Fotowoltaika – czy ma sens?

Fotowoltaika – czy ma sens?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Panele fotowoltaiczne inaczej zwane słonecznymi to urządzenie, które pozwala na zamianę energii słonecznej na prąd. Biorąc pod uwagę obecną drożyznę oraz niepewną sytuację na świecie, takie rozwiązanie wydaje się całkiem rozsądne. Czy jednak naprawdę warto inwestować w fotowoltaikę? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Czym jest fotowoltaika?

Oficjalna definicja fotowoltaiki mówi, że jest to proces wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słońca. Pomimo krótkiej formy można ją uznać za wyczerpującą temat. Dzięki fotowoltaice możesz zasilać urządzenia przenośne, korzystać z ogrzewania mieszkania oraz wody. W skali globalnej fotowoltaika jest jednym z najpopularniejszych źródeł energii odnawialnej i pomaga we wdrażaniu przyzwyczajeń, które wpływają na zmiany klimatu. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu paneli: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/ubezpieczenie-paneli-fotowoltaicznych-ile-kosztuje/413.html.

Jak to działa?

Wiele zależy od materiału, z jakiego jest zbudowany półprzewodnik w panelach. Samo działanie paneli odbywa się na poziomie ogniw. W dużym skrócie wygląda to tak, że fotony zderzają się z elektronami i przekazują im w ten sposób swoją energię. To wszystko prowadzi do wybicia elektronów z orbit atomowych i powstaje różnica potencjałów. Konstrukcja samego ogniwa sprawia, że możliwe jest wykorzystanie powstałej różnicy i sprawienie, że na elektrodach wyjściowych pojawia się napięcie.

No dobrze, ale skąd bierze się prąd?

Energia słoneczna jest przekazywana do inwertera, a ten przekształca ją na prąd ziemny. To właśnie ten rodzaj prądu jest szeroko wykorzystywany w domowych gniazdkach. Inwerter (falownik) kontroluje całą pracę paneli i dopasowuje parametru prądu, jakie może wykorzystywać końcowy użytkownik. Żeby jednak fotowoltaika miała szansę Ci się przydać, niezbędny okazuje się licznik dwukierunkowy, a ten montuje zakład energetyczny.

Gdzie montować fotowoltaikę?

Zazwyczaj panele fotowoltaiczne można spotkać na dachach budynków mieszkalnych i nie tylko, na wiatach oraz na garażach. Jeśli nie ma żadnych obiektów, które mogą zakłócać dostęp promieni słonecznych do paneli, te bez najmniejszych przeszkód produkują energię elektryczną i w ten sposób zasilają Twoje gospodarstwo domowe. Żywotność przeciętnych paneli to od 25 do 30 lat.

Na czym polega oszczędność?

Panele fotowoltaiczne powinny być traktowane przede wszystkim jako inwestycja. Głównym atutem tego typu rozwiązania jest niezależność energetyczna, jaką uzyskuje użytkownika paneli. Ciężko jednoznacznie opisać jak bardzo obniżą się rachunki za prąd w związku ze zmianą formy zasilania, ale na pewno będzie to znaczna kwota. Trudność wynika z faktu, że prawdziwe oszczędności zaczynają się po kilku latach, gdy już panele „się zwrócą”.

Fotowoltaika to ekologiczne i efektywne rozwiązanie, umożliwiające produkcję energii elektrycznej. Na początku konieczna jest inwestycja w wysokości od 16 do 18 tysięcy złotych, ale kwota ta w stosunkowo krótkim czasie zwraca się w postaci oszczędności w rachunkach za prąd.

Fot. unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zabezpieczanie ogrodu: skuteczne metody na ochronę przed szkodnikami i intruzami
Zabezpieczanie ogrodu: skuteczne metody na ochronę przed szkodnikami i intruzami
Odkryj skuteczne metody zabezpieczania ogrodu przed niechcianymi intruzami i szkodnikami. Spraw, aby Twoje zielone miejsce było bezpieczne i zdrowe, o każdej porze roku.
Smart dom – bezpieczeństwo i funkcjonalność
Smart dom – bezpieczeństwo i funkcjonalność
Inteligentne żarówki - wygoda, bezpieczeństwo i dostosowanie światła do Twoich potrzeb w smart domu.
Rodzaje żarówek – nowoczesne i klasyczne
Rodzaje żarówek – nowoczesne i klasyczne
Jakie rodzaje żarówek wyróżniamy? Czym się charakteryzują poszczególne modele? Zajrzyjcie do naszego krótkiego przewodnika, aby poznać odpowiedzi!
Ostatnie wpisy