Oświetlenie w szufladach kuchennych – jak zamontować?

Oświetlenie w szufladach kuchennych – jak zamontować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Oświetlenie w szufladach kuchennych jest funkcjonalnym rozwiązaniem, które w znaczny sposób ułatwia korzystanie z ich zasobów. Jak je zamontować?

Oświetlenie w szufladach: pomyśl o nim na etapie projektu

Moda na kuchnie w zabudowie trwa w najlepsze. Trudno się temu dziwić. Meble stworzone pod wymiar zapewniają maksymalizację przestrzeni przeznaczonej do przechowywania. Do tego ograniczają występowanie przestrzeni trudno dostępnych przy sprzątaniu. Zazwyczaj meble wykonywane na zamówienie u stolarza lub w jednej z sieciówek są produkowane z lepszej jakości materiałów, a zastosowane w nich okucia posiadają wieloletnią gwarancję.

Jednym z najważniejszych momentów w trakcie wyboru mebli jest właśnie ich projektowanie. To na tym etapie powinniśmy przewidzieć wszelkie rozwiązania ułatwiające nam korzystanie zarówno z zabudowy, jak i z całej kuchni. Warto także zaplanować wtedy oświetlenie pod i wewnątrz szafek. Dzięki temu o każdej porze będziemy w stanie dokładnie sprawdzić zawartość szafek i szuflad i znaleźć potrzebne przedmioty.

Dlaczego warto planować?

Planowanie oświetlenia na etapie projektu jest wygodne, gdyż łatwiej wtedy poprowadzić przyłącza elektryczne w sposób niewidoczny na pierwszy rzut oka. Ponadto możemy wówczas skorzystać z porad ekspertów zajmujących się na co dzień projektowaniem funkcjonalnych rozwiązań do kuchni.

Oświetlenie w szufladach. Jak dodać je do mebli, które już istnieją?

Nie da się ukryć, że wiele osób orientuje się, co przydałoby się w ich kuchni zmienić już podczas jej użytkowania. Dopiero wtedy tak naprawdę testujemy zastosowane rozwiązania i ich funkcjonalność. Czy jest więc szansa, aby w stojących we właściwym miejscu meblach zainstalować oświetlenie szuflad? 

Producenci oświetlenia wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zapominalskich i oferują gotowe rozwiązania do zastosowania w meblach kuchennych. Najczęściej oparte są one o energooszczędną technologię LED, która oprócz niewielkiego poboru prądu może kusić także obietnicą długowieczności. 

Listwy LED

Oświetlenie szufladowe ma zazwyczaj postać listew ledowych o różnych długościach, które bez problemu można dostosować do głębokości swoich mebli. Należy pamiętać, że tego rodzaju listwy mogą posłużyć nie tylko w szufladach kuchennych, ale także biurkowych, w głębokich szafach ubraniowych lub garderobach. Ich prosty design świetnie się sprawdzi w każdym wnętrzu i sprawi, że będą doskonale się komponować z każdego rodzaju oświetleniem zastosowanym w pomieszczeniu. 

Jak zamontować listwy?

Montaż listew ledowych w szufladach jest banalnie prosty – nie wymaga żadnych nadzwyczajnych umiejętności ani specjalnego sprzętu. Wystarczy umocować oprawy z użyciem wkrętów wewnątrz wybranego mebla, a następnie podłączyć je do zasilania. 

Przewód zasilający listwy jest estetycznie ukryty dzięki specjalnej osłonie, która jednocześnie zabezpiecza go przed uszkodzeniem. Co ważne: większość tego rodzaju listew jest wyposażona w specjalne czujniki, które uruchamiają światło w momencie otwarcia szuflady i gaszą je natychmiast po jej zamknięciu. 

Klient ma także możliwość wyboru barwy światła, jaka będzie w oprawie (białe, żółte i neutralne). Przy jego wyborze warto kierować się tym, jaką barwę światła mają pozostałe lampy w danym pomieszczeniu, gdyż nie zaleca się mieszania oświetlenia białego i żółtego (za to dopuszczalne jest łączenie barwy neutralnej zarówno z białą, jak i żółtą). 

Oświetlenie w szufladach: czy pasuje do każdych mebli?

Uniwersalność opraw szufladowych pozwala je zamontować w praktycznie każdym możliwym typie mebli. Oprawy mają zróżnicowaną długość – rozpoczynają się od około 40 cm i sięgają nawet do 120 cm. Dodatkowo są bardzo wąskie, co oznacza, że nawet w bardzo płytkiej szafie czy szufladzie da się je bez problemu przymocować.

Czy warto?

Jeśli zastanawiasz się nad montażem oświetlenia w szufladach kuchennych – nie wahaj się. Koszty tego przedsięwzięcia są stosunkowo niewielkie, a funkcjonalność takiego rozwiązania na pewno sprawi, że łatwiej i przyjemniej będzie się korzystać z Twojej kuchni. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Inteligentne żarówki – na co zwracać uwagę podczas zakupu?
Inteligentne żarówki – na co zwracać uwagę podczas zakupu?
Przymierzasz się do zakupu inteligentnych żarówek? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
E-papierosy w programie walki z nowotworami?
E-papierosy w programie walki z nowotworami?
Czy Komisja Europejska włączy e-papierosy do programu walki z nowotworami? Kampania „Prawo dla ludzi” domaga się takiej decyzji.
Jakie funkcje mają nowoczesne lodówki?
Jakie funkcje mają nowoczesne lodówki?
Szukasz lodówki do nowego domu lub mieszkania? A może irytuje Cię stary sprzęt i chcesz postawić na nowoczesne urządzenie, dostosowane do Twoich potrzeb? Sprawdź, na jakie funkcje warto zwrócić uwagę przy zakupie!
Ostatnie wpisy