Jak stworzyć w sypialni odpowiednie warunki do komfortowego snu?

Jak stworzyć w sypialni odpowiednie warunki do komfortowego snu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Sen jest jedną z najważniejszych funkcji życiowych. Bez głębokiej nocnej regeneracji organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Warunki w sypialni mają bardzo duże znaczenie dla jakości snu oraz całego procesu zasypiania. Podpowiadamy, jak stworzyć idealną przestrzeń do spania.   

Wygodne łóżko   

Najbardziej istotnym meblem w sypialni jest łóżko, miejsce, w którym spędza się średnio ćwierć doby każdego dnia. Pierwszym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, są wymiary łóżka. Aby spać komfortowo i móc bez zakłóceń odpoczywać z fazie REM, łóżko musi być odpowiednio szerokie i długie. Standardowe i najbardziej popularne wymiary łóżka dwuosobowego to 160 na 200 centymetrów, z kolei dla jednej osoby jest to 90 na 200 cm. Te proporcje należy jednak dopasować do swojego ciała, na przykład bardzo wysokie osoby powinny spać w łóżkach dłuższych niż standardowe, by móc komfortowo ułożyć się do snu. 

Drugą rzeczą, jaka ma znaczenie dla jakości snu, jeśli chodzi o łóżko, jest materac. Nie może być on ani za twardy, ani za miękki. Zbyt sztywne materace mogą powodować bóle odcinka szyjnego kręgosłupa oraz drętwienia kończyn i są zwyczajnie niewygodne do spania. Z kolei za miękki materac prowadzi do problemów z odcinkiem lędźwiowym i nadmiernego napięcia mięśni. Nie bez znaczenia jest również to, czy materac jest wykonany tylko z pianki, czy też posiada sprężyny. Najzdrowsze i najbardziej trwałe są warianty piankowe. Hevea materace oferuje szeroki wybór różnego rodzaju materacy piankowych w wielu wymiarach.   

Światło w sypialni   

Bardzo ważne jest oświetlenie w sypialni. Naturalny cykl dnia wyznaczany jest właśnie przez światło. Jego kolor oraz intensywność wpływają na trudności w zasypianiu i jakość snu. Sztuczne oświetlenie zaburza wyznaczany przez przyrodę cykl funkcjonowania, dlatego w domu warto jak najbardziej odtwarzać naturalne warunki. Delikatne, ciepłe światło jest kojące i pozwala ciału się wyciszyć, natomiast światło białe symuluje naturalne promienie słońca, przez co pobudza ono mózg do bardziej intensywnej pracy, a nie do spania. Kiedy odwiedzać będziesz sklep z oświetleniem zwróć uwagę na to, by lampa była dość mocno osłonięta i tłumiła światło. Do sypialni wybierz żarówki emitujące ciepłe światło, najlepiej z możliwością regulacji jego intensywności.   

Rośliny w sypialni   

Jakość powietrza, jaka panuje w sypialni podczas snu również ma wpływ Twój stan w ciągu nocy. Oddychając czystym, świeżym powietrzem z dużą zawartością tlenu, organizm dużo lepiej i szybciej się regeneruje. Na podniesienie zawartości tlenu oraz całościową poprawę jakości powietrza wpływają rośliny. Zieleń redukuje zawartość dwutlenku węgla w atmosferze i przekształca go czysty tlen, dzięki czemu Ty poczujesz się lepiej. Najbardziej znane ze swoich właściwości oczyszczających powietrze są gatunki, takie jak na przykład: monstera, skrzydłokwiat, sansewieria, zielistka, syngonium oraz różne rodzaje palm. Wprowadzając żywe rośliny do swojej sypialni możesz pomóc swojemu ciału w dużo głębszym odpoczynku i regeneracji podczas nocy. Wymienione gatunki roślin są bardzo łatwe w uprawie i nie wymagają szczególnych warunków poza regularnym podlewaniem i dostępnością światła. Nie potrzebujesz więc ani specjalnego sprzętu, ani wyjątkowych umiejętności aby utrzymać te rośliny i nie tylko ozdobić swoją sypialnię, lecz także poprawić warunki snu.

Zdj. główne: Mitchell Luo/unsplash,.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ekogroszek: Czym jest i jakie są jego zalety?
Ekogroszek: Czym jest i jakie są jego zalety?
Ekogroszek — ekologiczne paliwo stałe z wysoką wydajnością energetyczną. Odkryj zalety i inwestuj w przyszłość ogrzewania!
Drabiny aluminiowe: Wybór i zastosowanie w różnych branżach
Drabiny aluminiowe: Wybór i zastosowanie w różnych branżach
W tym artykule przyjrzymy się bliżej drabinom aluminiowym, omawiając ich różnorodne zastosowania oraz kluczowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze drabiny aluminiowej.
Ogrzewanie domu ekogroszkiem – czy to się opłaca?
Ogrzewanie domu ekogroszkiem – czy to się opłaca?
Ogrzewanie domu ekogroszkiem może być opłacalną alternatywą. Sprawdźmy, dlaczego warto rozważyć to rozwiązanie.
Ostatnie wpisy