Jak zadbać o dobre powietrze w domu?

Jak zadbać o dobre powietrze w domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Czyste i świeże powietrze w mieszkaniu lub domu to marzenie każdego człowieka. Zwłaszcza, kiedy nadchodzą upalne, letnie miesiące, podczas których otworzenie okna niewiele pomaga, a wręcz wydaje się, że tylko zwiększa ilość much krążących po pomieszczeniach.

Rośliny oczyszczające powietrze

Wiele osób preferuje naturalne sposoby oczyszczania powietrza. Warto wspomnieć, że w tym temacie pomocne mogą okazać się niektóre gatunki roślin, dostępne na przykład tutaj: https://www.florapoint.pl/kategoria-produktu/rosliny/domowe/oczyszczajace-powietrze/. Nie należy przy tym obawiać się, że tacy zieloni podopieczni wymagają dużego nakładu pracy – często są to rośliny łatwe w uprawie i przyjemne zarówno dla płuc jak i oczu. Należy jednak pamiętać, że rośliny oczyszczające powietrze najlepiej sprawdzają się we wspomaganiu walki z zanieczyszczeniami i pochłaniają włącznie zanieczyszczenia gazowe – w przypadku ciał stałych, takich jak pyły zawieszone w powietrzu, są całkowicie nieskuteczne.

Chamedora wytworna, znana też jako palma koralowa, to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Specjalizuje się w usuwaniu benzenu, ksylenu, formaldehydu i tlenku węgla (tak zwanego czadu). Dodatkowo nawilża powietrze, co może pozytywnie wpływać na wentylację płuc.

Popularna paprotka, dla botaników rozpoznawalna pod nazwą Nefrolepis wyniosły, doskonale radzi sobie w walce z ksylenami i formaldehydem. Ta roślina nie lubi przesadzania i preferuje przebywanie w miejscach, gdzie dociera rozproszone światło.

Kolejną rośliną, radzącą sobie z zanieczyszczeniami w postaci ksylenów, benzenu, trichloroetylenu i formaldehydu jest Sansewieria gwinejska. Należy na nią jednak uważać, zwłaszcza, jeśli domownikami są zwierzęta lub małe dzieci, ponieważ Sansewieria jest rośliną trującą. 

Popularną w domowej hodowli rośliną oczyszczającą powietrze jest również Dypsis lutescens, czyli Palma Areka. Jej pędy usuwają z toluen, formaldehyd i ksyleny, a w dodatku świetnie prezentują się jako element wystroju. Dodatkową funkcją spełnianą przez Palmę Arekę jest informowanie właścicieli o wilgotności powietrza – jeśli jej liście żółkną, oznacza to, że poziom wilgoci spadł.

Chryzantema wielkokwiatowa, która w domu będzie kwitła niestety krócej niż na zewnątrz, potrafi usunąć z powietrza trichloroetylen, ksyleny, benzen, formaldehyd oraz amoniak. Jest piękna, ale wymaga więcej troski i uwagi niż rośliny, o których wspomnieliśmy wcześniej.

Sprzęt oczyszczający powietrze

Oczyszczacze powietrza są najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się ze swojego otoczenia zarówno gazowych, jak i stałych zanieczyszczeń. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia tego typu składają się z wentylatorów, które zasysają powietrze z otoczenia, a następnie kierują je do systemu filtrów, gdzie jest oczyszczane. Czyste powietrze wraca z powrotem do otoczenia. Rodzaje filtrów występujących w oczyszczaczach gwarantują zatrzymywanie wszystkich zanieszczyszczeń. Filtr wstępny zatrzymuje stałe zanieczyszczenia – kurz, sierść, włosy i złuszczony naskórek. Następny filtr, węglowy, którego składnikiem jest węgiel aktywny, neutralizuje cząsteczki chemiczne odpowiadające za silne zapachy oraz lotne związki organiczne. Ostatni filtr to zaawansowany filtr HEPA, który usuwa alergeny i pył zawieszony. Oczyszczacz powietrza, który odmieni Twoje życie, znajdziesz na stronie: https://mediasklep24.pl/.

Zdjęcie główne: pexels.com/Adrien Olichon

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zastosowanie dronów w pielęgnacji i aranżacji przestrzeni zielonych
Zastosowanie dronów w pielęgnacji i aranżacji przestrzeni zielonych
Odkryj nowoczesne technologie służące poprawie pielęgnacji i aranżacji przestrzeni zielonych. Wykorzystanie dronów staje się coraz popularniejsze, poznaj zalety tego rozwiązania.
Czy rośliny doniczkowe poprawiają jakość powietrza w domu?
Czy rośliny doniczkowe poprawiają jakość powietrza w domu?
Dowiedz się, jak domowe rośliny doniczkowe mogą przyczyniać się do poprawy jakości powietrza, neutralizując szkodliwe substancje i zwiększając wilgotność.
Najczęstsze usterki pralek
Najczęstsze usterki pralek
Jednym z najczęściej używanych sprzętów w gospodarstwie domowym bez wątpienia jest pralka. Dlatego też jej awarię możemy dość mocno odczuć. Dowiedz się więc, jakie są najczęstsze usterki pralek oraz poznaj ich przyczyny.
Ostatnie wpisy