Fotowoltaika – czy ma sens?

Fotowoltaika – czy ma sens?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Panele fotowoltaiczne inaczej zwane słonecznymi to urządzenie, które pozwala na zamianę energii słonecznej na prąd. Biorąc pod uwagę obecną drożyznę oraz niepewną sytuację na świecie, takie rozwiązanie wydaje się całkiem rozsądne. Czy jednak naprawdę warto inwestować w fotowoltaikę? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Czym jest fotowoltaika?

Oficjalna definicja fotowoltaiki mówi, że jest to proces wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słońca. Pomimo krótkiej formy można ją uznać za wyczerpującą temat. Dzięki fotowoltaice możesz zasilać urządzenia przenośne, korzystać z ogrzewania mieszkania oraz wody. W skali globalnej fotowoltaika jest jednym z najpopularniejszych źródeł energii odnawialnej i pomaga we wdrażaniu przyzwyczajeń, które wpływają na zmiany klimatu. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu paneli: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/ubezpieczenie-paneli-fotowoltaicznych-ile-kosztuje/413.html.

Jak to działa?

Wiele zależy od materiału, z jakiego jest zbudowany półprzewodnik w panelach. Samo działanie paneli odbywa się na poziomie ogniw. W dużym skrócie wygląda to tak, że fotony zderzają się z elektronami i przekazują im w ten sposób swoją energię. To wszystko prowadzi do wybicia elektronów z orbit atomowych i powstaje różnica potencjałów. Konstrukcja samego ogniwa sprawia, że możliwe jest wykorzystanie powstałej różnicy i sprawienie, że na elektrodach wyjściowych pojawia się napięcie.

No dobrze, ale skąd bierze się prąd?

Energia słoneczna jest przekazywana do inwertera, a ten przekształca ją na prąd ziemny. To właśnie ten rodzaj prądu jest szeroko wykorzystywany w domowych gniazdkach. Inwerter (falownik) kontroluje całą pracę paneli i dopasowuje parametru prądu, jakie może wykorzystywać końcowy użytkownik. Żeby jednak fotowoltaika miała szansę Ci się przydać, niezbędny okazuje się licznik dwukierunkowy, a ten montuje zakład energetyczny.

Gdzie montować fotowoltaikę?

Zazwyczaj panele fotowoltaiczne można spotkać na dachach budynków mieszkalnych i nie tylko, na wiatach oraz na garażach. Jeśli nie ma żadnych obiektów, które mogą zakłócać dostęp promieni słonecznych do paneli, te bez najmniejszych przeszkód produkują energię elektryczną i w ten sposób zasilają Twoje gospodarstwo domowe. Żywotność przeciętnych paneli to od 25 do 30 lat.

Na czym polega oszczędność?

Panele fotowoltaiczne powinny być traktowane przede wszystkim jako inwestycja. Głównym atutem tego typu rozwiązania jest niezależność energetyczna, jaką uzyskuje użytkownika paneli. Ciężko jednoznacznie opisać jak bardzo obniżą się rachunki za prąd w związku ze zmianą formy zasilania, ale na pewno będzie to znaczna kwota. Trudność wynika z faktu, że prawdziwe oszczędności zaczynają się po kilku latach, gdy już panele „się zwrócą”.

Fotowoltaika to ekologiczne i efektywne rozwiązanie, umożliwiające produkcję energii elektrycznej. Na początku konieczna jest inwestycja w wysokości od 16 do 18 tysięcy złotych, ale kwota ta w stosunkowo krótkim czasie zwraca się w postaci oszczędności w rachunkach za prąd.

Fot. unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Marka LEGO rezygnuje z plastiku?
Marka LEGO rezygnuje z plastiku?
Już niedługo klocki LEGO mają być wykonywane z ekologicznego tworzywa. Firma definitywnie rezygnuje z plastiku. Zaskakująca wiadomość dla fanów klasyki! Ale czy… prawdziwa?
Ekogroszek: Czym jest i jakie są jego zalety?
Ekogroszek: Czym jest i jakie są jego zalety?
Ekogroszek — ekologiczne paliwo stałe z wysoką wydajnością energetyczną. Odkryj zalety i inwestuj w przyszłość ogrzewania!
Przydomowe przepompownie ścieków – optymalne rozwiązanie dla domów bez kanalizacji
Przydomowe przepompownie ścieków – optymalne rozwiązanie dla domów bez kanalizacji
Przydomowe przepompownie ścieków to urządzenia, które umożliwiają odprowadzenie ścieków z domu do miejskiej kanalizacji, pomimo braku odpowiedniej infrastruktury. Dzięki temu rozwiązaniu, mieszkańcy domów jednorodzinnych, domów letniskowych czy działek rekreacyjnych, nie muszą martwić się o zagospodarowanie ścieków.
Ostatnie wpisy