Nowy dom, nowe możliwości – jak sprawić, by był inteligentny?

Nowy dom, nowe możliwości – jak sprawić, by był inteligentny?

Smart home
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dynamiczny rozwój Internetu Rzeczy (IoT, od ang. Internet of Things) w ostatnich latach sprawia, że coraz częściej słyszymy o systemach inteligentnego domu jako dobrej inwestycji we własną wygodę i bezpieczeństwo. Systemy inteligentnego domu są także przywoływane jako przykład możliwości uzyskania wymiernych oszczędności dzięki optymalizacji i automatyzacji zarządzania budynkiem oraz znajdującymi się w nim systemami, jak np. ogrzewaniem, klimatyzacją, wentylacją czy oświetleniem. W jaki sposób sprawić, żeby zwyczajna nieruchomość zamieniła się w inteligentny dom, kiedy najlepiej się za to zabrać i ile trzeba zainwestować? O odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy ekspertów z polskiej firmy Futunext – wiodącego dostawcy kompleksowych instalacji Smart Home dla domów i obiektów komercyjnych.

Inteligentny dom, czyli jaki?

Zacznijmy od kwestii podstawowej, czyli określenia, czym tak naprawdę jest inteligentny dom. W świadomości wielu Polaków pierwszym skojarzeniem, jakie pojawia się w kontekście tego określenia, jest luksusowa rezydencja lub willa naszpikowana od piwnicy po dach nowoczesną techniką. Obraz ten jest jednak tylko w niewielkiej części zgodny z faktami.

Inteligentny dom to tak naprawdę każdy budynek mieszkalny, który został wyposażony w odpowiednio zaprojektowane i przygotowane okablowanie oraz urządzenia, dzięki którym znacznej poprawie ulega komfort życia oraz bezpieczeństwo mieszkańców takiego domu. Według ekspertów z firmy Futunext z prawdziwie inteligentnym domem mamy jednak do czynienia wtedy, gdy wszystkie te urządzenia i udogodnienia są połączone w jeden spójny i optymalnie współdziałający ekosystem.

Systemy inteligentnego domu – dlaczego warto w nie zainwestować?

Wbrew powszechnej opinii systemy Smart Home nie są wyłącznie fanaberią dla bogatych – oferują wymierne, realne korzyści w kilku niezwykle ważnych obszarach. Specjaliści z Futunext podkreślają przede wszystkim następujące korzyści:

– bezpieczeństwo – dotyczy to zarówno bezpieczeństwa w zakresie ochrony antywłamaniowej i antykradzieżowej, jak i bezpieczeństwa samej nieruchomości pod Twoją nieobecność. Odpowiednio zaprojektowany system inteligentnego domu będzie nie tylko imitował obecność domowników w trakcie Twojego urlopu, np. zapalając i gasząc światło w zdefiniowanych przez Ciebie pomieszczeniach, ale także poinformuje Cię natychmiast o tym, że ktoś wszedł na teren Twojej posesji. Dodatkowo czujniki zalania wykryją takie zdarzenie i odetną zawór wody, czujnik gazu ustrzeże Cię przed konsekwencjami niezakręcenia kurka w kuchence, a czujnik dymu i tlenku węgla poinformuje o groźnych dla Twojego życia substancjach wewnątrz domu.

– komfort – inteligentny dom to również znaczne ułatwienie różnego rodzaju uciążliwych czynności, jak choćby zasuwanie (bądź rozsuwanie) rolet, otwieranie furtki, sterowanie światłem i multimediami. Dzięki rozwiązaniom Smart Home możesz zautomatyzować szereg czynności, które normalnie trzeba byłoby wykonać po wyjściu z domu – np. włączenie alarmu, wyłączenie świateł, wyłączenie klimatyzacji, wyłączenie multimediów i zamknięcie drzwi wejściowych.

– oszczędności – systemy inteligentnego domu pozwalają uzyskać realne oszczędności dzięki optymalizacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, automatyzacji sterowania ogrzewaniem, a także poprzez automatyzację wyłączania konkretnych obwodów elektrycznych i oświetleniowych, pomp obiegowych i cyrkulacyjnych. Możliwe jest także zredukowanie ryzyka wystąpienia szkód np. w wyniku zalania, ulatniania się gazu czy pożaru.

Najpopularniejsze systemy Smart Home w Polsce

Spośród niemałej liczby systemów Smart Home dostępnych na polskim rynku największą popularnością wśród inwestorów cieszą się m.in. KNX i Grenton. Warto w tym miejscu przypomnieć najważniejsze cechy każdego z nich.

KNX

KNX to aktualnie obowiązujący międzynarodowy standard w zakresie automatyki budynków, opracowany jako system otwarty, bez centralnej jednostki sterującej. W praktyce przekłada się to na uniwersalność i pełną kompatybilność urządzeń w standardzie KNX zarówno jeśli chodzi o kompatybilność wsteczną, jak i o zgodność z urządzeniami, które będą produkowane w przyszłości. Systemy w standardzie KNX można także łatwo rozbudowywać i modyfikować bez ingerencji w fizyczną strukturę budynku.

Grenton

Grenton to polski system automatyki budynków, opracowany jako system o strukturze zamkniętej. W związku z tym do prawidłowego działania wymaga jednostki centralnej, która jest odpowiedzialna za sterowanie całością systemu. W przypadku awarii dowolnego komponentu system przestaje funkcjonować, co jest poważną wadą rozwiązań marki Grenton. Warto także mieć na uwadze, że kompatybilność rozwiązań Grenton z komponentami starszych generacji jest dość ograniczona (a nierzadko niedostępna), co zwiększa koszty ewentualnej rozbudowy.

Futunext – kompleksowe instalacje Smart Home

Futunext jest polską firmą, która specjalizuje się w kompleksowej realizacji systemów Smart Home dla budynków mieszkalnych oraz nieruchomości komercyjnych. Najwyższa jakość obsługi i oferowanych usług, a także spójne standardy pracy, komplet usług projektowych i instalacyjnych pozwalają Futunext skutecznie realizować nawet najbardziej ambitne projekty.

Więcej informacji o ofercie Futunext i możliwościach, jakie daje optymalnie dobrany system Smart Home, można znaleźć bezpośrednio na stronie firmy pod adresem https://www.futunext.com

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zapłacić mandat przez internet?
Jak zapłacić mandat przez internet?
Złamałeś przepisy drogowe i dostałeś od policji mandat? Dowiedz się, jak w prosty sposób go opłacić za pomocą bankowości internetowej. To prostsze, niż myślisz!
Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły?
Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły?
Przeczytaj o tym, jak pomóc dziecku w przygotowaniu do powrotu do szkoły.
Kamery budowlane – bezpieczeństwo i monitoring na budowie
Kamery budowlane – bezpieczeństwo i monitoring na budowie
Kamery budowlane to urządzenia służące do monitorowania oraz zabezpieczania terenów budowlanych. W dzisiejszych czasach, kiedy bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych czynników w pracy budowlanej, kamery są niemal nieodłącznym elementem wyposażenia każdej budowy. Warto zwrócić uwagę, że aby zapewnić niezawodne działanie kamer budowlanych, muszą one posiadać dobrej jakości kartę SIM.
Ostatnie wpisy