Artykuł sponsorowany
Inteligentne domy, czyli domy przyszłości, to budynki z integralnym systemem zarządzającym przeróżnymi funkcjami. Bardzo ważną rolę w tworzeniu tak działającego gospodarstwa domowego tworzą czujniki – odpowiadają one za sprawność infrastruktury, bezpieczeństwo i komfort.
Czujniki, które możesz zainstalować w swoim inteligentnym domu są bardzo różne i będą odpowiadać za zupełnie odmienne obszary życia. Dzięki jednym możesz na bieżąco monitorować panujące w budynku parametry (na przykład temperaturę czy wilgoć), stan różnych sprzętów, otwarcie okien i drzwi czy upewnić się (nawet na odległość), że w domu nie wydarzyło się nic niebezpiecznego. To, które z nich zdecydujesz się zainstalować, zależy od Ciebie. Sprawdź ofertę dostępną w sklepie z elektroniką Botland i wybierz najbardziej optymalne rozwiązanie!
Podstawowym rodzajem czujników obecnych w inteligentnym domu są czujniki temperatury i wilgoci, które informują Cię o parametrach panujących w budynku. Sprzęt ten jest stosunkowo tani, ale pozwala na komfortowe i bezpieczne zarządzanie gospodarstwem. Dzięki czujnikom temperatury możesz określić, czy nie zostawiłeś włączonego ogrzewania (a dzięki odpowiednim systemom możesz zaprogramować zakręcenie grzejników jeszcze zanim wrócisz z pracy). Z kolei pomiar wilgotności będzie Cię informował chociażby o ryzyko rozwoju grzybów i pleśni w Twoim domu, a także skuteczności izolacji. Czujnik temperatury i wilgoci pozwalają więc na tworzenie znacznie bardziej komfortowych warunków w smart-home.
Innym, dość podstawowym, rodzaje czujników w inteligentnym domu, są czujniki ruchu. Odpowiednio dobrane i zainstalowane mogą dawać Ci wiele naprawdę różnych możliwości. Dzięki nim będziesz na przykład w stanie regulować zapalanie się światła (co może pomóc Ci w oszczędzaniu energii, jeśli zazwyczaj zapominasz zgasić lamp, kiedy wychodzisz z pomieszczenia). Innym zastosowaniem tych czujników może być uruchomienie praktycznie dowolnego sprzętu w Twoim domu dzięki ruchowi przed czujnikiem. Możesz machnąć ręką, aby ekspres zaczął przygotowywać Ci kawę, aby włączyć klimatyzację albo zgasić światło, kiedy leżysz już w łóżku. Z drugiej strony, czujniki ruchu mogą również przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa domowników, jeżeli zdecydujesz się na połączenie ich z systemem monitoringu i alarmem. W ten sposób szybko możesz wykryć niepożądany ruch na terenie Twojej posesji i podjąć odpowiednie działania.
Choć starasz się chronić przed wypadkami, nie zawsze da się ich uniknąć. Z tego powodu w inteligentnym domu nie powinno zabraknąć również czujników gwarantujących większe bezpieczeństwo, czyli czujników zalania i czujników dymu. Te pierwsze zaalarmują Cię o awarii (kontakcie czujnika z wodą), nawet, kiedy będziesz w pracy lub na urlopie. Pozwoli Ci to na natychmiastową reakcję i sprawi, że nie dopuścisz do uszkodzenia mienia przez wodę. W podobny sposób działa czujnik – na odległość poinformuje Cię o zagrożeniu i pożarze w Twoim domu, a podłączony do systemów bezpieczeństwa, może również ugasić go poprzez zalanie wodą albo zabezpieczyć częściowo dom, poprzez odłączenie systemów elektrycznych.
Fot.: Stein-Ove Bratthammer/pixabay.com