Dlaczego na OLX nie wyświetla się numer telefonu? Kontakt z ogłoszeniodawcą

Dlaczego na OLX nie wyświetla się numer telefonu? Kontakt z ogłoszeniodawcą

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

OLX to aktualnie jeden z najpopularniejszych serwisów aukcyjnych w Polsce. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników portal zdecydował się wprowadzić szereg zmian dotyczących publikacji numeru kontaktowego sprzedawcy. 

OLX – portal aukcyjny 

OLX to światowy lider na rynku ogłoszeń internetowych. Choć przez długi czas prym w Polsce wiodło Allegro, dziś zdecydowanie więcej osób decyduje się na internetowy handel za pośrednictwem trzyliterowego brandu. Dzieje się tak dlatego, że polityka pierwszej z wymienionych witryn z stopniowo prowadzi do utworzenia wirtualnej galerii o cenach zbliżonych do tych ze sklepów stacjonarnych, natomiast OLX postawiło na prosty, bezpośredni handel sąsiedzki, pozbawiony skomplikowanych procedur i kruczków prawnych. Jak wynika z danych zebranych przez Mediapanel, różnica między platformami stale się zmniejsza, a liczba użytkowników aplikacji mobilnej OLX w styczniu wynosiła ponad 5,5 miliona. 

Problemy z bezpieczeństwem użytkowników 

OLX od początku był prostą platformą, gdzie każdy zalogowany użytkownik mógł dodać ogłoszenie w jednej z kilkunastu kategorii. Handel był banalnie prosty – sprzedawca opisuje aukcje, potencjalny nabywca ma do dyspozycji jego numer oraz wiadomość prywatną, za pomocą których dopytuje o szczegóły oraz omawia finalizację transakcji. Ta mogła przebiegać na wiele sposobów: przez odbiór osobisty, wpłatę zaliczki lub wysyłkę pocztową. Szeroka baza numerów kontaktowych oraz powszechny dostęp do nich spowodował, że użytkownicy portalu stali się celem oszustów. 

Ci starali się złapać autorów internetowych akcji na jeden z powszechnie znanych sposobów: telefon z urzędu z prośbą o podanie danych osobowych, namowę na przesłanie niewielkiej sumy pieniędzy dla dalekiego krewnego, wiadomości z podejrzanymi linkami, głuche telefony naliczające bajońskie sumy za każdą minutę oczekiwania czy wysyłkę przedmiotu po zobaczeniu sfałszowanego potwierdzenia przelewu. Swoboda kontaktu z czasem zaczęła stanowić niebezpieczeństwo dla użytkowników portalu, którzy zaczęli nieco sceptycznie podchodzić do publikacji numeru komórkowego w sieci. 

OLX wprowadza zmiany 

OLX zdecydował się temu zaradzić. 14 maja zostały wprowadzone zmiany w regulaminie serwisu. „Numery telefonów w części ogłoszeń będą widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników. Nowe rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo Twoich danych na OLX, a także utrudni działalność oszustów kontaktujących się poza OLX. Pamiętaj – jeśli nie chcesz otrzymywać niepożądanych wiadomości czy telefonów, nie musisz podawać swojego numeru w ogłoszeniach OLX. Potencjalni kupujący skontaktują się z Tobą przez Wiadomości OLX i wtedy zdecydujesz, czy chcesz udostępnić im swoje dane kontaktowe” – tak brzmiał oficjalny komunikat, który znalazł się w skrzynce mailowej każdego z użytkowników. Portal postanowił również działać profilaktycznie, zachęcając do zapoznania się z dedykowanym aukcjom internetowym blogiem oraz serią artykułów o phishingu.

Modyfikacja polityki bezpieczeństwa z pewnością przyczyni się do spadku oszustw z wykorzystaniem numerów kontaktowych do sprzedawców. Trzeba jednak pamiętać, że internetowi oszuści potrafią obejść każde utrudnienia, dlatego warto zachować ostrożność bez względu na rangę podejmowanej transakcji.

Zdjęcie główne: Burst/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

 • Dariusz 03.01.2022

  ponieważ pierwotnie Mój olx był na mój wspólny z byłą żoną adres E-mail, który ze względu na nieużywanie został z automatu zdezaktywowany, nie mogę się zalogować,gdyż nr telefonu pozostał ten sam.Zmienił się adres E-mail.Jak to zrobić?.Brak też kontaktu tel. do OLX.

 • Florian 20.05.2022

  Jestem zalogowany a nie wyświetla mi się nr.tel.sprzedawcy i nie mogę wysyłać wiadomości do sprzedawcy…wyświetla komunikat",coś poszło nie tak"….

 • Karolina Waroch 01.09.2022

  Posiadam 2 konta na olx.Nie wiem z którego zamówiłam kurtkę za 639 złotych .Mileło 3 miesiące a ja nadal nie otrzymałam zamówionego fowarum Bardzo proszę o pomoc!

 • Arseniusz 04.12.2022

  Dlaczego brak kontaktu z osobą zainteresowaną zakupem

Rekomendowane
Jak obliczyć moc grzejnika?
Jak obliczyć moc grzejnika?
Dowiedz się, jak obliczyć moc grzejnika. Wzór i parametry korekcyjne w naszym artykule!
Piec wiszący – TOP 5 argumentów za jego posiadaniem
Piec wiszący – TOP 5 argumentów za jego posiadaniem
Piec wiszący to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli domów i mieszkań.
Wypożyczalnie choinek na święta – czy to ma sens w kolejnych latach?
Wypożyczalnie choinek na święta – czy to ma sens w kolejnych latach?
Wypożyczalnia choinek? Oto nowy pomysł wprowadzony w życie przez Volvo.
Ostatnie wpisy