Inteligentne oświetlenie w sypialni – z jakich ułatwień warto skorzystać?

Inteligentne oświetlenie w sypialni – z jakich ułatwień warto skorzystać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ważną kwestią wpływającą na relaksujący i intymny nastrój w sypialni jest światło. Rozwiązania smart pozwalają dopasować jego natężenie i odcień. Dowiedz się, z jakich udogodnień warto skorzystać!

Czym jest inteligentne oświetlenie?

Na samym początku trzeba wyjaśnić, czym właściwie jest smart lighting. To zaawansowany technologicznie sposób na oświetlenie domu. Inteligentne żarówki współpracują z intuicyjnym oprogramowaniem łączącym się z aplikacją i systemem sterowania. Pozwala to zautomatyzować domowe oświetlenie, by ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie w domowej przestrzeni. 

Rozwiązania smart i standardowe – jakie są różnice?

Standardowe rozwiązania działają za sprawą włączenia i wyłączenia przełączników. Bardziej zaawansowane patenty pozwalają też korzystać z dotykowego lub analogowego przyciemniacza umożliwiającego dokładniejszą regulację natężenia światła.

Z kolei inteligentna wersja oświetlenia jest bardziej funkcjonalna. Żarówki LED są podłączone do domowej instalacji elektrycznej, ale dodatkowo są zintegrowane z bezprzewodowymi systemami sterowania, również głosowymi. Do najpopularniejszych zaliczają się Google Assistant i Amazon Alexa. 

Oświetlenie smart wniesie szereg udogodnień do sypialni

Pierwszym plusem jest to, że eliminuje potrzebę używania zwykłych przełączników ściennych. Dzięki temu lampy LED mogą być sterowane z każdego miejsca w domu i pokoju, na przykład z łóżka.

Do praktycznych cech oświetlenia smart trzeba też zaliczyć jego wydajność. Użytkowanie odmiany LED to koszt około 6 zł rocznie, CFL 7 zł rocznie, a standardowej aż 14 zł w skali roku. Następną kwestią jest żywotność, kolejno 25 000 godz., 8 000 godz. i 1 200 godz. przy wspomnianych typach. Całość uzupełnia to, że żarówki LED emitują mniej ciepła. Nad jakimi rozwiązaniami warto się zastanowić?

Żarówki umożliwiające dowolne dostrajanie koloru światła

Jednym z nich są żarówki zmieniające kolor. Produkt wystarczy zamontować w oprawie oświetleniowej i dobrać odcień za pomocą pilota lub aplikacji, w której jest dostępna tarcza Newtona. Po nakierowaniu wskaźnika na konkretną część można uzyskać unikalny, dopasowany do potrzeb kolor. 

Lampka smart współpracująca z aplikacjami multimedialnymi

Kolejnym udogodnieniem będzie lampka smart. Na pewno zdarzyło Ci się mimowolnie zasnąć przy zapalonym oświetleniu, chociażby przy czytaniu książki czy oglądaniu ulubionego serialu. Lampka Smart jest rozwiązaniem, które umożliwia automatyczne ustawienie czasu włączenia/wyłączenia. 

W sklepach dostępne są również urządzenia z wbudowanym głośnikiem Bluetooth, kompatybilne z aplikacjami takimi jak Spotify czy Stitcher. Dzięki temu można włączyć ulubioną muzykę lub podcast i ustawić czas, kiedy lampka się wyłączy wraz z uruchomionymi multimediami.

Listwy LED wprowadzające relaksujący klimat do sypialni

Inteligentne oświetlenie może zostać rozszerzone o specjalne listwy. Znajdują się na nich rzędy diod LED, a to wszystko jest umieszczone na pasku z samoprzylepną warstwą. Pewnym wyzwaniem może być znalezienie właściwego miejsca na ich umieszczenie – ze względu na dość surowy wygląd w większości przypadków, a także konieczność bezpośredniego dostępu do gniazda elektrycznego. 

Na rynku są dostępne dwie odmiany produktów – jedno i wielokolorowe. Poleca się dobrać drugą opcję, ponieważ zapewnia większą uniwersalność.

Zdj. główne: Nick Wright/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Trendy w social mediach 2021
Trendy w social mediach 2021
Media społecznościowe cały czas ewoluują. Sprawdź, jakie trendy panują w nich w 2021 roku.
Jak wybrać idealną bawełnianą pościel dla komfortu naszego snu?
Jak wybrać idealną bawełnianą pościel dla komfortu naszego snu?
Dowiedz się, jakie kluczowe czynniki brać pod uwagę przy wyborze bawełnianej pościeli, aby zapewnić sobie najwyższy komfort snu i uniknąć alergii.
Inwestycje elektryczne: Droga ku zrównoważonej przyszłości
Inwestycje elektryczne: Droga ku zrównoważonej przyszłości
Inwestycje elektryczne odgrywają kluczową rolę w dążeniu do zrównoważonej przyszłości. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu dynamicznemu sektorowi.
Ostatnie wpisy