt, pod jakim zostały zainstalowane panele.

Przed ich założeniem warto również sprawdzić, jakie zużycie energii elektrycznej mamy w naszym domu. Specjalista od fotowoltaiki może na podstawie naszego zużycia prądu oraz położenia domu stwierdzić, czy instalacja paneli jest w ogóle opłacalna.

Dlaczego systemy monitoringu zużycia energii są takie ważne?

Przy nowoczesnych instalacjach elektrycznych monitorowanie zużycia energii jest bardzo istotne. Przede wszystkim pozwolą na poprawienie efektywności energetycznej. Dzięki zbieraniu danych na temat zużycia energii elektrycznej będzie nam znacznie łatwiej sprawdzić, ile energii elektrycznej zużywamy w ciągu miesiąca lub roku. Systemy takie jak Power Monitoring Expert czy Power Scada Operation pozwalają na poprawę efektywności energetycznej obiektu. To świetne rozwiązanie dla dużych firm, w których działa wiele urządzeń elektrycznych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
X DIAMENTOWY TYDZIEŃ w KILOUTOU
X DIAMENTOWY TYDZIEŃ w KILOUTOU
Przed nami już dziesiąta edycja Diamentowego Tygodnia w Kiloutou. W dniach 20-24 marca fachowcy oraz pasjonaci majsterkowania mogą kupić profesjonalne artykuły do różnorodnych prac budowlanych w rewelacyjnych cenach!
Prawie połowa dziewcząt chce być youtuberkami, tiktokerkami i instagramerkami
Prawie połowa dziewcząt chce być youtuberkami, tiktokerkami i instagramerkami
Media społecznościowe mają ogromny wpływ na nastolatki. Jak dowodzą najnowsze badania, blisko 50% młodych dziewczyn deklaruje, że w przyszłości chcą pracować jako influencerki! Co o tym myśleć?
Materac – jak wybrać najlepszy model dla komfortowego snu?
Materac – jak wybrać najlepszy model dla komfortowego snu?
Jeśli zastanawiasz, jaki powinien być idealny materac, zapoznaj się z kilkoma kwestiami, na które należy zwrócić uwagę przed jego zakupem.
Ostatnie wpisy