Dom ekologiczny – czym jest i ile kosztuje?

Dom ekologiczny – czym jest i ile kosztuje?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ekologicznych rozwiązań poszukuje się dzisiaj niemal w każdej dziedzinie – wymiana ogrzewania na niskoemisyjne, racjonalna gospodarka odpadami czy kupowanie produktów pochodzących ze sprawdzonych źródeł – to tylko niektóre przykłady. Coraz więcej uwagi poświęca się także ekologicznemu budownictwu. Na czym ono polega i jaki dom można nazwać ekologicznym?

Dom ekologiczny – czyli jaki?

Aby dom mógł zostać uznany za ekologiczny, przyjazność środowisku powinna dotyczyć wszystkich jego aspektów. Chodzi zatem zarówno o technologię budowy, jak i rodzaj zastosowanych instalacji, źródło pozyskiwania energii oraz typ materiałów wykończeniowych. Jakie cechy są najbardziej charakterystyczne dla takiego domu?

Budynek ekologiczny powinien być:

  • zbudowany w technologii przyjaznej środowisku (modułowy lub prefabrykowany),
  • dobrze izolowany, by zminimalizować straty energii,
  • zasilany zieloną energią (fotowoltaiką, pompą ciepła),
  • wyposażony w energooszczędne urządzenia,
  • ogrzewany biopaliwem (pelletem, biomasą),
  • wykończony naturalnymi materiałami (kamieniem, drewnem).

Dom ekologiczny powinien zatem wykazywać najniższy możliwy negatywny wpływ na otoczenie. Stopień przyjazności naturze może się oczywiście różnić – niektórzy użytkownicy zdecydują się jedynie na zastosowanie ogrzewania na biomasę, inni pójdą o krok dalej i wybiorą pokrycie dachu z trzciny lub łupka. Chodzi jednak o ogólny trend minimalizowania szkodliwego wpływu eksploatacji budynku na otoczenie. 

Czy dom ekologiczny jest drogi?

Cena budowy domu ekologicznego zależy od wielu czynników, takich jak jego wielkość czy rodzaj projektu. Wpływ na ostateczny koszt mają także:

  • rodzaj zastosowanych instalacji,
  • aktualna cena materiałów budowlanych,
  • technologia budowy,
  • sposób wykończenia.

Warto jednak zauważyć, że eksploatacja domu ekologicznego zwykle jest znacznie tańsza niż budynku tradycyjnego. Wynika to przede wszystkim z tego, że niekonwencjonalne źródła energii, takie jak pompy ciepła, czy wysokowydajne kotły na biomasę, pozwalają na uzyskanie sporych oszczędności w porównaniu z opalaniem domu węglem czy drewnem. 

Istotne znaczenie ma także bardzo wysoki stopień izolacyjności, którym powinien charakteryzować się dom ekologiczny. Lepsza izolacja to mniejsze straty ciepła, czyli niższe rachunki za zużytą energię. Na oszczędności ma wpływa także wykorzystanie fotowoltaiki, przydomowej oczyszczalni ścieków i innych systemów charakterystycznych dla budynków przyjaznych środowisku. 

Ubezpieczenie domu ekologicznego

Dom ekologiczny warto ubezpieczyć, szczególnie jeśli do jego budowy zostały wykorzystane łatwopalne materiały, takie jak drewno, słoma czy trzcina. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wraz z wyższym ryzykiem pożarowym, rośnie też koszt polisy, która ochroni budynek przed konsekwencjami powstałych szkód.

To, ile dokładnie trzeba zapłacić za ubezpieczenie konkretnego domu ekologicznego, sprawdzisz tutaj: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator. Znajdziesz tu kalkulator cen ubezpieczeń oferowanych przez poszczególne towarzystwa. Możesz szybko i wygodnie porównać oferty nawet kilkudziesięciu firm i wybrać tę, która najbardziej Ci odpowiada. 

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Płynowskazy dla branży przemysłowej
Płynowskazy dla branży przemysłowej
Kotły parowe może nie spotykane są na każdym kroku. Można być jednak pewnym tego, że znajdują się one w powszechnym użytku.
Jak dobrze zaplanować przestrzeń w biurze dla maksymalnej produktywności?
Jak dobrze zaplanować przestrzeń w biurze dla maksymalnej produktywności?
Odkryj strategie optymalizacji przestrzeni biurowej wpływającej na wzrost produktywności. Dowiedz się, jak najlepiej zaprojektować i zagospodarować swoje miejsce pracy.
W jaki sposób wybrać sprawdzone akcesoria meblowe?
W jaki sposób wybrać sprawdzone akcesoria meblowe?
Meble stanowią jeden z najważniejszych elementów w każdym gospodarstwie domowym. Korzystanie z nich byłoby jednak niemożliwe, gdyby nie solidne akcesoria.
Ostatnie wpisy