Szyby przeciwsłoneczne – sposób na większy komfort w domu?

Szyby przeciwsłoneczne – sposób na większy komfort w domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Szyby przeciwsłoneczne to nowoczesne rozwiązanie, które chroni wnętrze przed przegrzaniem. Jakie są plusy i minusy zakupu szyb przeciwsłonecznych i co warto wiedzieć o tej technologii?

Co to są szyby przeciwsłoneczne? Rodzaje szkła

Obecnie na rynku możemy wybrać jeden z kilku rodzajów szkła przeciwsłonecznego. Wyróżniamy 3 grupy: 

  • szyby przeciwsłoneczne absorpcyjne – są produkowane ze szkła barwionego w masie (najczęściej w kolorze brązowym, zielonym, grafitowym, niebieskim). Zmniejszają nagrzewanie wnętrz poprzez pochłanianie (absorpcję) energii cieplnej;
  • szyby przeciwsłoneczne refleksyjne – powstają poprzez  naniesienie na szkło powłoki z metali/tlenków metali, szkło odbija większość energii słonecznej i w ten sposób pomieszczenie się nie przegrzewa;
  • szyby przeciwsłoneczne selektywne – w tym przypadku szkło selektywne ma błękitny odcień, a w komorze szyb zespolonych występuje Argon (gaz szlachetny), który ogranicza przenikanie energii słonecznej i poprawia izolacyjność cieplną o około 20%.

Szyby przeciwsłoneczne – zalety tego rozwiązania

Szyby przeciwsłoneczne znajdują szerokie zastosowanie we współczesnej architekturze. Są wykorzystywane nie tylko w domach prywatnych, ale też budynkach użyteczności publicznej: muzeach, szkołach, urzędach. Zalety szyb przeciwsłonecznych to:

  • zmniejszenie kosztów eksploatacji, dzięki obniżeniu kosztów związanych z koniecznością używania klimatyzacji,
  • większy komfort przebywania w pomieszczeniu latem,
  • doskonała ochrona przed słońcem – w zależności od modelu, szyba przeciwsłoneczna jest w stanie zatrzymać 50-75% energii słonecznej, dzięki czemu doskonale chroni przed słońcem.

Czy szyby przeciwsłoneczne mają jakieś wady?

Wiele osób, które planują zakup stolarki okiennej, zastanawia się, czy szyby chroniące przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym mają jakieś wady. Minusem może być koszt zakupu tego typu szyb – musimy liczyć się z tym, że zapłacimy 20-30% więcej, niż w przypadku standardowej wersji. Niektóre szyby przeciwsłoneczne ze względu na lekkie zabarwienie czy przepuszczalność światła mogą być nieco słabsze.

>> Zobacz też: Zmiana ogrzewania na elektryczne – jak to przeprowadzić?

U kogo najlepiej sprawdzą się szyby przeciwsłoneczne?

Szyby przeciwsłoneczne to idealne rozwiązanie w przypadku nowoczesnych budynków z dużymi i licznymi przeszkleniami. Montaż okien ze zwykłymi szybami powoduje intensywne nagrzewanie się pomieszczeń. Promienie słoneczne sprzyjają blaknięciu mebli i kolorów na ścianach. Wysoka temperatura sprawia, że czujemy dyskomfort, a konieczność klimatyzowania wnętrz zwiększa rachunki za prąd. Tak więc szyby chroniące przed słońcem sprawdzą się w przypadku osób, które chcą cieszyć się komfortem nawet podczas największych upałów i cenią oszczędne rozwiązania.

Ile kosztują szyby chroniące przed słońce?

Czy każdy może pozwolić sobie na zakup szyb przeciwsłonecznych? Jaki to koszt? Za standardowe białe, dwuskrzydłowe okno (nie wliczając montażu) zapłacimy około 700 złotych. Natomiast okno z szybą przeciwsłoneczną to wydatek rzędu 1000 złotych. Oczywiście w zależności od danego pakietu szybowego kwoty mogą się różnić.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym praktycznym wskazówkom zainwestujecie w okna przeciwsłoneczne, ciesząc się z komfortu, jaki oferują każdego dnia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najbardziej oczekiwane premiery gier 2021
Najbardziej oczekiwane premiery gier 2021
Rok 2021 przyniesie nam nowe odsłony starych i lubianych tytułów gier. Na pewno każdy gracz znajdzie coś idealnego dla siebie.
Ekipa Friza na giełdzie – będzie kolejny fenomen?
Ekipa Friza na giełdzie – będzie kolejny fenomen?
Grupa twórców internetowych pod nazwą Ekipa bije rekordy popularności. Każdy ich projekt spotyka się z ogromnym entuzjazmem nastolatków i nie tylko. Twórcy internetowi wiedzą jak wykorzystać swoją sławę. Ich nowym celem jest wejście na giełdę? Czy i tam odniosą spektakularny sukces?
Co najczęściej wchodzi w skład kompleksowych usług elektrycznych?
Co najczęściej wchodzi w skład kompleksowych usług elektrycznych?
Kompleksowe usługi elektryczne obejmują szeroki zakres działań, mających na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia w zakresie instalacji elektrycznych.
Ostatnie wpisy