Elektroniczny wizjer do drzwi – co to jest i jak działa?

Elektroniczny wizjer do drzwi – co to jest i jak działa?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej rozwiązań w naszych domach jest konstruowanych przy użyciu najnowszych technologii. W smart domach można spotkać już elektroniczne wizjery. Działają one o wiele sprawniej niż tradycyjne judasze, ale ich cel jest podobny – zobaczyć kto puka do naszych drzwi. Elektroniczny wizjer wyposażony jest w kamerę, którą montuje się przed drzwiami wejściowymi. Dzięki temu mamy doskonały obraz osoby, które chce wejść do naszego domu. 

Zamontowanie elektronicznego wizjera, to świetny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu lokatorów. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu nawet dzieci, które nie dosięgają do tradycyjnego wizjera, mogą swobodnie sprawdzić, kto puka do drzwi. Ma to duże znaczenie, gdy dziecko przebywa samo w mieszkaniu. Sprawdź, jakie są inne zalety posiadania elektronicznego wizjera w swoim domu. 

Wizjer klasyczny

Wizjer potocznie zwany judaszem, jest bardzo ważnym elementem wyposażenia naszego domu. Klasyczny wizjer to bardzo proste urządzenie. Skonstruowane jest zazwyczaj z dwóch soczewek, które są umieszczone na przeciwległych końcach metalowej tuby. Tuba jest następnie montowana wewnątrz drzwi wejściowych. Zazwyczaj otwór z judaszem znajduje się na wysokości wzroku dorosłego człowieka.

Niestety nie jest to urządzenie doskonałe, bo obraz po drugiej stronie drzwi jest często niewyraźny. Przez to, że klasyczny wizjer nie daje całkowitej pewności, kto stoi po drugiej stronie drzwi, nie jest to gwarancja naszego bezpieczeństwa. Ciężko będzie również ujrzeć twarz przybysza, kiedy światło na klatce schodowej nie działa lub wejście do domu jest słabo oświetlone. Warto zastanowić się nad praktyczniejszym i bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem, jakim jest wizjer elektroniczny. 

Jak działa wizjer elektroniczny?

Wizjer elektroniczny jest dość nowym urządzeniem na rynku. Nowa technologia pozwala zamontować wizjer, który będzie dostępnym rozwiązaniem dla wszystkich domowników. Dzięki wykorzystaniu kamery zainstalowanej przy drzwiach wejściowych możemy bezbłędnie identyfikować osoby, które chcą wejść do naszego domu. Poza wcześniej wspomnianą kamerą wizjer elektroniczny wyposażony jest również w ekran, na którym wyświetla się obraz rejestrowany przez oko obiektywu.

Kamera rozpoczyna nagrywanie zazwyczaj w momencie naciśnięcia dzwonka, dzięki czemu obraz nie jest bez sensu rejestrowany, kiedy pod drzwiami nikt nie stoi. Wbudowana karta pamięci pozwala zobaczyć, kto chciał dostać się do środka, kiedy nie było nas w domu i nie mogliśmy otworzyć drzwi. 

Rozwiązanie pomocne dla dzieci i osób starszych 

Jest to o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie, niż klasyczny wizjer, który nie jest dostępny dla dzieci oraz może stanowić problem dla osób starszych, które mają słaby wzrok. A to właśnie ta grupa domowników powinna najbardziej uważać, komu otwiera drzwi, aby nie wpuścić do środka osoby niepożądanej. Elektroniczna wersja pozwala na wysokiej jakości obraz tego, co dzieje się przed drzwiami wejściowymi. Mimo bardzo dobrej jakości urządzenia warto jednak uczulać dzieci, aby nie otwierały drzwi nikomu, kogo nie znają. 

>> Wideodomofon – wszystko co musisz wiedzieć

Zalety elektronicznego wizjera 

Dlaczego warto zamienić klasyczny wizjer na nowocześniejszą wersję elektroniczną? Zamontowanie kamery przed drzwiami wejściowymi pozwalają na oglądanie obrazu pod różnymi kątami oraz zbliżanie i oddalanie go. Dodatkowo niektóre modele wizjerów mają kamerę działającą na podczerwień, dzięki czemu możliwe jest również odtwarzanie dobrej jakości nagrania również w ciemności.

To znakomity sposób, aby zobaczyć, kto stoi po drugiej stronie drzwi nawet jeśli światło na klatce nie działa lub przestrzeń ta nie jest wystarczająca oświetlona. Elektroniczny wizjer może być również przydatny dla właścicieli domów jednorodzinnych, kiedy gość zapuka do drzwi po zmroku. Wizjery elektroniczne działają zazwyczaj na baterię, co sprawia, że nie potrzebne jest podłączanie ich do sieci elektrycznej kablami. Kolejnym plusem jest fakt, że kamery są dopasowane do standardowego otworu wizjera, dlatego do ich montażu nie są wymagane specjalne drzwi wejściowe. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie ogrzewanie do domu wybrać?
Jakie ogrzewanie do domu wybrać?
Wybór systemu ogrzewania do domu: komfort, efektywność i ochrona środowiska - co warto wiedzieć?
Oszczędzanie na ogrzewaniu: porady, które pomogą zmniejszyć rachunki za energię
Oszczędzanie na ogrzewaniu: porady, które pomogą zmniejszyć rachunki za energię
Odkryj skuteczne metody na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Praktyczne porady i innowacyjne rozwiązania, które pomogą Ci zaoszczędzić na energii w twoim domu.
Kolektory hybrydowe – gdzie się sprawdzą?
Kolektory hybrydowe – gdzie się sprawdzą?
Myślisz nad instalacją paneli fotowoltaicznych w swoim domu? Kolektor hybrydowy może pomóc Ci zsynchronizować produkcję energii elektrycznej z systemem podgrzewania wody.
Ostatnie wpisy