Jak stworzyć w sypialni odpowiednie warunki do komfortowego snu?

Jak stworzyć w sypialni odpowiednie warunki do komfortowego snu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Sen jest jedną z najważniejszych funkcji życiowych. Bez głębokiej nocnej regeneracji organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Warunki w sypialni mają bardzo duże znaczenie dla jakości snu oraz całego procesu zasypiania. Podpowiadamy, jak stworzyć idealną przestrzeń do spania.   

Wygodne łóżko   

Najbardziej istotnym meblem w sypialni jest łóżko, miejsce, w którym spędza się średnio ćwierć doby każdego dnia. Pierwszym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, są wymiary łóżka. Aby spać komfortowo i móc bez zakłóceń odpoczywać z fazie REM, łóżko musi być odpowiednio szerokie i długie. Standardowe i najbardziej popularne wymiary łóżka dwuosobowego to 160 na 200 centymetrów, z kolei dla jednej osoby jest to 90 na 200 cm. Te proporcje należy jednak dopasować do swojego ciała, na przykład bardzo wysokie osoby powinny spać w łóżkach dłuższych niż standardowe, by móc komfortowo ułożyć się do snu. 

Drugą rzeczą, jaka ma znaczenie dla jakości snu, jeśli chodzi o łóżko, jest materac. Nie może być on ani za twardy, ani za miękki. Zbyt sztywne materace mogą powodować bóle odcinka szyjnego kręgosłupa oraz drętwienia kończyn i są zwyczajnie niewygodne do spania. Z kolei za miękki materac prowadzi do problemów z odcinkiem lędźwiowym i nadmiernego napięcia mięśni. Nie bez znaczenia jest również to, czy materac jest wykonany tylko z pianki, czy też posiada sprężyny. Najzdrowsze i najbardziej trwałe są warianty piankowe. Hevea materace oferuje szeroki wybór różnego rodzaju materacy piankowych w wielu wymiarach.   

Światło w sypialni   

Bardzo ważne jest oświetlenie w sypialni. Naturalny cykl dnia wyznaczany jest właśnie przez światło. Jego kolor oraz intensywność wpływają na trudności w zasypianiu i jakość snu. Sztuczne oświetlenie zaburza wyznaczany przez przyrodę cykl funkcjonowania, dlatego w domu warto jak najbardziej odtwarzać naturalne warunki. Delikatne, ciepłe światło jest kojące i pozwala ciału się wyciszyć, natomiast światło białe symuluje naturalne promienie słońca, przez co pobudza ono mózg do bardziej intensywnej pracy, a nie do spania. Kiedy odwiedzać będziesz sklep z oświetleniem zwróć uwagę na to, by lampa była dość mocno osłonięta i tłumiła światło. Do sypialni wybierz żarówki emitujące ciepłe światło, najlepiej z możliwością regulacji jego intensywności.   

Rośliny w sypialni   

Jakość powietrza, jaka panuje w sypialni podczas snu również ma wpływ Twój stan w ciągu nocy. Oddychając czystym, świeżym powietrzem z dużą zawartością tlenu, organizm dużo lepiej i szybciej się regeneruje. Na podniesienie zawartości tlenu oraz całościową poprawę jakości powietrza wpływają rośliny. Zieleń redukuje zawartość dwutlenku węgla w atmosferze i przekształca go czysty tlen, dzięki czemu Ty poczujesz się lepiej. Najbardziej znane ze swoich właściwości oczyszczających powietrze są gatunki, takie jak na przykład: monstera, skrzydłokwiat, sansewieria, zielistka, syngonium oraz różne rodzaje palm. Wprowadzając żywe rośliny do swojej sypialni możesz pomóc swojemu ciału w dużo głębszym odpoczynku i regeneracji podczas nocy. Wymienione gatunki roślin są bardzo łatwe w uprawie i nie wymagają szczególnych warunków poza regularnym podlewaniem i dostępnością światła. Nie potrzebujesz więc ani specjalnego sprzętu, ani wyjątkowych umiejętności aby utrzymać te rośliny i nie tylko ozdobić swoją sypialnię, lecz także poprawić warunki snu.

Zdj. główne: Mitchell Luo/unsplash,.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na co zwrócić uwagę przed wyborem okularów ochronnych?
Na co zwrócić uwagę przed wyborem okularów ochronnych?
Najważniejszym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas pracy jest bezpieczeństwo. Wzrok jest jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym zmysłem człowieka. Jego ochrona powinna więc być priorytetem. Do ochrony wzroku podczas wykonywania różnego rodzaju prac służą okulary ochronne. Czy wiesz, jak wybrać odpowiednie gogle, by zapewnić oczom maksimum ochrony? Co z osobami, które na co dzień noszą okulary korekcyjne? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i wyjaśnić, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze okularów ochronnych.
Ogrzewanie pelletem – czy to się opłaca?
Ogrzewanie pelletem – czy to się opłaca?
Ogrzewanie pelletem: Opłacalność, ekologia i wygoda. Oto analiza korzyści i czynników do rozważenia.
Jak sprawdzić kąt widzenia kamery monitoringu?
Jak sprawdzić kąt widzenia kamery monitoringu?
Czym jest kąt widzenia w kamerach? Jak go odpowiednio dobrać oraz czy zawsze należy wybierać kamery o najszerszym kącie widzenia? O tym w artykule.
Ostatnie wpisy