Czujniki do smart domu

Czujniki do smart domu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Inteligentne domy, czyli domy przyszłości, to budynki z integralnym systemem zarządzającym przeróżnymi funkcjami. Bardzo ważną rolę w tworzeniu tak działającego gospodarstwa domowego tworzą czujniki – odpowiadają one za sprawność infrastruktury, bezpieczeństwo i komfort.

Jakie są rodzaje czujników w inteligentnym domu?

Czujniki, które możesz zainstalować w swoim inteligentnym domu są bardzo różne i będą odpowiadać za zupełnie odmienne obszary życia. Dzięki jednym możesz na bieżąco monitorować panujące w budynku parametry (na przykład temperaturę czy wilgoć), stan różnych sprzętów, otwarcie okien i drzwi czy upewnić się (nawet na odległość), że w domu nie wydarzyło się nic niebezpiecznego. To, które z nich zdecydujesz się zainstalować, zależy od Ciebie. Sprawdź ofertę dostępną w sklepie z elektroniką Botland i wybierz najbardziej optymalne rozwiązanie!

Czujniki temperatury i wilgoci

Podstawowym rodzajem czujników obecnych w inteligentnym domu są czujniki temperatury i wilgoci, które informują Cię o parametrach panujących w budynku. Sprzęt ten jest stosunkowo tani, ale pozwala na komfortowe i bezpieczne zarządzanie gospodarstwem. Dzięki czujnikom temperatury możesz określić, czy nie zostawiłeś włączonego ogrzewania (a dzięki odpowiednim systemom możesz zaprogramować zakręcenie grzejników jeszcze zanim wrócisz z pracy). Z kolei pomiar wilgotności będzie Cię informował chociażby o ryzyko rozwoju grzybów i pleśni w Twoim domu, a także skuteczności izolacji. Czujnik temperatury i wilgoci pozwalają więc na tworzenie znacznie bardziej komfortowych warunków w smart-home.

Czujniki ruchu

Innym, dość podstawowym, rodzaje czujników w inteligentnym domu, są czujniki ruchu. Odpowiednio dobrane i zainstalowane mogą dawać Ci wiele naprawdę różnych możliwości. Dzięki nim będziesz na przykład w stanie regulować zapalanie się światła (co może pomóc Ci w oszczędzaniu energii, jeśli zazwyczaj zapominasz zgasić lamp, kiedy wychodzisz z pomieszczenia). Innym zastosowaniem tych czujników może być uruchomienie praktycznie dowolnego sprzętu w Twoim domu dzięki ruchowi przed czujnikiem. Możesz machnąć ręką, aby ekspres zaczął przygotowywać Ci kawę, aby włączyć klimatyzację albo zgasić światło, kiedy leżysz już w łóżku. Z drugiej strony, czujniki ruchu mogą również przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa domowników, jeżeli zdecydujesz się na połączenie ich z systemem monitoringu i alarmem. W ten sposób szybko możesz wykryć niepożądany ruch na terenie Twojej posesji i podjąć odpowiednie działania.

Czujniki dymu i zalania

Choć starasz się chronić przed wypadkami, nie zawsze da się ich uniknąć. Z tego powodu w inteligentnym domu nie powinno zabraknąć również czujników gwarantujących większe bezpieczeństwo, czyli czujników zalania i czujników dymu. Te pierwsze zaalarmują Cię o awarii (kontakcie czujnika z wodą), nawet, kiedy będziesz w pracy lub na urlopie. Pozwoli Ci to na natychmiastową reakcję i sprawi, że nie dopuścisz do uszkodzenia mienia przez wodę. W podobny sposób działa czujnik – na odległość poinformuje Cię o zagrożeniu i pożarze w Twoim domu, a podłączony do systemów bezpieczeństwa, może również ugasić go poprzez zalanie wodą albo zabezpieczyć częściowo dom, poprzez odłączenie systemów elektrycznych.

Fot.: Stein-Ove Bratthammer/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Akcesoria odgromowe — Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie
Akcesoria odgromowe — Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie
Zapewnij sobie bezpieczeństwo podczas burzy dzięki akcesoriom odgromowym — to klucz do ochrony przed skutkami uderzenia pioruna.
Żyrandol do kuchni jako praktyczny element dekoracyjny! Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Żyrandol do kuchni jako praktyczny element dekoracyjny! Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Kuchnia jest sercem każdego domu. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki, spędzamy czas z rodziną i przyjmujemy gości. Dlatego tak ważne jest odpowiednie oświetlenie, które pozwoli nam korzystać z przestrzeni kuchennej w pełni.
Materac – jak wybrać najlepszy model dla komfortowego snu?
Materac – jak wybrać najlepszy model dla komfortowego snu?
Jeśli zastanawiasz, jaki powinien być idealny materac, zapoznaj się z kilkoma kwestiami, na które należy zwrócić uwagę przed jego zakupem.
Ostatnie wpisy