Aranżacja małego wnętrza z wykorzystaniem tapety

Aranżacja małego wnętrza z wykorzystaniem tapety

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zaaranżowanie małego wnętrza to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli chcemy, aby było ono zarówno funkcjonalne, jak i stylowe. Wybór tapet do niewielkich przestrzeni wciąż budzi grozę, jednak my przekonujemy, że nie należy bać się odważnych rozwiązań – wystarczy wiedzieć, jak je wykorzystać! Z tego przewodnika dowiesz się jak za pomocą tapet zwiększyć iluzję przestrzeni w niewielkiej sypialni. 

Jak optycznie powiększyć małą sypialnię

Niewielki metraż, niski sufit oraz nierówne ściany potrafią doprowadzić do białej gorączki, o czym doskonale wiedzą mieszkańcy bloków starego typu. Zaprojektowanie tego rodzaju przestrzeni nie musi być jednak drogą przez męki – wręcz przeciwnie, możesz się zdziwić, z jaką łatwością wykończysz swoją sypialnię, a efekt zwali Cię z nóg. Zanim to jednak nastąpi, warto znać parę trików, które pozwolą optycznie powiększyć pomieszczenie.

Jeśli chcesz, aby Twoja mała sypialnia wydawała się większa i bardziej przestrzenna zdecyduj się na ściany w jasnych kolorach. Jest to zasada najbardziej powszechna, ale i najbardziej skuteczna, bowiem ciemne barwy nie odbijają dobrze światła, przez co pomieszczenie wydaje się mniejsze i przytłumione. Jasny pokój wydaje się być bardziej otwarty i lepiej operuje światłem bijącym zza okna. 

Kolejną kwestią jest dobór wzorów. Co do zasady w małym pomieszczeniu najlepiej sprawdzają się tapety z delikatnym i drobnym wzorkiem; powinniśmy też unikać krzykliwych kolorów. Dobrym pomysłem jest tapeta w pionowe paski, które optycznie „wyciągają” ściany do góry, sprawiając, że pokój wydaje się wyższy. Mocne wzory i zdecydowane kolory na ścianach mogą wyglądać dobrze, jeśli odpowiednio rozplanujesz ich rozkład i kompozycję, o czym przekonasz się w dalszej części.

Od strony technicznej warto zadbać o solidne przygotowanie ścian, co jest szczególnie ważne w przypadku starego budownictwa. Ściany należy wyrównać i wygładzić, w przeciwnym razie montaż tapety będzie istną udręką, a i efekt nie będzie w pełni zadowalający. W małej przestrzeni ważne jest, aby tapetę kłaść aż pod sam sufit; biały pasek co prawda pozwala ukryć nierówności, ale jednocześnie optycznie skraca wysokość ścian. 

sypialnia w błękitnych kolorach
Fot.:bialasiewicz/elements.envato.com

Jaka tapeta do małej sypialni

W małej sypialni mniej znaczy więcej, zwłaszcza jeśli zależy nam nie tylko na pięknym wyglądzie, ale i funkcjonalności. Warto trzymać się tej zasady przy wyborze tapety, ponieważ na rynku jest tak wiele możliwości, że łatwo zatracić się w swoich fantazjach. Jaka tapeta do małej sypialni sprawdzi się najlepiej? Oto nasze propozycje! 

Stonowane wzory w stylu skandynawskim

Jak już wspomnieliśmy, w małej sypialni najlepiej sprawdzi się jasna kolorystyka i drobne wzory. W tej kwestii styl skandynawski nie ma sobie równych. Tego rodzaju tapety sprawdzą się tak naprawdę w każdym małym pomieszczeniu, a już zwłaszcza w sypialni dziecięcej. Beże, biele i szarości z zielonymi ornamentami są wręcz idealne do stworzenia swojej własnej, prywatnej oazy spokoju. Jasny kolor tapety w połączeniu z delikatnym wzorem jest nienachalny, nie musisz więc obawiać się o przesadę, jeśli zechcesz położyć tapetę na wszystkich ścianach. 

Tapety w stylu wabi-sabi

Wabi-sabi to japoński nurt estetyczny, który koncentruje swoją uwagę na życiu w zgodzie z naturą, przemijalności i starzeniu się w piękny sposób. Przestrzeń wabi-sabi jest więc przestrzenią, w której celebrujemy codzienność i szanujemy to, że wszystko mija, nie ingerując w ten proces. Stąd tapety imitujące stare, poniszczone ściany, które świetnie sprawdzą się w aranżacjach industrialnych, loftowych i vintage. 

ściana wabi sabi
Fot.:bialasiewicz/elements.envato.com

Duże wzory w głębokich kolorach

Teraz czas na coś mniej zachowawczego a bardziej oryginalnego, czyli tapety wonderwall! Jesteśmy zdania, że nawet w małej sypialni można znaleźć miejsce na ekstrawagancje i wcale nie muszą to być tylko fikuśne dodatki czy tekstylia. Tapetę wonderwall, podobnie jak w przypadku fototapety, powinniśmy położyć na jednej ścianie, najlepiej za łóżkiem lub toaletką, tak aby zaakcentować dany kawałek przestrzeni. Pozostałe ściany najlepiej pomalować na kolor nawiązujący do kolorystyki z tapety – unikaj kontrastów! 

Dlaczego warto wykorzystać tapetę do wystroju wnętrza

Mała sypialnia wcale nie musi być nudna i pozbawiona kreatywności, a już z pewnością taka nie będzie, jeśli zdecydujesz się na tapetę. Odpowiednio dobrany rodzaj tapety sprawi, że Twoja sypialnia nabierze wyjątkowego charakteru, będzie przytulna i stylowa. Ponadto tapety na ścianach pozytywnie wpływają na akustykę w pomieszczeniu, ściany nie brudzą się, a w razie zmiany koncepcji łatwo je ściągnąć i zmienić na nowe! 

Zdjęcie główne: Mint_Images/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny środek do prania: porównanie typów detergentów
Jak wybrać idealny środek do prania: porównanie typów detergentów
Porównujemy najpopularniejsze detergenty, podpowiadając, jak wyselekcjonować najlepszy środek do prania. Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze produktów do pielęgnacji ubrań.
Jak dużo w domu może zmienić odpływ liniowy?
Jak dużo w domu może zmienić odpływ liniowy?
Odpływ liniowy to element wyposażenia łazienki lub kuchni, który może w znacznym stopniu wpłynąć na wygląd i funkcjonalność tych pomieszczeń. W porównaniu z tradycyjnymi odpływami, które są zazwyczaj niewielkimi otworami w ścianie lub podłodze, odpływy liniowe są dużymi, wąskimi rowkami, które ciągną się wzdłuż ściany lub podłogi. Dzięki temu są bardziej estetyczne i łatwiejsze w utrzymaniu czystości.
Fotowoltaika – czy ma sens?
Fotowoltaika – czy ma sens?
Czy fotowoltaika jest opłacalna?
Ostatnie wpisy