Nowy dom, nowe możliwości – jak sprawić, by był inteligentny?

Nowy dom, nowe możliwości – jak sprawić, by był inteligentny?

Smart home
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dynamiczny rozwój Internetu Rzeczy (IoT, od ang. Internet of Things) w ostatnich latach sprawia, że coraz częściej słyszymy o systemach inteligentnego domu jako dobrej inwestycji we własną wygodę i bezpieczeństwo. Systemy inteligentnego domu są także przywoływane jako przykład możliwości uzyskania wymiernych oszczędności dzięki optymalizacji i automatyzacji zarządzania budynkiem oraz znajdującymi się w nim systemami, jak np. ogrzewaniem, klimatyzacją, wentylacją czy oświetleniem. W jaki sposób sprawić, żeby zwyczajna nieruchomość zamieniła się w inteligentny dom, kiedy najlepiej się za to zabrać i ile trzeba zainwestować? O odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy ekspertów z polskiej firmy Futunext – wiodącego dostawcy kompleksowych instalacji Smart Home dla domów i obiektów komercyjnych.

Inteligentny dom, czyli jaki?

Zacznijmy od kwestii podstawowej, czyli określenia, czym tak naprawdę jest inteligentny dom. W świadomości wielu Polaków pierwszym skojarzeniem, jakie pojawia się w kontekście tego określenia, jest luksusowa rezydencja lub willa naszpikowana od piwnicy po dach nowoczesną techniką. Obraz ten jest jednak tylko w niewielkiej części zgodny z faktami.

Inteligentny dom to tak naprawdę każdy budynek mieszkalny, który został wyposażony w odpowiednio zaprojektowane i przygotowane okablowanie oraz urządzenia, dzięki którym znacznej poprawie ulega komfort życia oraz bezpieczeństwo mieszkańców takiego domu. Według ekspertów z firmy Futunext z prawdziwie inteligentnym domem mamy jednak do czynienia wtedy, gdy wszystkie te urządzenia i udogodnienia są połączone w jeden spójny i optymalnie współdziałający ekosystem.

Systemy inteligentnego domu – dlaczego warto w nie zainwestować?

Wbrew powszechnej opinii systemy Smart Home nie są wyłącznie fanaberią dla bogatych – oferują wymierne, realne korzyści w kilku niezwykle ważnych obszarach. Specjaliści z Futunext podkreślają przede wszystkim następujące korzyści:

– bezpieczeństwo – dotyczy to zarówno bezpieczeństwa w zakresie ochrony antywłamaniowej i antykradzieżowej, jak i bezpieczeństwa samej nieruchomości pod Twoją nieobecność. Odpowiednio zaprojektowany system inteligentnego domu będzie nie tylko imitował obecność domowników w trakcie Twojego urlopu, np. zapalając i gasząc światło w zdefiniowanych przez Ciebie pomieszczeniach, ale także poinformuje Cię natychmiast o tym, że ktoś wszedł na teren Twojej posesji. Dodatkowo czujniki zalania wykryją takie zdarzenie i odetną zawór wody, czujnik gazu ustrzeże Cię przed konsekwencjami niezakręcenia kurka w kuchence, a czujnik dymu i tlenku węgla poinformuje o groźnych dla Twojego życia substancjach wewnątrz domu.

– komfort – inteligentny dom to również znaczne ułatwienie różnego rodzaju uciążliwych czynności, jak choćby zasuwanie (bądź rozsuwanie) rolet, otwieranie furtki, sterowanie światłem i multimediami. Dzięki rozwiązaniom Smart Home możesz zautomatyzować szereg czynności, które normalnie trzeba byłoby wykonać po wyjściu z domu – np. włączenie alarmu, wyłączenie świateł, wyłączenie klimatyzacji, wyłączenie multimediów i zamknięcie drzwi wejściowych.

– oszczędności – systemy inteligentnego domu pozwalają uzyskać realne oszczędności dzięki optymalizacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, automatyzacji sterowania ogrzewaniem, a także poprzez automatyzację wyłączania konkretnych obwodów elektrycznych i oświetleniowych, pomp obiegowych i cyrkulacyjnych. Możliwe jest także zredukowanie ryzyka wystąpienia szkód np. w wyniku zalania, ulatniania się gazu czy pożaru.

Najpopularniejsze systemy Smart Home w Polsce

Spośród niemałej liczby systemów Smart Home dostępnych na polskim rynku największą popularnością wśród inwestorów cieszą się m.in. KNX i Grenton. Warto w tym miejscu przypomnieć najważniejsze cechy każdego z nich.

KNX

KNX to aktualnie obowiązujący międzynarodowy standard w zakresie automatyki budynków, opracowany jako system otwarty, bez centralnej jednostki sterującej. W praktyce przekłada się to na uniwersalność i pełną kompatybilność urządzeń w standardzie KNX zarówno jeśli chodzi o kompatybilność wsteczną, jak i o zgodność z urządzeniami, które będą produkowane w przyszłości. Systemy w standardzie KNX można także łatwo rozbudowywać i modyfikować bez ingerencji w fizyczną strukturę budynku.

Grenton

Grenton to polski system automatyki budynków, opracowany jako system o strukturze zamkniętej. W związku z tym do prawidłowego działania wymaga jednostki centralnej, która jest odpowiedzialna za sterowanie całością systemu. W przypadku awarii dowolnego komponentu system przestaje funkcjonować, co jest poważną wadą rozwiązań marki Grenton. Warto także mieć na uwadze, że kompatybilność rozwiązań Grenton z komponentami starszych generacji jest dość ograniczona (a nierzadko niedostępna), co zwiększa koszty ewentualnej rozbudowy.

Futunext – kompleksowe instalacje Smart Home

Futunext jest polską firmą, która specjalizuje się w kompleksowej realizacji systemów Smart Home dla budynków mieszkalnych oraz nieruchomości komercyjnych. Najwyższa jakość obsługi i oferowanych usług, a także spójne standardy pracy, komplet usług projektowych i instalacyjnych pozwalają Futunext skutecznie realizować nawet najbardziej ambitne projekty.

Więcej informacji o ofercie Futunext i możliwościach, jakie daje optymalnie dobrany system Smart Home, można znaleźć bezpośrednio na stronie firmy pod adresem https://www.futunext.com

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki obrus warto kupić?
Jaki obrus warto kupić?
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom obrusów oraz czynnikom, które warto wziąć pod uwagę przy ich wyborze.
Zanurz się w fascynującym świecie wirtualnej rozrywki
Zanurz się w fascynującym świecie wirtualnej rozrywki
Zagraj w niezapomniane gry i odkryj fascynujący świat rozrywki. Przygotuj się na emocje, przygody i niesamowitą zabawę/
Jak prawidłowo malować drzwi ukryte bezprzylgowe? Poradnik, jak to robić krok po kroku
Jak prawidłowo malować drzwi ukryte bezprzylgowe? Poradnik, jak to robić krok po kroku
Poradnik prezentujący metody malowania drzwi ukrytych bezprzylgowych. Dowiedz się, jak uzyskać idealne efekty, krok po kroku.
Ostatnie wpisy