Pokój dziecięcy – jak stworzyć w nim ciekawe miejsce do zabaw i odpoczynku

Pokój dziecięcy – jak stworzyć w nim ciekawe miejsce do zabaw i odpoczynku

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Twoja pociecha zaczyna dorastać i potrzebuje drobnych zmian w aranżacji swojego pokoju? Prywatna przestrzeń, w której odpoczywa, bawi się i Twoje dziecko jest niezwykle ważnym środowiskiem jego rozwoju. Jeżeli wprowadzasz w niej zmiany warto zadbać, by służyły one jakościowemu spędzaniu czasu, odpowiedniemu relaksowi i prawidłowemu rozwojowi dziecka. 

Miejsce do nauki

Bardzo ważne w pokoju dziecka jest miejsce do nauki. Powinno ono być oddzielone od strefy zabawy i relaksu, co pomoże juniorowi lepiej skupiać się na wykonywanych zadaniach, a także ułatwi dbanie o porządek. Tego typu przestrzeń musi być wyposażona w meble dostosowane do wzrostu i potrzeb dziecka. Ponieważ jednak Twoja pociecha szybko się rozwija i wciąż rośnie, warto zainwestować z meble regulowane, które posłużą dziecku przez kilka lat. Pamiętaj, że źródło światła (zarówno okno jak i lampka biurkowa) powinno znajdować się po lewej stronie biurka dla dzieci praworęcznych i po prawej dla leworęcznych. Krzesło musi być dostosowane do wzrostu dziecka (Twoja pociecha powinna móc opierać stopy na podłodze podczas siedzenia przy biurku), a także do wysokości blatu, tak, aby z łatwością przychodziło przyjmowanie wyprostowanej postawy podczas siedzenia. Ważna jest również odpowiednia ilość przestrzeni, czyli wielkość samego blatu. Zadbaj, by swobodnie mogły się na nim zmieścić rozłożone książki i zeszyty, a w razie konieczności – komputer.

Miejsce do relaksu

Również ważne jak przestrzeń do nauki jest w pokoju dziecka miejsce relaksu i odpoczynku. Przede wszystkim powinno się w nim znaleźć wygodne łóżko, podobnie jak biurko dostosowane do wzrostu pociechy. Dziecko musi być w stanie swobodnie wyciągnąć się na posłaniu, tak, aby jego nogi ani głowa nie wystawały poza ramy łóżka. Istotny jest również dobór materaca i pościeli. Warto postawić na prześcieradła dla dzieci wykonane z naturalnych materiałów przyjaznych dla skóry dziecka. Musisz pamiętać, że skóra młodego człowieka jest bardzo wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom oraz zmianom alergicznym. Zatroszczenie się o oddychającą pościel może być kluczem do ograniczenia ryzyka wystąpienia u Twojego dziecka chorób dermatologicznych w przyszłości. Możesz również pozwolić juniorowi na to, żeby pomógł Ci w aranżacji swojego pokoju. Pozwól wybrać mu wzór pościeli i spraw, by poczuł się w swojej przestrzeni naprawdę wyjątkowo. Pamiętaj, że dla dziecka dużo bardziej atrakcyjna od konwencjonalnych wzorów i kolorów może być pościel świecąca w nocy albo ozdobiona motywami z ulubionych kreskówek dziecka. 

Miejsce do zabawy

Zorganizuj w pokoju dziecka kącik do zabawy. Pamiętaj, że uczenie się przez zabawę jest nieodłącznym elementem rozwoju Twojej pociechy. Oczywiście, zabawki nie powinny zajmować całej wolnej przestrzeni w pokoju – właśnie dlatego dobrze jest zorganizować osobną przestrzeń, w której dziecko będzie mogło się bawić i trzymać swoje ulubione rzeczy. Ten rodzaj oddzielenia przestrzeni do snu i relaksu, zabawy oraz nauki może również wspomagać prawidłowy rozwój i tworzenie zdrowych nawyków. Pamiętaj, żeby w miejscu do zabawy znalazły się pudła i regały, w których dziecko będzie mogło porządkować swoje rzeczy.

Zdjęcie główne: pexels.com/Toni Cuenca

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co to jest blockchain i jaki ma wpływ na obieg dokumentów?
Co to jest blockchain i jaki ma wpływ na obieg dokumentów?
Blockchain to nowoczesna forma zabezpieczenia dokumentów. Teraz będzie też stosowana przez Politechnikę Świętokrzyską.
Czy technologia może pomóc w utrzymaniu czystości w domu?
Czy technologia może pomóc w utrzymaniu czystości w domu?
Dowiedz się, jak najnowsze osiągnięcia technologiczne mogą pomóc Ci utrzymać czystość w domu. Sprawdź, które urządzenia i aplikacje mogą łatwo zautomatyzować codzienne obowiązki.
Zastosowanie dronów w utrzymaniu i pielęgnacji ogrodu – przegląd możliwości
Zastosowanie dronów w utrzymaniu i pielęgnacji ogrodu – przegląd możliwości
Poznaj innowacyjne możliwości wykorzystania dronów w ogrodnictwie. Dowiedz się, jak technologia ta może pomóc w utrzymaniu i pielęgnacji Twojego ogrodu.
Ostatnie wpisy