Inteligentne żarówki – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Inteligentne żarówki – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz chętniej wprowadzamy w swoich domach systemy smart home. Wśród ich elementów istotne są między innymi żarówki. Co warto wiedzieć o inteligentnych żarówkach i na co zwracać uwagę przed ich zakupem?

Smart home to system, dzięki któremu możliwe jest zarządzanie domowymi urządzeniami w automatyczny sposób bądź przy pomocy jednostki centralnej, na przykład telefonu. W systemie smart home znaczące jest oświetlenie. Jakie korzyści możemy czerpać z inteligentnego oświetlenia?

Dlaczego warto zdecydować się na inteligentne żarówki?

Najnowsze inteligentne żarówki mają wbudowane sterowniki, dzięki którym możemy połączyć je z naszym smartfonem, wykorzystując Wi-Fi czy Bluetooth. Żarówki smart cechują się funkcjonalnością, a korzystanie z nich przekłada się na wygodę w codziennym życiu. Poprzez dedykowane aplikacje sterujące mamy możliwość wybierania barwy światła z poziomu telefonu. Co istotne, światło może dopasowywać swoją barwę do pory dnia, a także automatycznie się zapalać i gasić. Automatycznie zapalające się światła mogą odstraszać potencjalnych włamywaczy, więc wpływają na budowanie poczucia bezpieczeństwa.

W sterowaniu oświetleniem pomagają asystenci głosowi, którzy często są zintegrowani z poszczególnymi systemami. Osoby korzystające z Asystenta Google czy Amazon Alexa mają możliwość głosowego sterowania oświetleniem.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu inteligentnych żarówek?

Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w produkty jednego producenta. Dzięki temu łatwiej będzie połączyć ze sobą urządzenia w systemie smart home, bez konieczności instalowania kolejnych sterowników czy dodatkowych programów. Przełoży się to na wygodne korzystanie z aplikacji sterującej.

Dobrym pomysłem jest wybieranie żarówek wspierających komunikację bezprzewodową, a więc takich, które nie wymagają przewodów lub paneli sterujących. W ten sposób zaoszczędzimy na opłatach instalacyjnych. Najlepiej wybierać żarówki, które wspierają Wi-Fi, ponieważ dzięki temu będziemy mogli sterować nią nawet po wyjściu z domu, oraz tryb RGB, umożliwiający wyświetlanie milionów kolorów. Tryb RGB ułatwia dopasowanie barwy światła do naszych potrzeb.

Inteligentne żarówki zazwyczaj są wykonywane w technologii LED, mimo to podczas ich zakupu zwracajmy uwagę na takie parametry, jak: moc, żywotność, gwint, ilość emitowanego światła, strumień świetlny, natężenie światła itd.

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem inteligentnych żarówek?

Warto podkreślić, że żarówki smart z zewnątrz niczym nie różnią się od tradycyjnych modeli. Co za tym idzie – wkręca się je jak zwykłe żarówki, więc bez problemu umieścimy je w każdej lampie. Powinniśmy zwracać uwagę jedynie na rodzaj zastosowanego gwintu do mocowania.

A co z kosztami? Musimy mieć na uwadze, że zbudowanie oświetlenia opartego tylko na żarówkach smart będzie o wiele droższe, niż korzystanie z tradycyjnych produktów. Najtańsza inteligentna żarówka sterowana na podczerwień kosztuje około 30 zł. Zakup pojedynczej sztuki nie powinien wpłynąć na stan naszego konta, ale wyposażenie całego domu w inteligentne żarówki wiąże się z wysokimi kosztami. Rozwiązaniem jest systematyczne kupowanie kolejnych sztuk. Z czasem wymienimy żarówki we wszystkich pomieszczeniach.

Zdj. główne: Jack Carter/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do domu – Poradnik inwestora
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do domu – Poradnik inwestora
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać i czym się przy tym kierować, aby dobrać jak najlepsze drzwi zewnętrzne?
Sposoby, które ułatwią Ci urządzenie wspólnego pokoju dziecięcego
Sposoby, które ułatwią Ci urządzenie wspólnego pokoju dziecięcego
Pokój dla dwójki rodzeństwa? Wow, to spore wyzwanie! Nie ma jednak rzeczy nie do wykonania. Sprawdź sprawdzone sposoby na to, aby urządzić praktyczną przestrzeń.
Jak wybrać idealną bawełnianą pościel dla komfortu naszego snu?
Jak wybrać idealną bawełnianą pościel dla komfortu naszego snu?
Dowiedz się, jakie kluczowe czynniki brać pod uwagę przy wyborze bawełnianej pościeli, aby zapewnić sobie najwyższy komfort snu i uniknąć alergii.
Ostatnie wpisy