Pierwsze domy mieszkalne wydrukowane w 3D

Pierwsze domy mieszkalne wydrukowane w 3D

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rozwój technologii sprawia, że rzeczy, o których mogliśmy jeszcze do niedawna czytać wyłącznie w literaturze science fiction, obecnie stają się rzeczywistością. Postęp nie ominął także branży budowlanej, w związku z czym na świecie powstają już pierwsze domy drukowane w technologii 3D, także w Polsce! Jak one powstają i na czym polega ich fenomen? 

Dom z drukarki? To możliwe

W Niemczech, Stanach Zjednoczonych czy Belgii powstają domy, które nie są budowane cegła po cegle, a drukowane za pomocą specjalistycznych maszyn, nazywanych drukarkami betonu. Maszyna ta jest w stanie w przeciągu zaledwie 5 minut stworzyć metr kwadratowy ściany. To innowacyjne rozwiązanie, jak wskazuje wielu specjalistów, jest w stanie zrewolucjonizować dotychczasowe budownictwo i wprowadzić je na wyższy poziom. Taki sposób tworzenia konstrukcji budynków sprawia bowiem, że domy w stanie surowym są w stanie powstawać nawet w 24 godziny. 

Tworzywo wykorzystywane do budowy domów, a właściwie ich wydrukowania swoimi właściwościami przypomina klasyczny beton i jest odporne na uszkodzenia czy obciążenia mechaniczne, co zostało poparte wieloma badaniami strukturalnymi. Samo drukowanie domów odbywa się natomiast za pomocą specjalistycznych drukarek sterowanych z poziomu tabletów i systemów zdalnego sterowania, które odpowiadają za podawanie materiału do dyszy drukującej, dzięki temu na placu budowy nie muszą znajdować się nawet ludzie. 

Pierwszy Polski dom wydrukowany w 3D

Także w Polsce możemy się poszczycić już pierwszym domem wydrukowanym w 3D. Powstał on w Otrębusach koło Pruszkowa. Nie jest jednak tak okazały, jak w przypadku zagranicznych konstrukcji. Ma on powierzchnię 7 metrów kwadratowych i powstawał w 13 godzin. Do jego wykonania użyto 6 ton betonu. Takie wymiary domu wydrukowanego w 3D nie oznaczają jednak, że jego wykonawcy postanawiają spocząć na laurach. Zapowiadają oni bowiem, że pracują nad technologiami pozwalającymi wykorzystywać druk 3D między innymi do układania zbrojeń i szalunków. 

Najważniejsze zalety innowacyjnych domów z drukarki 

Wielu specjalistów uważa, że rozwój technologii wydruku 3D w przypadku budownictwa daje realne szanse na zmniejszenie w przyszłości kosztów ponoszonych w trakcie przeprowadzania inwestycji budowlanych. Wynikać to będzie między innymi z o wiele krótszego czasu powstania budynków w porównaniu do tradycyjnej metody, a także tego, że tego typu drukarki są w stanie pracować w nawet trudnych warunkach pogodowych. 

Kolejną zaletą drukowanych domów jest to, że do ich stworzenie nie trzeba wykorzystywać jedynie betonu. Może być on bowiem połączony z odpadami przemysłowymi i przyczyniać się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego. 

Nie bez znaczenia są także koszty powstawania tego typu budynków. Już dziś firma Apis Cor podaje, że wydrukowanie 1 metra kwadratowego konstrukcji to koszt zaledwie 900 złotych, wraz z materiałami i robocizną drukarki. Oznacza to, że budynek o powierzchni 100 metrów kwadratowych wydrukowany w tej technologii, kosztowałby zaledwie 90 000 złotych. Kwota ta wobec tego jest nawet o ⅓ niższa niż w przypadku standardowego budownictwa. 

Wszystko to sprawia, że dzięki domom drukowanym w 3D już niedługo może zostać rozwiązany problem bezdomności lub niskiego poziomu socjalnego mieszkańców najuboższych rejonów świata. 

Kto już drukuje domy w 3D na świecie?

Pierwszy na świecie dom wydrukowany w 3D został stworzony przez Chińczyków w 2015 roku. Jest to willa o powierzchni 1100 metrów kwadratowych. Następnie w 2017 roku amerykańska firma Apis Cor zaprezentowała dom, który powstał w zaledwie 24 godziny, wraz z pracami wykończeniowymi. Na swoim koncie drukowane w 3D domy mają już także Rosjanie, Belgowie, a także Polacy. Dlatego też szacuje się, że w ciągu najbliższych lat technologia ta z ciekawostki technologicznej stanie się standardem w nowoczesnym budownictwie i zacznie zyskiwać coraz większą grupę zwolenników. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wirtualny dom za… 2 mln złotych!
Wirtualny dom za… 2 mln złotych!
Wirtualny dom sprzedany za ponad 2 mln złotych! Przeczytaj o Mars House.
Czy zawód murarza jest opłacalny? Jak bezpiecznie wyjechać za granicę?
Czy zawód murarza jest opłacalny? Jak bezpiecznie wyjechać za granicę?
Czy jest to opłacalny zawód? Poznaj dostępne możliwości!
Żaluzje fasadowe – czy warto je kupić?
Żaluzje fasadowe – czy warto je kupić?
Żaluzje fasadowe to produkt, który w ostatnich latach cieszy się coraz lepszymi recenzjami.
Ostatnie wpisy