Inteligentne żarówki – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Inteligentne żarówki – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz chętniej wprowadzamy w swoich domach systemy smart home. Wśród ich elementów istotne są między innymi żarówki. Co warto wiedzieć o inteligentnych żarówkach i na co zwracać uwagę przed ich zakupem?

Smart home to system, dzięki któremu możliwe jest zarządzanie domowymi urządzeniami w automatyczny sposób bądź przy pomocy jednostki centralnej, na przykład telefonu. W systemie smart home znaczące jest oświetlenie. Jakie korzyści możemy czerpać z inteligentnego oświetlenia?

Dlaczego warto zdecydować się na inteligentne żarówki?

Najnowsze inteligentne żarówki mają wbudowane sterowniki, dzięki którym możemy połączyć je z naszym smartfonem, wykorzystując Wi-Fi czy Bluetooth. Żarówki smart cechują się funkcjonalnością, a korzystanie z nich przekłada się na wygodę w codziennym życiu. Poprzez dedykowane aplikacje sterujące mamy możliwość wybierania barwy światła z poziomu telefonu. Co istotne, światło może dopasowywać swoją barwę do pory dnia, a także automatycznie się zapalać i gasić. Automatycznie zapalające się światła mogą odstraszać potencjalnych włamywaczy, więc wpływają na budowanie poczucia bezpieczeństwa.

W sterowaniu oświetleniem pomagają asystenci głosowi, którzy często są zintegrowani z poszczególnymi systemami. Osoby korzystające z Asystenta Google czy Amazon Alexa mają możliwość głosowego sterowania oświetleniem.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu inteligentnych żarówek?

Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w produkty jednego producenta. Dzięki temu łatwiej będzie połączyć ze sobą urządzenia w systemie smart home, bez konieczności instalowania kolejnych sterowników czy dodatkowych programów. Przełoży się to na wygodne korzystanie z aplikacji sterującej.

Dobrym pomysłem jest wybieranie żarówek wspierających komunikację bezprzewodową, a więc takich, które nie wymagają przewodów lub paneli sterujących. W ten sposób zaoszczędzimy na opłatach instalacyjnych. Najlepiej wybierać żarówki, które wspierają Wi-Fi, ponieważ dzięki temu będziemy mogli sterować nią nawet po wyjściu z domu, oraz tryb RGB, umożliwiający wyświetlanie milionów kolorów. Tryb RGB ułatwia dopasowanie barwy światła do naszych potrzeb.

Inteligentne żarówki zazwyczaj są wykonywane w technologii LED, mimo to podczas ich zakupu zwracajmy uwagę na takie parametry, jak: moc, żywotność, gwint, ilość emitowanego światła, strumień świetlny, natężenie światła itd.

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem inteligentnych żarówek?

Warto podkreślić, że żarówki smart z zewnątrz niczym nie różnią się od tradycyjnych modeli. Co za tym idzie – wkręca się je jak zwykłe żarówki, więc bez problemu umieścimy je w każdej lampie. Powinniśmy zwracać uwagę jedynie na rodzaj zastosowanego gwintu do mocowania.

A co z kosztami? Musimy mieć na uwadze, że zbudowanie oświetlenia opartego tylko na żarówkach smart będzie o wiele droższe, niż korzystanie z tradycyjnych produktów. Najtańsza inteligentna żarówka sterowana na podczerwień kosztuje około 30 zł. Zakup pojedynczej sztuki nie powinien wpłynąć na stan naszego konta, ale wyposażenie całego domu w inteligentne żarówki wiąże się z wysokimi kosztami. Rozwiązaniem jest systematyczne kupowanie kolejnych sztuk. Z czasem wymienimy żarówki we wszystkich pomieszczeniach.

Zdj. główne: Jack Carter/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną lokalizację na biznesowe spotkanie?
Jak wybrać idealną lokalizację na biznesowe spotkanie?
Zdobądź wskazówki na temat wyboru lokacji na spotkanie biznesowe, które będą sprzyjać produktywności i komfortowi wszystkich uczestników.
Tworzenie domowej strefy gier: poradnik dla miłośników rozrywki
Tworzenie domowej strefy gier: poradnik dla miłośników rozrywki
Odkryj, jak stworzyć doskonałą domową strefę gier, która zapewni Ci i Twoim bliskim niezapomniane momenty rozrywki. Dowiedz się jakie sprzęty i gry wybrać oraz jak urządzić przestrzeń.
Nowoczesne technologie w ogrzewaniu domu: Oszczędzaj energię i pieniądze
Nowoczesne technologie w ogrzewaniu domu: Oszczędzaj energię i pieniądze
Wykorzystaj nowoczesne technologie w ogrzewaniu domu, by oszczędzać energię i pieniądze!
Ostatnie wpisy